Özel Ders
Çocuğunuzun-Okulda-Başarılı-Olması-İçin-Yapabileceğiniz-10-Şey

Çocuğunuzun Okulda Başarılı Olması İçin Yapabileceğiniz 10 Şey

Her velinin, çocuğunun okulda başarılı olabilmesi için yapabileceği bir çok şey var. İşte çocuğunuzun okulda başarılı olması için yapabileceğiniz 10 şey…

 1. Çocuğunuzun öğretmeni ile yakınlık kurun. Öğretmenin çocuğunuzdan ne beklediği ve bu beklentileri karşılamak için ona nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda bilgi edinin.
 2. Okuyun. Okumak, öğrenmenin temelidir. Çocuğunuzu, geniş yelpazede okuma materyallerine (gazete, dergi, kitap, internet siteleri) yönlendirin ve ne öğrendiğini tartışmaya hazır olun. Çocuğunuzun güçlü okuma alışkanlık ve becerilerini geliştirmesine yardımcı olmak, onun eğitimine yapabileceğiniz en önemli katkılardan biridir.
 3. Evde yazma pratiği yapın. Mektuplar, günlük yazılar, e-posta mesajları (dilbilgisi açısıdan doğru yapılmış) ve alışveriş listeleri, hepsi yazma fırsatıdır. Yazmanın, iletişimin etkili bir yolu olduğunu ve çeşitli amaçlar için yazdığınızı gösterin.
 4. Matematiği gündelik yaşamınızın parçası haline getirin. Yemek pişirme, bahçe işleri, faturaları ödeme, çek defterini dengeleme ve hatta alışveriş, doğru cevabı almak ve çocuğunuzun yöntemini açıklamasında onu cesaretlendirmek için çok iyi yollardır.
 5. Düşüncelerini açıklaması için çocuğunuza soru sorun. Bir sürü soru sorun. Gençler gerekçelerini, doğru cevabın nasıl ortaya çıktığını ve neden başka bir cevap yerine onu seçtiklerini açıklayabilmeliler.
 6. Yapılacak ödevi bekleyinÇocuğunuza verilen ödevleri takip edin ve düzenli olarak bunlara ya da tamamlanmış ödevlerine bakın. E-posta, telefon ya da çocuğunuzun gelişim ve ev ödevlerinden haberdar olan biri aracılığıyla öğretmen ile irtibatta olun.
 7. Çevrenizi bir sınıf gibi kullanın. 365 gün çocuğunuzun dünyayla ilgili merak duygusunu besleyin. Çocuğunuzu müzelere, yerel yönetim binalarına, devlet parklarına ve atölyelere götürün. Öğrenmenin gerçek dünyaya nasıl bağladığını göstermek amacıyla herhangi bir alanda ya da ilgi alanında gönüllü olması için artık genç bir yetişkin olan çocuğunuzu cesaretlendirin. Bu etkinlikler onun sınıfta öğrendiklerini pekiştirecek ve gelecekte ne yapacakları konusunda karar vermelerinde çocuğunuza yardımcı olacaktır. 
 8. Grup çalışmalarına teşvik edin. Evinizi resmi olmayan çalışmalar için çocuğunuzun arkadaşlarına açın. Okul organizasyonları ya da diğer gruplar aracılığıyla dışarıdaki resmi çalışma gruplarını tanıtın. Grup çalışmaları, özellikle çocuğunuzun daha olgun ve bağımsız hale gelmesinde çok önemli olacaktır. Şimdi öğrendikleri çalışma alışkanlıkları üniversiteye ve ötesine kadar taşınacaktır.
 9. Diğer velilere akademik beklentileri anlamalarında yardımcı olun. Okulunuzu, çalışan bültenlerini, dernekleri, güçlendirici kulüpleri, toplantıları ya da sadece günlük konuşmaları; akademik standartların diğer aileler, çocukları ve okulları için ne ifade ettiğini anlatmak ve çocuklarına evde nasıl yararlı olabilecekleri konusunda yardım edebilmek için kullanın.
 10. Okulda vakit geçirin. Çocuğunuzun okulunda işlerin nasıl gittiğini bilmenin en iyi yolu, orada vakit geçirmektir. Eğer çalışan bir veliyseniz, bu kolay değil ve çok sık yapamayabilirsiniz. Ancak “arada bir”, “hiçbir zaman” dan daha iyidir.

Kaynak: Indiana’s Academic Standards Guide

Çeviri: Lale ARSLAN

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Lale Arslan

Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği mezunu. Halen yüksek lisans öğrenimine Yıldız Teknik Üniversitesi'nde devam etmekte. Öğrenmeye ve öğrendiklerini paylaşmaya meraklı. Eğitim gönüllüsü.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

43Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!6 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Çocuğunuzun Okulda Başarılı Olması İçin Yapabileceğiniz 10 Şey

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

 • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
 • Derslere Yardımcı Özel Ders
 • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
 • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
 • Skype Özel Ders Seçeneği
Bunu arkadaşınla paylaş