Özel Ders
basarili-ogretmenlerin-farkli-olarak-yaptigi-25-sey

Başarılı Öğretmenlerin Farklı Olarak Yaptığı 25 Şey

Bir öğrenciye onu okulda başarılı kılan şeylerin ne olduğunu sorarsanız, muhtemelen yeni bir fantastik kitap ya da bir video serisi ile ilgili şeyler duymazsınız. Çok büyük ihtimalle, “Hepsi öğretmenim sayesinde. Benden hiç vazgeçmedi.” gibi bir cevap alırsınız.

Öğrencilerin başarılı bir eğitimden edindikleri şeyler genellikle mesleklerine ilham ve tutkuyla bağlı bir öğretmen ile olan kişisel bağlantılarıyla doğru orantılıdır. Başarıyı ölçmek zordur, ve akademik dünyada eğitimciler, öğrenmeyi nasıl ölçeceklerini sürekli yeniden değerlendirirler. Ancak sorulması gereken ilk ve en önemli soru şudur:

Öğretmenler öğrencilerine ulaşabiliyor mu? İşte başarılı öğretmenlerin farklı olarak yaptığı 25 şey:

1. Başarılı öğretmenlerin net hedefleri vardır. 

Yeni bir yere seyahat ediyorken doğru yolda olup olmadığınızı nasıl anlarsınız? Yol tabela/işaretlerini ve bir harita kullanırsınız (günümüzde daha çok Siri ya da GPS olabilir). Eğitim dünyasında, öğrencileriniz için koyduğunuz hedefler, sizin varmak istediğiniz yolda, yol işaretleri görevi görür. Planınız da haritadır. Bir plan yapmak, yaratıcılık eksikliği demek değildir aksine yaratıcılığın gelişebileceği bir çerçeve sunar.

2. Başarılı öğretmenler amaç duygusuna sahiptir.

Her zaman destansı iş günlerine sahip olamayabiliriz. Bazen hayat sıradan ve sıkıcıdır. Büyük resmi görebilmek gibi bir amacı olan öğretmenler bu sıkıcı ve zor günlerin üstesinden gelebilir çünkü onların gözleri yolun çok daha ilerisindedir.

3. Başarılı öğretmenler anında geri bildirim almadan da yaşayabilir.

Bir ders planı için ter döküp, sonrasında yüzlerinde bir gülümseme bile olmadan ya da “Güzel dersti!” gibi bir şey duymadan öğrencilerin sınıftan çıkması kadar kötü bir durum yoktur. Çok fazla emek verip karşılığını anında görmemek çok zordur. Bu anlık hazdan memnun olan öğretmenler, tükenir ve hayal kırıklığına uğrar. Öğrenme, arkadaşlık ve eğitim, bir bahçe yetiştirmek gibi karmaşık bir çabadır. Büyümek için bolca zamana ve bolca kire gereksinim duyar.

4. Başarılı öğretmenler öğrencilerini ne zaman dinlemeleri ve ne zaman görmezden gelmeleri gerektiğini bilir. 

Yukarıda öğrenci geri bildirimlerinden bahsetmiştik. Öğrencilerini hiç bir zaman dinlemeyen bir öğretmen başarısız olacaktır, öğrencilerini sürekli dinleyen bir öğretmen de. Ne zaman dinleyip harekete geçmek gerektiğini ve ne zaman “Hayır, bu şekilde yapıyoruz, çünkü ben bir öğretmenim ve uzun vadedeki resmi görüyorum.” demeyi bilmek kolay değildir.

5. Başarılı öğretmenler olumlu davranışlar sergiler.

Negatif enerji yaratıcılığı öldürür ve başarısızlık korkusunun baş göstermesi için çok güzel bir zemin hazırlar. İyi öğretmenler neşeli bir ruh hali, canlılık ve enerji duygularına sahiptir ve anlık başarısızlıkları geçmişte bırakıp, hedefe doğru ilerler. Pozitif düşünmek yaratıcılığı besler.

6. Başarılı öğretmenler öğrencilerinin başarılı olmasını bekler.

Bu durum ebeveynler için de benzerdir. Öğrenciler birilerinin onlara inanmasına ihtiyaç duyar. Kendi yeteneklerini görebilecek daha deneyimli ve daha bilgili insanlara gereksinimleri vardır. Başarılı öğretmenler çıtayı yükseltir ve öğrencilerin başarısız olabilecekleri bir ortam hazırlar. Bu, öğrencilerinizi onlar için belirlediğiniz hedeflere ulaşıncaya kadar denemeleri konusunda motive edecektir.

7. Başarılı öğretmenlerin sağlam espri anlayışları vardır.

Mizah ve zeka kalıcı etkilere sahiptir. Stres ve hayal kırıklığını azalttığı gibi insanlara, bulundukları duruma farklı bir açıdan bakabilme şansı verir. Eğer 1000 öğrenciye en sevdikleri öğretmen hakkında soru sorarsanız, bahse girerim ki %95’i onun komik ve eğlenceli olduğunu söyleyecektir.

8. Başarılı öğretmenler samimi övgülerde bulunur.

Evet öğrenciler cesaretlendirilmeye ihtiyaç duyar, ancak gerçek bir cesaretlendirilme. Eğer kapasitelerinin sadece %50’sini yapabiliyorlarsa bunu bilerek onları övmek hiç de iyi bir şey olmaz. Onların hiç taktir ve övgü görmediği bir ortam değil tabii ki, sunduğunuz övgünün kıymetli olduğu ve bunu haklı olarak kullandığınız bir ortam olmalı.

9. Başarılı öğretmenler nasıl risk alacaklarını bilir.

Bilgece bir söz vardır: “Sadece biraz fazla uzağa gidenler, birinin ne kadar gidebileceğini bilirler.” Risk alabilme başarı formülünün bir parçasıdır. Öğrencilerinizin sınıfta yeni şeyler denediğinizi görmeye ve aldığınız riskte başarısız olduğunuzda nasıl üstesinden geldiğinizi yakından izlemeye ihtiyacı var. Bu onlara ne öğrettiğiniz kadar önemli.

10. Başarılı öğretmenler tutarlıdır.

Tutarlı olmak “takılıp kalmak” ile karıştırılmamalıdır. Tutarlılık, yapacağınızı söylediğiniz şeyleri yapmanız, ruh halinize bağlı olarak kuralları değiştirmemenizdir ve böylece öğrencileriniz ihtiyaçları olduğunda size güvenebilirler. Zamanı geçmiş yöntemlerde sıkışıp kalmış olan öğretmenler tutarlılıklarıyla övünürler, aslında bu sadece zekice maskelenmiş bir inatçılıktır.

11. Başarılı öğretmenler ince düşüncelidir.

Takılıp kalmış ve inatçı bir öğretmen olmaktan sakınmak için başarılı eğitmenler kullandıkları yöntemler, verimlilikleri ve öğrencileri ile bağlantı kurma şekilleri üzerinde derin derin düşünerek, buna zaman harcarlar. Biraz kararlılık ve anlayış ile güçlendirilebilen zayıflıkların örtüsünü açmak için bu ince düşünce gereklidir.

12. Başarılı öğretmenler kendi akıl hocalarını arayıp bulur.

Böylesine ince düşünen öğretmenler, eğer çevrelerinde destek alabilecekleri biraz daha büyük ve deneyimli birileri yoksa, kolayca hayal ve cesaret kırıklığına uğrayabilirler. Bir akıl hocasına sahip olmak için hiçbir zaman çok olgun ya da deneyimli değilsinizdir. Sizin için akıl hocaları, “Evet düşüncelerin çok doğru.” ya da “Hayır yanlış yoldasın.” diyen ses olabilir ve size farklı bir bakış açısı sağlayabilirler.

13. Başarılı öğretmenler ebeveynler ile iletişim kurar.

Ebeveynler ve öğretmenler arasındaki işbirliği bir öğrencinin başarısı için kesinlikle çok önemlidir. Açık bir iletişim yolu yaratın böylece anne babalar endişelerini size anlatabilir ve tabi ki siz de onlara. Öğretmen ile anne baba ortak bir cephe oluşturduğunda, öğrencinizin ihmal edilme ya da arada kaynama şansı çok düşük olur.

14. Başarılı öğretmenler mesleklerinden zevk alır.

Mesleğini seven bir öğretmenin farkedilmesi çok kolaydır. Bulaşıcı bir enerji yayıyormuş gibi gözükürler. İleri derece matematik dahi olsa, konu canlı ve enerjiktir. Eğer mesleğinizi ya da branşınızı sevmiyorsanız bu öğretme şeklinize de  yansıyacaktır. Motivasyonunuzun neden bu kadar düşük ve kendinizi neden bu kadar sönük hissettiğiniz anlamaya çalışın. Konuyla hiçbir ilgisi olmayabilir, belki de beklentilerinizle ilgili bir durumdur. Bunları halledin böylelikle öğretme sevginizin geri geldiğini görebilirsiniz.

15. Başarılı öğretmenler öğrencilerinin ihtiyaçlarına cevap verir.

Sınıflar sürekli gelişen canlı organizmalar gibidir. Gününe, sınıf katılım durumuna belki de ayın durumuna bağlı olarak bile öğrencilerinize ayak uydurmak için, planlarınızı programlarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Onlar geliştikçe ve değiştikçe, yöntemlerinizi de geliştirip değiştirmeniz gerekecektir. Eğer hedefiniz bir müfredatı ya da yöntemi uygulamaksa, onu değiştirmek zorunda kalmak sizi kişisel hakarete uğramışsınız gibi hissettirebilir. Öğrencileriniz ve hedefleriniz arasında bağlantı kurun, böylece zaman ilerledikçe değişimler sizi rahatsız etmez.

16. Başarılı öğretmenler sınıftaki değişimleri hoş karşılar.

Bu bir önceki madde ile bağlantılı, ancak çok az daha farklıdır. Hiç evinizden ya da yatak odanızdan sıkılıp, yeni bir oda gibi hissetmek için yeniden düzenlediniz mi? Değişim beyni heyecan ve macera ile ateşler. Öğrencilerinize hareket kazandırmak için sınıfınızı değiştirin. Sıraları ve günlük işleri yeniden düzenlemek gibi basit değişimler yeni soluklar almanızı sağlayabilir.

17. Başarılı öğretmenler yeni araçlar keşfetmek için zaman harcar.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, sınıfınıza ve müfredatınıza harika işlevler katabilecek yeni kaynaklar ve araçlar ortaya çıkmaktadır. Hiç şüphe yok ki, öğrencileriniz (sizden çok daha genç olanlar) muhtemelen sizin daha hiç dokunmadığınız teknolojileri çoktan kullanıyor durumdalar. Sınıfa teknolojiyi getirmekten ve onu kullanmaktan korkmayın. Finansal olarak genellikle zorlayabilir ancak öğrencileriniz teknolojiyle çevrelenmiş bir dünyada yetişecek. Onlara avantaj sağlayın ve sınıfta teknolojiyi kullanın.

18. Başarılı öğretmenler öğrencilerine duygusal destek sağlar.

Öğrencilerinizin bilgiden ziyade duygusal desteğe ihtiyaç duyduğu zamanlar vardır. Öğrencileriniz ile duygusal seviyede bağlantı kurmak, tavsiyelerinizi daha fazla dinlemelerine ve nasihatlarınıza kalpten inanmalarına sebep olacaktır. Öğrencilerin öğretmenler kadar, akıl hocası ya da danışacakları birilerine de ihtiyaçları vardır.

19. Başarılı öğretmenler bilinmezler karşısında rahattır.

Sınıfınızın bütçesinin geleceğini, öğrencilerinizin anne babalarının ilgilerini ya da harcadığınız emeğin sonucunu bilmediğiniz bir ortamda öğretmek zordur. Daha felsefi bir seviyede, daha yüksek öğretimde ders veren eğitmenler, öğrencilerine çok fazla bilinmeyen ilkeleri (fizik gibi) öğretmekle görevlidir. Her şeyin cevabını bilmiyorken nasıl rahat olabilirsiniz ? İyi öğretmenler, her şey belli ve yolunda değilken de yola devam edebilirler.

20. Başarılı öğretmenlerin ebeveyn tehditlerine karşı gözü korkmaz.

Ne yazık ki, ebeveynler ve öğretmenler bazen birbirlerine karşı tehdit oluştururlar. Güvensiz hisseden bir öğretmen, ailelerin bazı tutumlarını tehdit olarak görecektir. Bir öğretmenin hatasını ortaya çıkarmak için bekleyen çok sayıda müdahil aile olsa da, çoğu çocukları için en iyisini ister. Başarılı öğretmenler kendi yeteneklerinden emindir ve aileler sınıfa gelip fikirlerini söylemek istediğinde, kendilerini tehdit altında hissetmezler. Aynı zaman da iyi öğretmenler ebeveynlerin önerilerini her zaman yerine getirmek zorunda olmadıklarını da bilirler!

21. Başarılı öğretmenler eğlenceyi sınıfa taşır.

Çok fazla ciddi olmayın. Bazen hedefiniz “eğlence” olmalı. Öğrenciler sizin “insancıllığınızı” görüp hissettiğinde, güven ve saygının temeli atılmış olur. Eğlence ve eğitim birbirlerinin dışında şeyler değildir. Mizahı kullanmak en sıradan konuyu bile ilgi çekici hale getirebilir.

22. Başarılı öğretmenler bütünsel şekilde öğretir.

Öğrenme vakumlanarak gerçekleşmez. Depresyon, endişe ve zihinsel stres eğitim sürecinde ağır etkilere sahiptir. Eğitimcilerin (ve eğitim modelinin) kişiyi bütün olarak ele alması ciddi öneme sahiptir. Matematik konusunda en eğlenceli ve en yenilikçi dersi veriyor olabilirsiniz, ancak öğrenciniz anne babasının boşanmak üzere olduğunu yeni öğrendiyse, ona ulaşamazsınız.

23. Başarılı öğretmenler öğrenmeyi asla bırakmaz. 

İyi öğretmenler programlarında kendi öğrenmeleri içinde zaman ayırırlar. Bu sadece belli bir konudaki kendi bilgi birikiminizi arttırmak için değil, aynı zamanda sizi tekrar öğrenci konumuna getirmek içindir. Bu size, sürekli öğretme modundayken, kolayca unutabileceğiniz öğrenme süreci hakkında bakış açıları kazandırır.

24. Başarılı öğretmenler kalıpları kırar.

Bu kendi kendine oluşmuş bir kalıp da olabilir. “Bunu asla yapamam.”diyebilirsiniz kendinize. Belkide asla öğrencilerin birbirlerine not vermesine izin veren bir öğretmen olmayacağınıza dair kendinize söz verdiniz. (Çocukken kötü bir deneyim yaşamış olabilirsiniz.) Bazen büyümemiz için en büyük engel biz oluruz. Öğretme yöntemlerinizle ilgili kalıplarınız var mı? İyi öğretmenler onları ne zaman kıracağını bilir.

25. Başarılı öğretmenler konularında uzmandır.

İyi öğretmenlerin zanaatlarını çok iyi bilmeleri gerekir. Öğretme metodolojisine ek olarak, kendi konunuzda uzman olmanız gereklidir. Sürekli öğrenin ve öğrenmeyi hiçbir zaman bırakmayın. Başarılı eğitmenler daima meraklıdır.

Çeviri: Lale ARSLAN

Kaynak: teachthought.com/pedagogy/25-things-successful-teachers-do-differently

Hakkında Lale Arslan

Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği mezunu. Halen yüksek lisans öğrenimine Yıldız Teknik Üniversitesi'nde devam etmekte. Öğrenmeye ve öğrendiklerini paylaşmaya meraklı. Eğitim gönüllüsü.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

43Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!6 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

Tartışmaya Katılın

Başarılı Öğretmenlerin Farklı Olarak Yaptığı 25 Şey

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş