Anasayfa / REHBERLİK / Harward’lı Psikologlardan “İyi” Çocuk Yetiştirme Üzerine 6 İpucu
Özel Ders
Harward'lı Psikologlardan İyi Çocuk Yetiştirme Üzerine 6 İpucu

Harward’lı Psikologlardan “İyi” Çocuk Yetiştirme Üzerine 6 İpucu

Birkaç denenmiş ve doğrulanmış yöntem ile çocuğunuzun en iyi kişiliğine giden kilitleri açmasına yardımcı olun. Ebevenylerin bir çoğu teknolojinin çocuklarını nasıl kötü bir hale getirdiğini dile getirmekten artık yorulmuş durumdalar.

Dijital çağın anne ve babaları, çocuklarının dikkatini çekmek için artan rekabetin oldukça farkındalar ve mükemmel çocuk yetiştirmek adına; her sayfa çevrildiğinde, her fare tıklandığında, üstün fikirler ve yeni endişeler tarafından bombardımana tutuluyorlar.

Ancak bu modernite çılgınlığının altında, ahlaklı çocuk yetiştirmenin temelleri hala değişmedi.

Ebeveynler çocuklarının amaçlarına ulaşmalarını ve mutluluğu bulmalarını istiyorlar ancak Harward’lı araştırmacılar tüm bunların şefkat ve empati pahasına olamaması gerektiğine inanıyorlar. Birkaç denenmiş ve doğrulanmış yöntemin çocuklarınızı istediğiniz gibi dürüst, iyi ahlaklı ve hedef odaklı yetiştirmek için en iyi yol olduğunu söylüyorlar. İşte size o altı pratik öneri:

1- Çocuğunuz ile vakit geçirin.

Bu hepsinin temeli gibidir.  Çocuklarınızla düzenli olarak vakit geçirin, kendileriyle, dünyayla ve dünyayı nasıl gördükleriyle ilgili ucu açık sorular sorun ve verdikleri yanıtları dinleyin. Sadece çocuğunuzu benzersiz kılan tüm özellikleri görmeyeceksiniz, aynı zamanda onlara başka bir kişiye nasıl ilgili ve özenli olunacağını göstermiş olacaksınız.

2- Eğer önemliyse, yüksek sesle söyleyin.

Araştırmacılara göre,

Birçok ebeveyn ve bakıcı, çocuklarının bakımlarının onların en önemli öncelikleri olduğunu söyleseler de, genellikle çocuklar bu mesajı alamıyor.

Bundan dolayı, onlara bunu söylediğinizden emin olun. Böylelikle bunun onlar tarafından da yapılması gereken bir şey olduğunu öğrenirler  ve öğretmenlerinin, koçlarının ve onlarla birlikte çalışan diğer tüm kişilerin; ekip çalışması ve işbirliğinde nasıl olduklarını ve genel olarak iyi bir kişi olup olmadıklarını kontrol etmeyi bilirler.

3- Çocuğunuza “nasıl yapılacağını” gösterin.

Karar alma süreçlerinde, bundan etkilenebilecek  insanları göz ardı etmemesi için onlarla birlikte olun. Örneğin, eğer çocuğunuz bir sporu ya da aktiviteyi bırakmak istiyorsa, sorunun kaynağını belirlemek için onu cesaretlendirin ve takıma olan katkılarını gözden geçirmesini sağlayın. Daha sonra ona bırakmasının gerçekten sorunu çözüp çözmeyeceğini anlamasında yardımcı olun.

4- Yardımseverlik ve minnettarlık rutininiz olsun.

Araştırmacılar “Çalışmaların, minnet duymayı, teşekkür etmeyi alışkanlık haline getiren insanların, daha yararlı, cömert, şefkatli ve bağışlayıcı olduklarını ve böylece daha mutlu ve sağlıklı kaldıklarını gösterdiğini”  yazmaktalar. Bundan dolayı ebeveynlerin, ev işi yapmalarını, kardeşlerine yardımcı olmalarını ve gün içinde teşekkür etmelerini söylemeleri iyi bir şey. Ancak “iyi” davranışı ödüllendirmeye geldiğinde, araştırmacılar ailelerin “sadece nadir görülen yardım eylemlerini” övmelerini öneriyorlar.

5- Çocuğunuzun zararlı duygularını kontrol edin.

Araştırmacılar

Başkalarına önem verme duyguları, öfke, utanç, kıskançlık ya da diğer olumsuz duygular tarafından ezilebilir.

diyor. Çocukların bu duyguları adlandırmalarına ve anlamalarına yardımcı olmak ve onları güvenli çözümlere yönlendirmek, sevecen birer birey olmaya odaklanmada onlara uzun bir yol aldıracaktır. Ayrıca net ve makul sınırlar koymak da, tüm bunların sevgiden ve onların güvenliği için duyulan endişeden olduklarını anlamaları için önemlidir.

6- Çocuğunuza büyük resmi gösterin.

Neredeyse her çocuk sadece aile ve arkadaşlarından oluşan küçük bir çevrede empati kurar ve onlara değer verir.

diyor araştırmacılar. Bu işin inceliği, onları çevrelerinin dışındaki sosyal, kültürel ve coğrafi çevredeki insanlara değer verir hale getirmekten geçiyor. Bunu da iyi birer dinleyici olmalarında yardımcı olarak, kendilerini başkalarının yerine koymalarında teşvik ederek, haberler ve eğlence gibi öğretici zamanları kullanarak empati pratiği yaparak sağlayabilirsiniz.

Başkalarına değer veren, saygılı ve ahlaklı çocuk yetiştirmek, sıkı bir çalışma gerektiren zor bir iştir. Ancak bu hepimizin yapabileceği bir şeydir. Ve daha önemli ve sonucu daha ödüllendirici başka hiçbir iş yoktur.

Bu yazı, ozancorumlu.com kaynak gösterilmeden başka internet sitelerince yayınlanamaz.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

42Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!5 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Harward'lı Psikologlardan "İyi" Çocuk Yetiştirme Üzerine 6 İpucu

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş