Anasayfa / HABER / Üniversite sınavında kalkan yasaklar
Özel Ders

Üniversite sınavında kalkan yasaklar

Danıştay, ÖSYM’nin ‘adaylara parmak izi ve retina taraması’ ile ‘polislerin bina çevresinde mahkeme kararı olmaksızın arama yapabilmesi’ kararlarını iptal etti. Fakat halen ‘sınav süresince tuvalete gidilmez’ hükmü devam etmekte.

İstanbul Barosu’nun açtığı dava sonuçlandı. Danıştay, ÖSYM’nin sınav kurallarından ikisinin iptaline karar verdi. Bu kararlar; ‘adaylara parmak izi ve retina taraması’ ve ‘polislerin bina çevresinde mahkeme kararı olmaksızın arama yapabilmesi’ hükümleri.

Mahkemenin bu iki hükmü iptal etmesinin sebebi ‘Temel hak ve özgürlüklerin sınırlandırılması’ hususu. Bu kuralların yönetmelikler ile değil anayasa ile düzenlenmesi gerektiği vurgulandı.

İptal edilen iki madde dışındaki diğer kurallar aynen devam etmekte.

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

4Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş1 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Üniversite sınavında kalkan yasaklar

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş