Özel Ders
Çocuğunuzun-Gerçekten-Harika-Olmasını-İstiyorsanız-Vazgeçmeniz-Gereken-7-Şey

Çocuğunuzun Gerçekten Harika Olmasını İstiyorsanız Vazgeçmeniz Gereken 7 Şey

Birazcık Dikkatle Çocuklarınıza Ebeveynlik Yapmanız Mümkün!

Her iyi ebeveyn, çocuklarının hayatlarında aktif olmayı ve gelecekteki başarıları için onları daha iyi hale getirmeyi ister. Bununla birlikte, uygun sınırları belirleme, yapıcı önerilerde bulunma ile aşırı ebeveynlik arasında çok ince bir çizgi vardır. Çok fazla kural ve beklentiyle boğulan çocukların özgüven ve yaratıcılıkları azalabilir. İşte çocuklarınızın, onlara yerleştirdiğiniz beklentilere ulaşmaya çalışırlarken zihinsel ve fiziksel olarak  boğulmaları yerine; kendileri olmaları yolunda sağlıklı, mutlu ve özgür yetişmelerini sağlamak için vazgeçmeniz gereken 7 şey.

  1. Onlara Ne Yapacaklarını Söylemekten Vazgeçin.

Elbette çevrelerindeki dünya hakkında daha fazla şey öğrenirlerken çocukların rehberliğe ihtiyaçları vardır, ancak bu hayatlarının her alanında ne yapacaklarının söylenmesine ihtiyaç duydukları anlamına gelmez! Bunun yerine kendileri için seçilecek etkinlik ya da eylemler hakkında onlara sorun. Çocuklarınıza hayatlarını nasıl yaşayacakları konusunda gereksiz talimatlar vererek onları bombardımana tutmak, kızgınlıklarını tetikler ve yaratıcılıklarını engeller, çünkü onlar için tüm düşündüklerini zaten yerine getirmiş olursunuz!

Bu tavsiye, oynamak istedikleri oyunlardan ve giymek istedikleri kıyafetlerden tutun da sürdürmeyi umdukları kariyer planlarına kadar geçerlidir. ‘Sosyolojik Spektrum’ dergisinde yayınlanan araştırmalar, ebeveynleri tarafından daha fazla özgürlük verilen çocukların, yakından izlenen veya “helikopter ebeveynlik” uygulanan çocuklara kıyasla, üniversite yıllarında kaygı, depresyon veya başarısızlıkla karşılaşma olasılıklarının daha düşük olduğunu göstermektedir.

  1. Gerçekçi Olmayan Beklentilerinizden Vazgeçin.

Çocukların da insan olduğunu unutmayın ve hiçbir insanoğlu mükemmel değildir. Değerli bir kişi olarak dikkate alınmak için bazı şeylerde (hatta her şeyde!) “en iyi” olması gerektiğine inanması bir çocuk için son derece stresli bir durumdur. Hepimizin kendi kişisel güçlü ve zayıf yönleri var. Çocuklarınızla, hem açık hem de dolaylı şekilde, onların kendi eşsiz yeteneklerini takdir ettiğinizi anlayacakları şekilde iletişim kurun.

  1. Aşırı Korumacı Olmaktan Vazgeçin

Olası her türlü sonuç veya felâket hakkında endişelenme eğilimi gösteren biriyseniz, bu tutumun ebeveynliğinize yansımamasına dikkat edin. Çocukların yeni deneyimler kazanma ve kendi hatalarını yapabilme özgürlüğüne ihtiyaçları vardır. Çocuğunuzu tehlikeli olacağı ihtimaline karşı yeni fırsatlardan veya faaliyetlerden mahrum bırakırsanız, çocuğunuz dünyayı güvensiz bir yer olarak öğrenecektir. Sonuç olarak, gelecekte olumlu risk alma ihtimalleri azalacaktır.

  1. Onlar Adına Karar Vermekten Vazgeçin.

Başarılı yetişkinlerin hepsinin öğrenmesi gereken önemli bir beceri, nasıl sağlıklı kararlar alacağıdır. Bu yetenek çocukluk çağında geliştirilmelidir. Çocuğunuza, bir hobi veya önemli bir üniversite seçmek gibi hayat seçimleri yapma konusunda yardım etmelisiniz, ancak nihayetinde karar verme sorumluluğunun kendilerine ait olması gerektiğini açıkça belirtmelisiniz. Zarar verici sonuçlara neden olabileceği için, oluşturacakları CV yi veya yaşamlarını planlamaya kalkışmayın. Araştırmacı Bill Deresiewicz’in 2014 tarihli “Mükemmel Koyun” adlı kitabı, akademik anlamdaki aşırı ilginin çocuğun depresyon, endişe ve yaşamındaki başarısızlık korkusu riskini arttırdığını ikna edici bir görüş olarak sunuyor.

  1. Hatalarından Dolayı Onları Suçlamaktan Vazgeçin.

Herkes hata yapar ve bu çocuğunuz için de geçerli. Eğer bir hata, açıkça akıl almaz bir kararın sonucu değilse, çocuğunuz hata yaptığında onu gerekli olduğundan fazla suçlamayın. Hatalar genellikle yeni bilgiler edinmek için değerli birer vesiledir. Çocuğunuzla oturun ve hatalarından neler çıkarabileceğini, bir dahaki sefere nasıl daha iyi kararlar verebileceğini konuşun.

  1. Zekalarını Övmekten Vazgeçin.

Çocuklar zekasından ziyade çabalarından ötürü övüldüklerinde, gelecekte kendilerini daha da çaba harcamaya eğilimli hissederler. Bir çocuğu zekasından dolayı övmek, değişmez bir özellik için onları övdüğünüz anlamına gelir ve bu da onların kendilerini geliştirmeleri için teşvik edecek hiçbir şeyin olmaması demektir.

  1. Çok Fazla Aile Kuralı Koymaktan Vazgeçin.

Sonuçta çocuklar bazı sınırlara ihtiyaç duyarlar ve onlara yanlışlar arasında doğru olanın öğretilmesi gerekir. Bununla birlikte, aşırı derecede katı bir aile yapısı, sürekli kuralları ihlal etmekten korkarak yaşıyorlarsa, çocuklarda gereksiz endişelere sebep olabilir. Buna ek olarak, daima aynı şekilde hareket etmek zorunda oldukları aile makinesinin çarkında, kendilerini sadece bir diş gibi hissetmeleri, yaratıcılıklarını bastırabilir. Colorado-Boulder Üniversitesi’ndeki psikologlar tarafından yapılan araştırmalar, büyük ölçüde planlanmış bir çocukluk ile karar verme yeteneği eksikliği arasındaki bağlantıları ortaya çıkarmıştır. Açıkça bir fayda sağlamıyorsa, aile kurallarını değiştirmeye veya onlardan kurtulmaya kendinizi hazırlayın.

Düşünce ve yaklaşımlarınızı değiştirmek zaman alabilir, özellikle aşırı korumacı ve aşırı ilgili aileler tarafından yetiştirildiyseniz. Genel olarak, psikolojik araştırmaların, dikkatli ve özgür bir ebeveynlik tarzını, hayatlarında gerçekten mükemmel ve aynı zamanda kendilerini mutlu hissetmeleri için çocuklarınızı teşvik etmenin en iyi yolu olarak desteklediğini unutmayın. Çocuklarınızla hayatın tadını çıkarın ve onlara olan sevginizi günlük olarak göstermeye gayret edin.

Çeviri: Lale Arslan

Kaynak: lifehack.org/421673/7-things-to-give-up-if-you-really-want-your-kids-to-be-great

Hakkında Lale Arslan

Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği mezunu. Halen yüksek lisans öğrenimine Yıldız Teknik Üniversitesi'nde devam etmekte. Öğrenmeye ve öğrendiklerini paylaşmaya meraklı. Eğitim gönüllüsü.

Buna da Göz At

Dünyadaki-Eğitim-Hakkında-11-Gerçek

Dünyadaki Eğitim Hakkında 11 Gerçek

109Paylaşım Facebook’ta Paylaş6 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest100 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Çocuğunuzun Gerçekten Harika Olmasını İstiyorsanız Vazgeçmeniz Gereken 7 Şey

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş