Anasayfa / 8. Sınıf Fen / TEOG Katı Basıncı Konu Anlatım-VİDEO
Özel Ders

TEOG Katı Basıncı Konu Anlatım-VİDEO

Her katı cismin bir ağırlığı vardır. Katıların ağırlıklarından dolayı zemine uyguladıkları dik kuvvet, katı basıncı olarak nitelendirilir.

Katı basıncı matematiksel olarak, kuvvetin (cismin ağırlığı) yüzey alanına bölünmesiyle bulunur. Basınç  P , kuvvet  F , yüzey alanı  S  ile gösterilir.Katı Basıncı

Katı Basıncı Formül

Nelere Bağlıdır ?

  • Kuvvet
  • Yüzey Alanına
  • Normal ayakkabılar ile kara batarken, kar ayakkabıları ile kara batmadan yürüyebilmemiz, kar ayakkabılarının tabanlarının normal ayakkabılara göre büyük olmasından, yani, yüzey alanının daha fazla, basıncın daha az olmasından kaynaklanır.
  • Tek ayak üzerinde dururken, iki ayağımız üzerinde durmaya nazaran daha çok yoruluruz. Çünkü tek ayak üzerinde olunca yüzey alanımız azalmış, dolayısıyla yere doğru basıncımız artmış olur.
  • Ördeklerin ayakları perdelidir. Bu sayede bataklıklarda batmadan rahatlıkla yürüyebilirler. Burdaki mantık da aynıdır. Ördeklerin perdeli ayakları yüzey alanını arttırmış olur. Bu sayede yere daha az basınç uygularlar ve bataklığa batmazlar.

Yani yüzey alanı azalırsa, katı basıncı artar. Aynı şekilde zemine uygulanan kuvvet artarsa basınç artar. Katı basıncı, yüzey alanı ile ters orantılı, zemine uygulanan dik kuvvet ile doğru orantılıdır. Ayrıca basınç kuvveti demek, ağırlık demektir. Karıştırmayın !

Katı Basıncı - Yüzey

Tüm TEOG Fen Bilimleri Konu Anlatım videoları için tıklayın.

Kafanıza takılanları ya da yorumlarınızı altta yer alan Tartışmaya Katılın bölümüne yazabilir, çözemediğiniz soruları www.ozancorumlu.com/sizden-gelen-sorular bölümüne koyabilirsiniz.

Değerlendirme

Bu Ders Size Ne Kadar Yardımcı Oldu ?
User Rating: 4.88 ( 2 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

7-sinif-tam-sayilarda-carpma-ve-bolme-islemleri-soru-cozumu-video

7. Sınıf Tam Sayılarda Çarpma ve Bölme İşlemleri Soru Çözümü-VİDEO

6Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş1 Beğen!1 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest2 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

TEOG Katı Basıncı Konu Anlatım-VİDEO

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş