Özel Ders
Dünyadaki-Eğitim-Hakkında-11-Gerçek

Dünyadaki Eğitim Hakkında 11 Gerçek

OECD’nin açıkladığı PISA 2015 sonuçlarıyla ülkemizde eğitim ‘yeniden’ gündeme geldi. İşte size dünyadaki eğitim ile ilgili bazı gerçekler:

 1. 2012 itibariyle dünya genelinde 31 milyon ilköğretim öğrencisi okulu bırakmış durumda. Buna ek olarak 32 milyon öğrenci sınıf tekrarı yaptı.
 2. Sahra Altı’nda 11.07 milyon öğrenci daha ilkokul eğitimini tamamlamadan okuldan ayrıldı. Güney ve Batı Asya’da bu sayı 13.54 milyona ulaşıyor.
 3. Kızların okula başlama oranı daha düşük olmasına rağmen, erkeklerin sınıf tekrarı yapma ya da okulu tamamen bırakma oranları daha fazla.
 4. UNESCO’ya göre 2010 yılında ilköğretim çağındaki 61 milyon çocuk okula kaydolmadı. Bunlardan %47’sinin zaten okula gitmesi hiç beklenmiyordu, %26’sı devam etti ancak sonra ayrıldı, kalan %27’nin gelecekte okula devam etmesi umuluyor.
 5. Kırsal alanda yaşayan çocukların, kentsel alanda yaşayanlara göre okula gitmeme oranları 2 kat daha fazla. Buna ek olarak, nüfusun en zengin %20’lik kesiminden gelen çocukların okula gitme oranları, en fakir %20’ye göre 4 kat daha fazla.
 6. Gelişmekte olan düşük gelirli ülkelerde, ilave her eğitim yılı bir kişinin gelecek gelirini ortalama %10 artırabilir.
 7. Daha az eğitimli kadınlar, eğitim seviyesi yüksek kadınlarla kıyaslandığında, yaşamları boyunca daha fazla çocuğa (ortalama 2.5 çocuğa 1.7 çocuk) sahip oluyorlar.
 8. İlkokul eğitimi almış kadınların, kondomun HIV/AIDS riskini azaltabileceğini bilme olasılıkları %13 daha fazla. Eğitim, daha güvenli cinsel uygulamalara teşvik ederek, bu virüslerin yayılma oranını azaltabilir.
 9. Dünyada okula gitmeyen çocuklarının %53’ü kız ve dünyada okuma yazma bilmeyen insanların 2/3 si kadın.
 10. Eğitim, kadınları hayatlarıyla ilgili sağlıklı kararlar vermeye zorlar. Örneğin orta öğretim düzeyi veya daha üstü eğitim seviyesinde olan Mali’deki kadınlar ortalama 3 çocuğa sahipken, eğitimsiz olanlar ortalaması 7’dir.
 11. Güney Amerika ve Avrupa’daki genç okuma yazma oranları %90-100 ile en yüksek oranlardır. Bununla birlikte Afrika kıtasında, yaşları 18 ve altı olan çocuklar arasında okur yazarlık oranının %50’den az olduğu bölgeler bulunmaktadır.

Çeviri: Lale ARSLAN

Kaynak: dosomething.org/us/facts/11-facts-about-education-around-world

Hakkında Lale Arslan

Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği mezunu. Halen yüksek lisans öğrenimine Yıldız Teknik Üniversitesi'nde devam etmekte. Öğrenmeye ve öğrendiklerini paylaşmaya meraklı. Eğitim gönüllüsü.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

43Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!6 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Dünyadaki Eğitim Hakkında 11 Gerçek

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş