Özel Ders
Çocuğunuzu-Zihinsel-Olarak-Yeni-Okul-Yılına-Hazırlamak-İçin-7-Öneri

Çocuğunuzu Zihinsel Olarak Yeni Okul Yılına Hazırlamak İçin 7 Öneri

Biz farkına varmadan çocuklar okula geri dönmüş olacaklar. Çocuğunuz yeni dönem ile ilgili heyecanlı ya da endişeli olsun ya da olmasın, bu her zaman bir uyum sürecidir.

Ebeveynler çocuklarını zihinsel olarak yeni okul yılına nasıl hazırlayabilirler? Çocuk psikologlarına en çok sorulan sorulardan bir tanesi !

İşte size çocuğunuzun yeni okul yılı ile ilgili endişelerini hafifletebilmeniz için birkaç ipucu:

  1. Geç olmadan ve sık sık konuşun. Okulun ilk günü hakkında çocuğunuzla konuşmaya başlamak ve onu dinlemek için asla çok erken değildir. Onlara okulun ne gibi olacağını, bu konuda ne düşündüklerini sorun; böylece özel endişeleri varsa, bunu gidermek için birkaç hafta boyunca zamanınız olacak. İlk gün gerginliği çok normal bir durumdur.
  2. Oryantasyonlara katılın. Çocuğunuzun okulu oryantasyon düzenliyorsa, bunun avantajlarından yararlanın. Genellikle çocuklar, tuvalete nereye gidecekleri, öğle yemeğini nerede yiyecekleri ya da nasıl bir dolapları olacağı konusunda endişe duyarlar. Eğer okul bunu sunmuyorsa ya da siz gidemediyseniz, öğretmene ziyaret için uğramanızın mümkün olup olmadığını sorun. Öğretmenler genellikle yeni okul yılı için önceden sınıflarında hazırlık yapıyor olurlar.
  3. Öğretmeni ile tanışın. Çocuklar için öğretmenlerinden hoşlanıp hoşlanmayacakları düşüncesi aslında büyük bir korku kaynağıdır. Eğer çocuğunuz o öğretmenin sınıfında kendini rahat hissetmiyorsa, öğrenme konusunda zorluk yaşama olasılığı artacaktır. Ziyaret etmeniz mümkün değilse bile, birçok öğretmene telefon ile ulaşmak ya da birçoğunun elektronik postalarınıza dönmesi mümkündür.
  4. Küçük çocuklar için kitap okuyun ya da eğitsel çizgi filmler izletin. Bu materyaller çocuğunuza o günün aslında sıradan bir gün olacağını ve okulda neler öğreneceklerini görmeleri ve okumaları konusunda yardımcı olabilir. Bununla ilgili fazlaca kitap ve çizgi film bulabilirsiniz.
  5. Okul bölgesi ve beklentileri oluşturun. Evde sırt çantaları ve ev ödevi alanı için bir konum ayarlayın. Beklentilerini yönetmeye yardımcı olmak için ev ödevi ve çalışma sürelerini ayarlayın ve iyi rutinler kurun.
  6. Alışverişe çocuğunuzu da götürün. Çocuklar için kendi seçtikleri okul malzemelerini kullanmak çok daha heyecanlı olacaktır. Bunu yapmak, onların hazırlıklı hissetmesine yardımcı olacağı gibi, yeni malzemeleri sonraki yıl da nasıl kullanabileceği hakkında size konuşma fırsatı sağlayacaktır.
  7. Yeni rutininizle ilgili alıştırmalar yapın. Hem çocuklar hem yetişkinler sizin yeni rutin uygulamalarınızdan yararlanabilir. Sizin ve çocuklarınızın sabah kapıdan çıkana dek ne kadar zaman gerektiğini görmeniz için sabah provası sahneleyin. Bu sadece sizin ve çocuklarınızın ne kadar erken kalkmanız gerektiğini tahmin etmenize yardımcı olmayacak aynı zamanda çocuklarınız haftanın her günü onları neyin beklediğini öğrenecekler.

Ebeveynler için ilk gün heyecanının tamamen normal olduğunu ve büyük güne doğru yapılacak olan bazı zihinsel hazırlıkların durumu kolaylaştıracağını hatırlamak çok önemlidir. Birçok şey gibi, onların endişeleri tamamen bilinmezliğin yarattığı korku ile ilgili. Farklı ne olacağı, nerede olacağı hakkında konuşmak ve bunu onlara göstermek, çocuğunuzun endişelerini azaltma konusunda uzun bir yol kat etmenize sebep olacaktır.

Kaynak: blog.cincinnatichildrens.org/healthy-living/child-development-and-behavior/7-tips-to-mentally-prepare-your-child-for-the-school-year/

Çeviri: Lale ARSLAN

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Lale Arslan

Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği mezunu. Halen yüksek lisans öğrenimine Yıldız Teknik Üniversitesi'nde devam etmekte. Öğrenmeye ve öğrendiklerini paylaşmaya meraklı. Eğitim gönüllüsü.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

43Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!6 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Çocuğunuzu Zihinsel Olarak Yeni Okul Yılına Hazırlamak İçin 7 Öneri

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş