Anasayfa / GÜNÜN YAZISI / Üniversite başvurularında dikkat edin
Özel Ders

Üniversite başvurularında dikkat edin

Malumunuz, üniversite başvuruları başladı. 20 Ocak’a kadar da devam edecek. Peki adayları geçen senelere göre ne gibi değişiklikler bekliyor ? Üniversite başvurularında nelere dikkat edilmeli ? Biraz bunlardan bahsedelim.

YGS ve sınavsız geçiş için başvurular başladı. Adaylar için en büyük değişiklik, bu sene ilk olarak sınav başvurularını yaptıktan sonra sınav ücretlerini ödeyecek olmaları. Sınav ücretlerini internet üzerinden ya da bankadan ödeyebileceksiniz. Sınava başvurduktan sonra ödemenizi yapmayı sakın unutmayın, aksi takdirde başvurunuz geçersiz sayılacak.

Gelelim sınav ücretlerine. Bu sene adaylar YGS için 50 TL sınav ücreti ödeyecekler. Sınavsız geçiş için ise 15 TL ödeyecekler. Sınava girsen de girmesen de parayı yatıracaksın yani. Kaçarın yok.

Adaylar ÖSYS kılavuzu ve Aday Başvuru Formu nasıl ulaşacaklar ?

ÖSYS kılavuzunun bu sene satışı yapılmayacak. ÖSYM’nin sitesi olan http://www.osym.gov.tr den ÖSYS kılavuzu ve Aday Başvuru Formu’na ulaşabilirsiniz. Eğer okuyor iseniz başvurularınızı kendi okulunuzdan da yapabileceksiniz. Başvurularınızı iş günleri ve saatlerinde yapmayı unutmayın !

Üniversite Sınavı Başvurusu İçin Gerekli Belgeler Neler ?

  • Doğru ve eksiksiz doldurulmuş başvuru formu
  • 1 adet fotoğraf (Üzerinde soğuk damga basılı olmalı ve fotoğraf güncel olmalı)
  • T.C. Kimlik No’lu nüfus kağıdı ya da geçerli pasaport

YGS Başvurular Ne Zaman Bitiyor ?

İnternet üzerinden YGS başvuruları 19 Ocak 2015, saat 23.59‘da bitiyor. İşinizi son güne bırakmayın.

YGS Başvuru Ücreti İçin Son Gün Ne Zaman ?

YGS başvuru ücretleri için son gün 20 Ocak. Ödemenizi bankadan yapacak iseniz mesai bitimi, internetten yapacak iseniz saat 23.59 son ! İnternetten yapacak iseniz ÖSYM’nin sitesinden ‘Ödemeler’ bölümüne bakın.

Özetlememiz gerekirse bu söylediklerime dikkat edin. Koca bir sene çalıştınız, bu ana kadar geldiniz. Ufak ihmalkarlıklar büyük sonuçlar doğurur. Bu sene bir çok değişiklik var. Ki burası Türkiye, her sene bir şeyler değişir. Ama sizin odaklanmanız gereken kısım YGS ! Az kaldı, biraz daha sıkın dişinizi, son hazırlıklarınızı yapın. Önünüzde 2 ay kadar bir süre var. 15 Mart sınav günü. Bu süre eksiklerinizi kapatmak için gayet yeterli bir süre. Şunu da sakın unutmayın; hiçbir sınav sizden değerli değil. Hiçbir sonuç hayatın sonu değil !

Hepinize başarılar !

Değerlendirme

Bu yazı hoşunuza gitti mi ?
User Rating: 4.9 ( 1 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

LYS-İçin-Kritik-Başvuru-Rehberi

LYS İçin Kritik Başvuru Rehberi

10Paylaşım Facebook’ta Paylaş8 Twitter’da Paylaş1 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Üniversite başvurularında dikkat edin

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş