Anasayfa / Duyurular / Teşvik Ek Yerleştirme Başvuruları Başladı
Özel Ders
Teşvik Ek Yerleştirme Başvuruları Başladı

Teşvik Ek Yerleştirme Başvuruları Başladı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, 2015- 2016 yılında özel okullarda öğrenim görecek 230 bin öğrenci için vereceği teşvik sonuçları açıklandı. Ancak Türkiye genelindeki okullarda hala toplam bin 840 boş kontenjan bulunuyor. Yerleştirme sonuçlarına göre bir özel okula yerleştirilen öğrencilerin nakil ve kayıt işlemleri dün itibariyle sona erdi. Bugüne kadar kayıt yaptırmayan ya da geçersiz kayıt yaptıran öğrenciler sonucunda açılacak boş kontenjanlarla birlikte bugün başlayan ek yerleştirmelerde yedek adaylara bir şans daha doğacak. Teşviklerden yararlanmak isteyen veliler bugünden itibaren boş kontenjanlar için başvuru yapabilecek. MEB bu yıl 2 bin 680 TL ile 3 bin 750 TL arasında teşvik verecek. Teşvikler 3 dönem halinde okullara ödenecek.

6 BİN 700 OKULA TEŞVİK

ozel okul tesvik kayıtlari icin son gun ne zaman
Özel okul teşvik kayıtları için son gün ne zaman ? Ayrıntılar için tıklayın.

Bu yıl teşvik için toplam 661 bin 233 öğrenci başvuruda bulundu. 6 bin 778 özel okul da destek almaya hak kazandı. 230 bin kontenjan üzerinden yapılan yerleştirme işlemlerine göre; okul öncesinde 19 bin 993, ilkokulda 49 bin 446, ortaokulda 49 bin 845, ortaöğretimde 108 bin 876 olmak üzere toplam 228 bin 160 öğrenci eğitim ve öğretim desteği kapsamında bir özel okula yerleştirildi. Kalan bin 840 boş kontenjan için başvurular bugünden itibaren alınmaya başlanacak. Bu öğrenciler de okullara kayıtlarını 30 Eylül’e kadar yapacak. Öğrencinin başarısı, ailenin geliri, öğrenim gören kardeşler, anne babanın durumu, disiplin cezası, şehit ve korunmaya muhtaçlık durumuna göre 6 farklı kriterde yapılacak değerlendirme sonucunda teşvik almaya hak kazanacak 230 bin öğrenci belirlendi. Aylık geliri 10 bin TL’den fazla olan ailelerin çocukları 40 puan, aile geliri bin TL’den az öğrenciye 340 puan verildi. Kardeşlerin öğrenim durumlarına göre de öğrenci 80 ile 60 arasında puan kazandı. Bu puanlamadan sonra öğrenciler ‘en fazla puan alandan en az puan alana’ şeklinde dizilerek teşvike hak kazananlar belirlendi. Aynı kriterler ek yerleştirme başvurularında da geçerli olacak.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Teşvik Ek Yerleştirme Başvuruları Başladı

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş