Neden Özel Ders

Neden Özel Ders ?

Evet, neden özel ders? Bu sorunun onlarca cevabı var. Ana başlıklar halinde belirtmek gerekirse;

 • Okulda gösterilen, anlatılan derslerin anlaşılamaması.
 • Öğrencinin, öğretmenin kendisine taktığını(!) düşünüp, her halükarda iyi not alamayacağını düşünmesi.
 • Her gün değişen öğretim sisteminin bir sonucu olarak çok fazla ödev verilmesi.
 • Bir yandan okul ödevleri, bir yandan da TEOG, YGS gibi sınavlara hazırlık maratonunun yoğunluğu.
 • Ebeveynlerin hayat mücadelesi içerisinde çocuklarla yeteri kadar ilgilenememesi.
 • Öğrencilerin kendi başlarına ders çalışamamaları ya da çalışmayı bilmemeleri.

Özel ders verdiğim öğrencilerin tamamı değilse de büyük bir çoğunluğunda şikayet edilen ortak şey, okulda dersi anlamamaktır. Bunun bir çok sebebi olabilir. Öğretmenin yetersizliği, öğrencinin isteksizliği, arkadaş ortamı, çevre, konsantrasyon eksikliği vs. Bu sorunsal, özel dersin bire bir çalışma, eksik ya da anlaşılamamış konulara eğilme, ev ortamında bulunma, zamanla abi-kardeş ilişkisi içine girme gibi getirileri ile rahatlıkla çözülebilir.

En büyük yanılgıdan bahsedelim biraz da. Ne yazık ki sistemin de getirdiği bu yanılgı içinden çıkılmalı. ‘’Dershane bir ihtiyaçtır, özel ders bir lükstür.’’ Bu büyük bir yanılgıdır. Dershaneler/etüt merkezleri, öğrencileri senenin başında kendi hazırladıkları bir sınava tabii tutarak seviyelerini belirledikleri öngörer ve bu sınav sonuçlarına göre sınıflarını oluştururlar. En iyi(!) sınıfa giren hocalar, uygulanan muamele, işlenen konu ve sorular ile en kötü(!) sınıfa giren hocalar, uygulanan muamele, işlenen konular farklıdır. İşlerini iyi yapan azınlığı bir kenara koyarak söylemek gerekirse dershaneler/etüt merkezleri, kendi reklamlarını, dereceye sokacakları öğrencileri, liseye ya da üniversiteye kaç kişi sokacaklarının hesabıyla bir çok öğrenci ve ailelerine geri dönüşü olmayan maddi ve manevi kayıplar uğratmış ve uğratmaya da devam etmektedirler. Bunu nerden mi biliyorum? Ben de bir çok üniversite öğrencisi gibi zamanında ÖSS’ye dershane ile hazırlandım. Dershane ile özel ders arasındaki farkları madde madde saymaya çalışırsak daha açıklayıcı olur kanaatindeyim:

 • Dershanelerde en az 10 en çok 30-35 kişilik sınıflarda ders görülür, özel ders bire birdir.
 • Dershanelerde herkesin sokulduğu bir ya da birkaç sınav ile öğrencinin seviyesi tespit edilir ve aynı seviyedeki öğrenciler bir sınıfa alınır. Özel derste öğrencinin seviye tespiti bir sınav ile anlaşılmaya çalışılmaz. Zamanla, sabırla ve planlı bir çalışma ile daha gerçek bir çözüme kavuşulur.
 • Dershanelerde öğrencinin konsantrasyonunu bozabilecek(bir kıyafet, dışarıdan geçen bir insan, bir kız/erkek arkadaş, arkadaş ortamı vs.) bir çok unsur vardır ve unutulmamalıdır ki öğrencimiz 9-18 yaş arasındadır. Özel ders hem ortamın ayarlanılabilirlik esnekliği, hem bir amaç için orada bulunulduğunun farkındalığından kaynaklı bu sorunlar minimum seviyededir.
 • Dershanelerde bütün konular, zamanla da yarışıldığı için hızlı bir şekilde anlatılır ve öğretilmeye çalışılır. Özel derste genellikle öğrencinin az anladığı, anlamadığı, eksik olduğu konulara ve derslere eğilinir ve böylece hem daha fazla verim, hem zamandan tasarruf sağlanmış olur.
 • Dershanelerde en az 30-300 öğrenciye 1 rehberlik öğretmeni düşer. Öğrencinin gelişiminin takibi haliyle zorlaşır. Bunun için öğrencinin ve velinin ekstra bir efor sarf etmesi gerekir. Özel derste öğrenciye verilen ödevler, öğrencinin gelişimi özel ders hocası tarafından takip edilir.
 • Dershane ortamında anlaşılamayan bir konunun öğrenci tarafından sorulması olayı bazı sosyo-psikolojik sebeplerden dolayı gerçekleşemeyebilir ve her konunun birbiriyle olan bağı düşünüldüğünde, anlaşılamayan bir konu ileride de sakat bir altyapı doğuracağından büyük zararlara sebebiyet verebilir. Özel ders diğer öğrenme metodlarının en etkili biçimidir. Hem eğitimci, hem öğrenci bütün dikkatini bir noktada daha çok toplayabilme fırsatına sahip olur ve zamanla oluşacak samimiyet ile birlikte de bu tarz sorunlarla uğraşılmaz.
 • Dershanelerde belirlenen zaman aralıklarında ders saat seçenekleri mevcuttur ve esneklik yoktur. Özel derste gün ve zaman esnekliği dershaneye göre çok daha fazladır.
 • Dershanelerde bir çok kişiye anlatılan bir konu olduğu için, anlatım tarzı genel tarz olarak seçilir. Fakat her bireyin anlama, öğrenme potansiyeli, şekli farklıdır ve bir bazen birden çok şekilde anlatılmaya ihtiyacı vardır. Özel ders buna zemin oluşturur.

Bu ve bunun gibi bir çok sebep dershanenin değil, özel dersin bir gereklilik olduğunun göstergesidir. Sadece okul ile paralel ya da dershane yardımının haricinde bir özel ders yardımı sizin tercihiniz. Unutmayınız, vereceğiniz tercih sizin ve çocuğunuz kaderini etkileyecektir. Hepinize sağlıklı, mutlu ve hiçbir zaman eğitimin bitmediği bir ömür dilerim.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 4.85 ( 2 votes)

2 Yorum

 1. Merhaba Ozan hocam biz şimdi teog puanimizi puan hesaplama robotlarindan hesapliyoruz ya teog sonuçları aciklandiginda puanimiz hesapladigimizin aynısı mi olur yoksa arada az da olsa bi fark olur mu? Çünkü hesaplamalar geçen yila göre yapılıyor sanırım .cevaplarsaniz sevinirim Teşekkürler

Tartışmaya Katılın

Neden Özel Ders ?

Share via

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

 • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
 • Derslere Yardımcı Özel Ders
 • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
 • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
 • Skype Özel Ders Seçeneği
Bunu arkadaşınla paylaş