Anasayfa / HABER / TEOG’da Kimler Ek Puan Alabilir?
Özel Ders
TEOG'da-Kimler-Ek-Puan-Alabilir

TEOG’da Kimler Ek Puan Alabilir?

2015-2016 TEOG maratonunun tercih, yerleştirme ve nakil süreçleri yaklaşıyor. Sitemizin TEOG soru-cevap bölümüne en çok gelen sorulardan bir tanesi de ‘TEOG ek puan’ konusunda. TEOG’da kimler, nasıl ek puan alabilir?

Yaklaşık 3 yıldır spor ve sanata ek puan tartışmaları bu sene de sonuçsuz kaldı diyebiliriz. Bu sene de öğrenciler spor ve/veya sanat başarılarından dolayı TEOG‘da ek puan almayacaklar. 64. hükümetin acil eylem planında bir yılda gerçekleştirilmesi hedeflenen reformlarından bir tanesi şöyle idi:

Öğrencilerin okul başarıları ile sosyal, sanatsal ve sportif etkinliklerinin göz önünde bulundurulduğu bir geçiş sisteminin altyapısı oluşturulacak.

TEOG’da spor ve sanata ek puan uygulamasıyla ilgili bu sene Milli Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında işbirliği görüşmelerinin başladığı bildirilmişti. Bu yıla yetişmeyen spor ve sanata ek puan uygulamasının gelecek sene yürürlüğe girmesi bekleniyor.

TEOG 2015 Puan Hesaplama
%100 MEB Uyumlu TEOG Puan Hesaplama Modülü İçin Tıklayın.

TEOG Ek Puan Şartları Neler?

TEOG 2016 e-kılavuzunda yer alan ‘11.5. Ek Puan’ maddesinde TEOG’da kimlerin nasıl ek puan almaya hak kazanacağı belirtilmiş vaziyette. İşte o madde:

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavlarında, ulusal elemelerden geçtikten sonra ülkemizi temsil etme hakkı kazanmış olan öğrencilere, katıldıkları yılın yıl sonu başarı puanlarına belirlenen oranda ek puan verilecektir.

Öğrencilerin, TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavlarına katıldıkları yıla ait yıl sonu başarı puanına, yıl sonu başarı puanının

 • Altın madalya alan veya birinci olanlar için % 10’u,
 • Gümüş madalya alan veya ikinci olanlar için % 9’u,
 • Bronz madalya alan veya üçüncü olanlar için % 8’i,
 • Bu etkinliklere katılanlar için de % 7’si

oranında ek puan eklenir.

Öğrenim gördüğü yıl içinde TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen uluslararası bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavlarına katılıp her iki sınavda da başarılı olan öğrencilerin almış oldukları en yüksek derecenin tamamı, diğer derecenin de yarısı hesaplamada dikkate alınır.

Ekip ya da takım olarak TÜBİTAK tarafından gerçekleştirilen bilim olimpiyatları ve matematik olimpiyat sınavlarında ulusal elemelerden geçtikten sonra uluslararası sınavlara katılıp başarılı olan öğrencilerin aldıkları ek puan, yıl sonu başarı puanlarına ilave edilir.

Ek puan hakkından, derece veya katılım belgelerini ÖDSGM’ye ibraz eden öğrenciler yararlanabilir.

Öğrenciler konu ile ilgili belgelerini ve dilekçelerini ders yılı bitimine kadar ÖDSGM’de olacak şekilde göndereceklerdir. Süresi içerisinde ÖDSGM’ye ulaşmayan belge ve dilekçeler işleme alınmayacaktır.

Ülkemizi temsil etme hakkını kazandığını belgeleyemeyen öğrencilerin başvuruları, Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi gereğince dikkate alınmayacaktır.

TEOG ile ilgili her şeyi Ozan Çorumlu’ya sormak için tıklayın.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: 0.5 ( 2 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

7Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

6 Yorum

 1. Merhaba;
  Açık liseye yerleşenler için 11-14 Eylülde, Öğrenci il/ilçe nakil komisyonlarınca merkezi yerleştirme yapılacak. Bu yerleştirmede taban puan uygulanıyormu ve oturduğumuz ilçedeki 3 okulumu tercih edebiliyoruz?

  • Merhaba.

   Bu yerleştirme için öncelikle açık lisede olman, yani bundan önceki nakillerde ve tercihte hiçbir liseye yerleşememiş olman gerekiyor. Taban puan uygulanıyor mu sorusunu anlamadım? Ne demek taban puan uygulanması? Herkesi istedikleri yere yerleştirmiyorlar elbette eğer sormak istediğin buysa. Her okula boş kontenjana ve puana göre son bir tercih hakkı tanınıyor.

   Sadece kendi il veya ilçendeki okulları yazabileceksin tercih listene.

 2. Spor kluplerinde lisanslı olarak sporcu olanlar seneye veya herhangi bir sene teogta puan alacaklar mı ekstra acil tesekkürler

 3. yaşadığım ili yaptığım spor alanında temsil ediyorum lisanslı bi sporcu olarak, bunun teoga herhangi etkisi olur mu peki?

Tartışmaya Katılın

TEOG'da Kimler Ek Puan Alabilir?

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

 • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
 • Derslere Yardımcı Özel Ders
 • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
 • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
 • Skype Özel Ders Seçeneği
%d blogcu bunu beğendi:

Bunu arkadaşınla paylaş