Özel Ders
13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

Ebeveynlik uzmanı Dr. Meg Meeker, 25 yaşındayken onların nasıl olmalarını istiyorsak, aklımızdaki o görüntü ile oğullarımıza anne babalık yapmalıyız, diyor. Oğlum 12 yaşında. Şu anki yeteneklerin çoğu, 25 yaşındayken ona iyi hizmet edecek: nazik gönlü, esprili mizacı ve ortalama bir masa tenisi oynama yeteneği. Ancak 25 yaşında bir erkek için çok iyi olmayacak diğer özelliklere de sahip: kirli kıyafetlerini yerlere değil de sepete atma yeteneksizliği, evle ilgili işleri yapmak yerine “sonra” ya ertelemesi, düşünmeden harekete geçme eğilimi…

Bu yüzden  harika bir çocukken, onu gerçekten iyi bir adam yapacak olan dersleri öğrenme konusunda hala çalışıyor. Eğer siz de oğullarınızı (ya da oğlunuzu) yetiştirmekle uğraşıyorsanız, oğluma öğretmeye çalıştığım derslerden bazılarını sizinle paylaşmama izin verin, 13’üne gelmeden öğretmeniz gereken 13 şey. Ve bana inanın, oğlum 13 yaşına girdiğinde de, bunlar üzerine çalışıyor olacağız. Yine de henüz çocuklarımız küçükken, güzel bir yol belirlemek çok iyi olacaktır.

1. Kendini Nasıl İfade Edeceği

Oğlunuzla bire bir konuşun. Sohbet sırasında onun bolca konuşmasını sağlayın ve duygularını kelimelere yüklemesi için ona yardımcı olun. Deneyimli amcam, oğlu konuşmaktan hoşlanmayan bir genç haline geldiğinde, buzdolabının üzerine yasaklanmış cümlelerin bir listesini koydu: “Bilmiyorum. Umrumda değil. Her neyse.” Konuşmalarda bu sözcükleri kullanmaktan kaçınıyorlar.

2. Nasıl Sıkı Çalışacağı

Çok çalışma yeteneğine sahip olması sadece oğullarımızın gelecekteki çalışma dünyası için değil, aynı zamanda şimdiki kendilerine saygıları için de çok önemlidir. İyi yapılmış bir iş, çocuğa kendini yetenekli hissettirir. Bundan dolayı oğlunuza baştan sona bir projeyi kendi başına yapabileceğini görme fırsatı verin.

3. Nasıl İyi bir Sporsever Olacağı

En iyi atletler, en zeki öğrenciler ve en şirin erkekler bile, sonunda  kendilerini bir şeyin kaybedeni olarak bulacaklardır. Oğlunuza tevazu ve nezaketle başarı ve kayıpların üstesinden gelmenin ne anlama geldiğini açıklayın.

4. Öfkesini Nasıl Kontrol Edebileceği

Doğrusu erkekler  sinir ve öfkeli yapıları ile bilinir, sahip oldukları testosteron onları öfke sorunlarına eğilimli hale getirir. Oğlunuza, eninde sonunda, öfkesinin ve eylemlerinin patronu olması gerektiğini öğreterek başlayın.

5. Eylemlerinin Sorumluluğunu Nasıl Alacağı

Bu dersin temeline, oğlunuza eylemlerin ve seçimlerin sonuçları olduğunu öğretmeyi yerleştirin. Belli bir şekilde hareket etmeyi seçtiğinde, bu hareketlerin ne getireceğini önceden düşünmesi gerektiğini görmesini sağlayın. Daha sonra, ona eylemlerinden sorumluluk almaya hazır olması gerektiğini öğretin.

6. Başkalarına Nasıl Yardım Edeceği

Oğlunuza sorulmadan yardım etmeyi  öğreterek “mertliği” yeniden canlandırabilirsiniz. Onu yardıma ihtiyacı olabilecek kişilere dikkat etmesi konusunda teşvik edin. Yaşlı bir kişi için bir kapı açtığında veya birinin düşürdüğü bir şeyi aldığında onu övün.

7. Başkalarına Nasıl Nazik Olacağı

Yeni yapılan bir araştırma, erkek çocuklarının ortalama kızlar kadar iyi olabildiğini ortaya çıkardı. Ona iyi huylu muzipliklerin çizgiyi aşıp aşmadığının farkında olması gerektiğini öğretin.

8. Sanal Dünyayı nasıl Yöneteceği

Çocuklarımızın engellemeyi  öğrenmeleri gereken sadece pornografi değil, yaşam ve fırsatlar yanlarından geçerken, onların 7/24 cihazların başında olma riski var. Oğlunuzun ekran başında geçirdiği zamana kısıtlama getirin ve bunu neden yaptığınızı ona açıklayın, bu alanda kendi seçimlerini yapma konusunda kontrolü elinde tutarsa, iyi seçimler yapmak için ihtiyaç duyacağı bilgileri elde edecektir.

9. Kendisine Nasıl Bakacağı

Hiçbirimiz oğullarımızın kolejde büyük bir tembelle oda arkadaşı olmasını istemeyiz. Oğullarımızın nasıl temiz olacaklarını, yemek yapacaklarını, ve kendilerine nasıl dikkat edeceklerini bilmelerini isteriz. Bu kendi çamaşırlarını yıkayabilmeleri, doktor randevularını ayarlayabilmeleri ve market alışverişlerini yapabilmeleri anlamına gelir.

10. Yetişkinlerle Nasıl Konuşacağı

İyi görgü ve başkaları ile huzur çoğu erkeğe doğal yollardan gelmez. Oğlunuza sağlam bir el sıkışmayı, bir hanımefendi ya da beyefendi odaya girdiğinde ayağa kalmasını ve temel bir konuşmayı nasıl yapacağını öğretin. Birisi “Merhaba” dediğinde, gözlerine bakarak merhaba demeyi… “Nasılsın?” diye sorduklarında, cevap vermesi ve sonra ona da sorması gerektiğini… Bunlar oğlunuza yetişkinlerin dünyasında sorunsuzca ilerlemesine yardımcı olacak küçük şeyler.

11. Nasıl Güçlü Olacağı

Oğlunuza, güçlü bir adam olmanın önemini öğretin –düşüncelerinde güçlü, güvenilebilirlikte güçlü, inançlarında güçlü- Ona güçlü ve yetenekli hissetmesini sağlayacak araçlar verin. Doğru bir özsaygı inşa etmek, başlamak için doğru yerdir.

12. Nasıl Kendine Özgü Olacağı

Evet, her çocuk sevilmek ister, ancak kendi inanç ve değerlerine göre hareket etmenin daha önemli olduğunu öğrenmelidir. Sadece kalabalık aynı yönde ilerlediği için, onun da o yönde ilerlemesi gerekmiyor. Ona özgün olmanın zor olabileceğini ancak onun için doğru olan hayatı yaşamanın buna değeceğini öğretin.

13. İnancını Nasıl Kazanacağı

İnanç, hayatın temel taşıdır. Oğlunuzu, onun gelişmesini istediğiniz diğer özelliklerin oluşturulmasında yaptığınız gibi inançlarını oluşturma yönünde de yönlendirin. Oğlunuz için her zaman orada olamayacaksınız; güçlü bir inanç, hayatta yönünü seçerken onun pusulası olacaktır.

Siz oğlunuza başka neler öğretmeye çalışıyorsunuz?

Çeviri: Lale Arslan

Kaynak: imom.com/13-things-to-teach-your-son-before-13/#.WEqNs7KLSUl

Hakkında Lale Arslan

Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği mezunu. Halen yüksek lisans öğrenimine Yıldız Teknik Üniversitesi'nde devam etmekte. Öğrenmeye ve öğrendiklerini paylaşmaya meraklı. Eğitim gönüllüsü.

Buna da Göz At

Dünyadaki-Eğitim-Hakkında-11-Gerçek

Dünyadaki Eğitim Hakkında 11 Gerçek

109Paylaşım Facebook’ta Paylaş6 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest100 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş