Anasayfa / HABER / TEOG’da Hatalı Soru İddiaları!
Özel Ders
TEOG'da-Hatalı-Soru-İddiaları

TEOG’da Hatalı Soru İddiaları!

2015-2016 2. dönem TEOG ortak sınavları bugün yapılan 3 sınavla tamamlandı. Fakat yine hatalı soru iddiaları gündemde…

2015-2016 1. dönem TEOG ortak sınavlarında mahkemelik olan soruların akibeti halen merak konusuyken, 2. TEOG ortak sınavlarında da hatalı soru iddiaları gündeme geldi. İşte o iddialar…

28.04.2016

T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğüne

Ankara

28.04.2016 tarihli TEOG-II Sınavı T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersi A Kitapçığı1. sorusu Selanik’le ilgili sosyal-kültürel gruplandırma sorusunun iptal edilmesi gerekiyor. Çünkü MEB kitabında “Ekonomik ve kültürel canlılığın hâkim olduğu Selanik’te çeşitli dinlerden ve milletlerden insanlar bir arada yaşıyorlardı.” cümlesinde kültürel canlılığın sebebi çok uluslu yapıya bağlanmıştır. Ayrıca MEB tarafından onaylı birçok yardımcı kaynakta da “Selanik’te farklı milletlerin bir arada yaşaması şehirde zengin bir kültürel ortamın oluşmasını sağlamıştır.” veya “Çok uluslu yapı dil, inanç, gelenek ve görenekler bakımından zengin bir kültürel yapının oluşmasına ortam hazırlamıştır.” cümleleri geçmektedir. Diğer öncüllerde ise basın-yayın ve fikir akımlarının şehirdeki etkisinden bahsedilmektedir. Sosyal alan toplumsal konulardan bahseder ki fikir akımları toplumun birliğini bozarak ayaklanmalarına sebep olmuş, basın ve yayın organları da toplumda güncel konuları işler. Bu nedenle asıl doğru cevabın ‘c’ olmalı veya sorunun iptal edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca 26 Kasım 2016 Tarihinde yapılan 2015-2016 EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI 1. MERKEZİ ORTAK SINAVI 1. Sorusu aşağıdaki gibidir ve MEB tarafından yayınlanan cevap anahtarında B şıkkı doğru cevap olarak verilmiştir. Dolayısı ile bu sınavda farklı milletlerin bir arada yaşaması öğretmen kılavuz ve öğrenci ders kitaplarında belirtildiği gibi Kültürel farklılık olarak değerlendirilmiştir.

2. TEOG İnkılap Hatalı Soru İddiası

28 Nisan 2016 tarihli 8. SINIF 2. DÖNEM T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ MERKEZÎ ORTAK SINAVI 1. Soru aşağıda paylaşılmakta ve MEB tarafından ilan edilen cevap anahtarın da  B seçeneği doğru cevap olarak verilerek,  farklı milletlerin bir arada yaşaması öğretmen kılavuz, öğrenci ders kitapları ve bir önceki yıl sorulan sorunun aksine sosyal özellik olarak hatalı şekilde anlam yüklenmiştir.

2. TEOG İnkılap Hatalı Soru İddiası 2

Bu sebeplerden dolayı 28 Nisan 2016 tarihli 8. SINIF 2. DÖNEM T.C. İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK DERSİ MERKEZÎ ORTAK SINAVI 1. Sorusunun tekrar incelenilerek, hiçbir öğrencinin hak mağduriyeti yaşamaması adına ivedikle iptali yönünde karar verilmesini tarafınızdan,

Saygılarımla arz ederim.

Özel Antalya Yeditepe Konyaaltı Ortaokul

Eğitim Programları ve Ölçme Değerlendirme Uzmanı

Selda YILMAZ

İyi çalışmalar. Ben Ankara Sınav Koleji Fen Bilimleri Zümre Başkanı Cengiz UZUN. 28 NİSAN günü uygulanan teog fen ve teknoloji testi A kitapçığı 7. soruda bilimsel bir yanlışlık olduğunu bildirmek istiyorum.

Soruda gürültü kavramı ses şiddeti ile ilişkilendirilmiştir. Ancak gürültü sadece ses şiddeti değil aynı zamanda düzensiz frekans ile de ilgilidir. Hatta gürültünün bir tanımı da düzensiz frekansa sahip seslerdir.

Tabi ki ses şiddeti insanı rahatsız eden bir faktördür. Ama aynı zamanda frekansı sürekli değişen seslerde insanları rahatsız eder. Örneğin bir ambulansın sesi hem şiddet hem de frekans değişimi ile gürültü oluşturarak insanların ilgisini çeker.

Hatalı olduğunu düşündüğünüz sorular varsa, şikayetlerinizi ‘Şikayetler‘ bölümünden dile getirebilirsiniz.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

7Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

TEOG'da Hatalı Soru İddiaları!

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş