Özel Ders
Başarısız-Bir-Sınav-Sonrası-Yapabileceğiniz-9-Şey-(Ağlamak-Yerine)

Başarısız Bir Sınav Sonrası Yapabileceğiniz 9 Şey (Ağlamak Yerine)

Hepimiz bu yollardan geçtik. Son kutucuğu doldurursun, çantanı toplarsın ve kağıdını çevirirsin. Ardından dışarı yürürsün, kalbin batar ve düşünürsün: “Şimdi ne oldu?”

Tüm öğrenciler dönem boyunca bir kez kötü bir sınav deneyimi geçirmiştir. Belki iyi olduğun bir konu değildir, belki de doğru materyallere çalışmamışsındır. Sebebi ne olursa olsun, sınavın mağlubiyet duygusundan kurtulmak, tüm öğrencilerin aşina olduğu korkunç bir duygudur.

Neyse ki kötü geçen bir sınavın tüm gününü berbat etmemesi için yapabileceğin bir kaç şey var:

 1. Sınavdan sonra eve gidiş yolunda mutlu müzikler dinle. Favori sanatçın kim olursa olsun, ruhunu aydınlatacaktır.
 2. Başarılı olduğun bir konuda ödevlerini yap. Bu güvenini güçlendirecektir.
 3. Bir aile üyesini ara. Birisi seni kesinlikle neşelendirecektir.
 4. Yemek salonuna doğru git. Çekinmeden rahat rahat sebze yerine dondurma ye.
 5. Google başarı hikayeleri… Kendini daha iyi hissetmen için başkalarından ilham almanda hiçbir sakınca yok.
 6. Bir kitap al. Defter değil. Sadece ilginç bulduğun için seçtiğin şeyi oku.
 7. Yürüyüş yap. Her okulun içinden kıvrılarak geçen şirin yollar vardır. Kulaklığını al ve gezintiye çık.
 8. Arkadaşlarınla dertleş. Kötü geçen bir sınavın nasıl hissettirdiğini, sınıf arkadaşından daha iyi anlayan kimse olamaz.
 9. Sevdiğin şeyleri yap. Futbol oyna. Alışveriş yap. Resim yap. Sevdiğin dizi ve filmleri izle.

Not: Bu öneriler, kötü geçen bir sınav depresyonunun ardından seni canlandırmak için geçici çözümler. Bu maddelerden bir ya da birkaçını yaptıktan sonra, bu duruma nasıl düştüğünü çözmek için çalışmalısın. Öğretmeninle bir görüşme ayarlamak, test çalışmaları yapmak ya da bir çalışma grubu oluşturmak çok iyi fikir olabilir.

En önemlisi moralini yüksek tut. Umuyoruz ki, sonraki sınavı karşılamak için daha azimli olacaksın!

Kaynak: college.usatoday.com/2015/10/14/9-things-you-can-do-instead-of-crying-after-you-fail-exam/

Çeviri: Lale ARSLAN

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.69 ( 36 votes)

Hakkında Lale Arslan

Yıldız Teknik Üniversitesi Harita Mühendisliği mezunu. Halen yüksek lisans öğrenimine Yıldız Teknik Üniversitesi'nde devam etmekte. Öğrenmeye ve öğrendiklerini paylaşmaya meraklı. Eğitim gönüllüsü.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

43Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!6 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 WhatsApp LinkedIn0 Print0 …

10 Yorum

 1. Lgs ye girmiştim baya kötü gelmiş. Ailemin yüzüne bakasım yok. Hepimiz iyi bekliyorduk. Ağlamaktan kafayı yemek üzereyim.

 2. Benden daha kötü öğrenciler DENEMELERDE benden daha iyi yapıyor. Halbuki akşama kadar
  Çalışıyorum test çözüyorum ama hep yanlışım çıkıyor. Artık ağlamak istemiyorum bir kerede full yapmak istiyorum. Yazılılarda 100 alıyorum ama denemede olmuyor.

  • Merhaba Merve.

   Yanlışının denemelerde çıkması kötü bir şey değil, aksine güzel bir şey. Deneme sınavları, adı üstünde kendini denediğin sınavlardır. Bu sınavlarda yaptığın yanlışları görüp, analiz edip, varsa eksiklerine çalışman gerekir ki yaptığın yanlışı doğruya çevirebil. Elbette yanlışlar sadece konu eksikliğinden kaynaklanmaz. Zamanı iyi yönetememen, pratik eksikliğinden ya da dikkat eksikliğinden kaynaklı basit işlem hataları, soru tiplerini birden fazla yolla çözmeyi bilmemen gibi bir çok sebepten kaynaklı da olabilir yanlışların. Bunların üstüne eğilmen gerekiyor.

   En önemlisi inatçı ve sabırlı olmalısın. Hemen, her şeyin düzelmesini beklemek en büyük hata olur.

  • Mehmet yigit uslu

   Hocam bu sene LGS var kötü sonuç alınca hep ağlıyorum çok çalışıyorum ama olmuyor ailemin emeklerinin böss gittiğini düşünüyorum

 3. LGS berbat gecti bugün sınav sonuçları açıklanacak sabahtan beri ağlıyorum bir sene boyunca hayvan gibi çalışıp sınavda heyecandan aglayağ sayısal bölümün yarisiny boş bırakınca böyle oluyor ha birde senden coç daha kötü öğrenciler senden daha iyi yapınca depresyona girip 7/24 ağlıyorsun yapacak bir şey de yok artık seneye girersin bir şey olmaz gibi bir tesellinde yok mal mal ağlamaya devam ediyorsun

  • Her zaman ama her zaman yapacak bir şeyler vardır. En kötü zamanlarda da, en umutsuz anlarda da… Teselliye ihtiyacın da yok, çünkü bu sınav evet önemli ne yazık ki ama ne başarının bir kıstası ne de zekanın bir göstergesi. Hayıflanmak hiçbir şey kazandırmayacak, ama iyi geliyorsa eğer ağla zırla, hiçbir şey olmazsa rahatlarsın. Sadece unutma her zaman yapacak bir şeyler vardır!

 4. cok tesekkur edrim çok ihtiyacım vardı

 5. Merhaba hocam teog a çok çalıştım ama heyecenimdan dolayı denemelerde bile kaydırma yapıyorum bunun için ne önerirsiniz şimdiden teşekkürler

  • Merhaba Özcan.

   Tatlı bir heyecan iyidir. İnsanı diri tutar. Fakat çok fazla heyecanın sana kazandıracağı hiçbir şey yok. Bu telafisi de olan bir sınav. Panik olma. Çok çalıştıysan hiç hiç panik olma 🙂

   Kaydırma konusunda da mutlaka her soruyu çözdükten sonra hemen kodlama yap. Toplu kodlama yapma. Kodlarken de içinden hangi soruyu ve hangi seçeneği işaretlediğini söyle. Acele etme kodlarken. TEOG’da her soru için 2 kocaman dakikanız var zaten. Çok çok yeterli bir süre bu.

Tartışmaya Katılın

Başarısız Bir Sınav Sonrası Yapabileceğiniz 9 Şey (Ağlamak Yerine)

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

 • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
 • Derslere Yardımcı Özel Ders
 • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
 • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
 • Skype Özel Ders Seçeneği
Bunu arkadaşınla paylaş