Özel Ders

TEOG Parçada Anlam Konu Anlatım-VİDEO

Parçada anlam soruları (paragraf soruları) sadece TEOG‘da değil, LYS, YGS gibi bir çok sınavda çıkan, hatta soru adedi olarak da çok olan bir konudur. Parçada anlam sorularında sırasıyla aşağıdaki 3 noktaya çok dikkat etmemiz gerekir:

  • İlk önce soru kökünü oku.
  • Önemli yerlerin altını çiz. (Her yerin değil, sadece önemli yerlerin)
  • Parçanın ana düşüncesi için ilk ve son cümleyi çok dikkatli oku. (Bazen parçanın ana düşüncesi, parçanın ortasında ya da parçaya dağılmış vaziyette de belirtilmiş olabilir. Ama genellikle ilk ve son cümlede belirtilir.)

Parçada anlam konusunda karşımıza çıkan belli başlı kavramlar vardır. TEOG‘da en çok karşımıza çıkan kavramlar şunlardır:

KONUParçada Anlam

Ana düşünceye ulaşmada araçtır. Parçanın konusunu bulmak için; ‘Bu yazıda neden bahsediliyor ?‘ , ‘Bu parçada ne anlatılıyor?‘ sorularını sormamız gerekir.

ANA DÜŞÜNCE

Yazarın parçayı yazma amacıdır. Parçanın ana düşüncesini (ana fikir) bulmak için; ‘Bu yazıda verilmek istenen mesaj nedir?‘ , ‘Yazarın amacı ne?‘ sorularını sormamız gerekir.

YAN DÜŞÜNCE

Ana düşünceyi destekleyen düşüncelerdir. Genellikle örneklemeler kullanılır.

BAŞLIK

Parçanın başlığı ana düşünceyi desteklemelidir. Tüm paragrafı kapsayan, tüm paragraf ile uyumlu bir başlık olmalıdır.

Parçada anlam sorularında sürekli çıkan bazı kelimeler vardır. Özgün, farklı, sıradışı, doğal, akıcı vb. Bol soru çözdükçe bu kelimelerin soru için önemini daha da iyi kavrayabilirsiniz. En baştaki 3 maddede yer alan ‘Önemli yerlerin altını çiz.’ derken özellikle bu kelimelerin altının çizilmesinden bahsediyoruz.

Tüm TEOG Türkçe Konu Anlatım videoları için tıklayın.

Kafanıza takılanları ya da yorumlarınızı altta yer alan Tartışmaya Katılın bölümüne yazabilir, çözemediğiniz soruları www.ozancorumlu.com/sizden-gelen-sorular bölümüne koyabilirsiniz.

Değerlendirme

Bu Ders Size Ne Kadar Yardımcı Oldu ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

7-sinif-tam-sayilarda-carpma-ve-bolme-islemleri-soru-cozumu-video

7. Sınıf Tam Sayılarda Çarpma ve Bölme İşlemleri Soru Çözümü-VİDEO

8Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş1 Beğen!1 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest4 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

TEOG Parçada Anlam Konu Anlatım-VİDEO

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş