Özel Ders

TEOG Sesin Yayılma Hızı Konu Anlatım-VİDEO

SESİN YAYILMA HIZI

Sesin yayılma hızı 2 faktöre bağlıdır:

  • Yoğunluk
  • Sıcaklık

YOĞUNLUK

Ses boşluk sevmez. TEOG Ses ve Özellikleri videosunda sesin boşlukta (uzayda) yayılmadığını söylemiştik. Bu yüzden ses taneciklerin arasında boşluk olmasını da sevmez. Gaz haldeki bir maddenin tanecikleri arasındaki mesafe en fazla olduğu için, ses en yavaş gaz ortamda yayılır. Katı haldeki maddelerin tanecikleri arasındaki mesafe en az (tanecikleri arasındaki çekim kuvvetinin en fazla olduğundan dolayı) olduğu için, ses katı ortamda en hızlı yayılır.

SICAKLIK

Sıcaklık arttıkça ortalama kinetik enerji artar. Yani tanecikleri arasında daha fazla titreşim olur. Ses titreşimi sevdiği için, ne kadar titreşim o kadar hızlı yayılma demektir. Yani; sıcaklık arttıkça sesin yayılma hızı artar. Sıcaklık ile sesin yayılma hızı doğru orantılıdır da diyebiliriz.

Tüm TEOG Fen Bilimleri Konu Anlatım videoları için tıklayın.

Kafanıza takılanları ya da yorumlarınızı altta yer alan Tartışmaya Katılın bölümüne yazabilir, çözemediğiniz soruları www.ozancorumlu.com/sizden-gelen-sorular bölümüne koyabilirsiniz.

Değerlendirme

Bu ders işinize yaradı mı ?
User Rating: 4.6 ( 1 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

7-sinif-tam-sayilarda-carpma-ve-bolme-islemleri-soru-cozumu-video

7. Sınıf Tam Sayılarda Çarpma ve Bölme İşlemleri Soru Çözümü-VİDEO

8Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş1 Beğen!1 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest4 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

TEOG Sesin Yayılma Hızı Konu Anlatım-VİDEO

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş