Anasayfa / GÜNÜN YAZISI / YGS’ye çeyrek kala
Özel Ders

YGS’ye çeyrek kala

ÖSYM tarafından YGS başvuruları açıldı. Milyonlarca üniversite adayı da daha ilk günden başvurusunu yaptı. 2015, YGS başvuru rekoru olarak tarihe geçti. Peki adaylar bu süreçte nelere dikkat etmeli ?

YGS 2015, en çok katılımın olduğu üniversite sınavı olarak tarihe geçecek gibi duruyor. Başvurular başladı. Bu sene diğer senelere göre bazı değişiklikler de var.

ÖSYM Başvuru Kılavuzu İçin Tıklayın

Bu sene üniversite sınavına katılacak adaylar, sınav ücretlerini başvurularını yaptıktan sonra ödeyecek. Geçen senelerde, önce sınav ücretleri ödeniyor, sonra başvurular yapılıyordu. Sınav ücretlerini yatırmayan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak. Ödemeler banka yoluyla ya da ÖSYM’nin sitesi olan www.osym.gov.tr yapılabilecek.

Ödeme yapılacak bankalar

Bankadan ödeme yapacaklar için son gün 19 Ocak mesai bitimi. Yatırılabilecek bankalar ise;

   • Ziraat Bankası
   • Halkbank
   • VakıfBank (K.K.T.C. hariç)
   • Akbank (K.K.T.C. hariç)
   • Kuveyt Türk Katılım Bankası
   • Türk Ekonomi Bankası
   • Tüm PTT iş yerleri
  İnternetten ödeme yapacaklar için ise 19 Ocak 2015, saat 23.59 son. İnternetten başvurular için ÖSYM’nin sitesine girip, ÖDEMELER bölümüne tıklamanız gerekmekte. Kredi kartı ya da bankamatik kartı ile ödeme yapılabilmekte.

Bu sene YGS Giriş Belgeleri adreslere postalanmayacak. 5 TL ödeme yapıp alacağınız şifreniz ile ÖSYM’nin internet sitesinin Aday İşleri Sistemleri bölümünden giriş belgenize ulaşabileceksiniz.

Sınavsız giriş için de YGS Başvuru Formu’nu doldurmanız gerekmekte. Formda bulunan ‘YGS’ye girmek istemiyorum, sadece sınavsız geçişe başvurmak istiyorum’ hanesini tiklemeniz gerekmekte. Bu arada, halen YGS’ye girip girmemeye karar vermediyseniz bu haneyi boş da bırakabilirsiniz. Bu haneyi tiklemezseniz sınavsız geçiş hakkınız yanmış olmaz.

Başvuru formunda yer alan ‘Bitirme Notu‘ bölümünü henüz son sınıfta olan öğrenciler BOŞ BIRAKACAKLAR.

Aldığınız şifrenizi sınavdan sonra da kullanacaksınız. Bu yüzden şifrenizi kimseyle paylaşmayın ve mutlaka bir yere iyice not edin. Bu şifre ile yapılabilecekler;

   • Sınav başvurusu yapma
   • Tercih yapma
   • Başvuru ve tercihlerde değişiklik yapma
   • YGS’ye giriş belgesi edinme
   • Sınav sonuçlarını ve yerleştirme bilgilerini edinme

Hepinize gireceğiniz bu önemli sınavda/sınavlarda başarılar dilerim.

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

4Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş1 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

YGS'ye çeyrek kala

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş