Anasayfa / HABER / TEOG Türkçe ‘Özveri’ Sorusuna İtiraz
Özel Ders
TEOG-Türkçe-'Özveri'-Sorusuna-İtiraz

TEOG Türkçe ‘Özveri’ Sorusuna İtiraz

27 -28 Nisan tarihlerinde yapılan 2. TEOG Türkçe testinde yer alan ‘özveri’ sorusuna da itirazlar yükseliyor.

2015-2016 2. TEOG Türkçe testindeki ‘özveri sorusu‘na yapılan itiraz şöyle:

Sayın İlgili;

A kitapçığının 3. sorusunda “Gerçek dostluğun ne olduğunu bilirim, bildiğim için de….” cümlesinin özveri anlamını taşıyacak biçimde tamamlanması istenmiştir. Soruda “en uygun tamamlayan” ifadesi bulunmadığından cevap seçeneklerine bakıldığında A ve C seçeneklerinin cümleyi “özveri” anlamıyla tamamladığı görülmektedir. Prof. Dr. Gülsen Kozacıoğlu’nun “Dinleyebilmek bir sanattır, ayrıca dinlemenin temelinde ilgi ve saygının yanı sıra özveri yatar.” ifadesinde belirtildiği gibi “dinlemek, özveri gerektiren bilişsel bir davranış”tır. İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü öğretim üyeliği yapmış olan Prof. Dr. Gülsen Kozacıoğlu’nun insan davranışları ve bu davranışların temelinde yatan etkenler konusunda uzman olduğu muhakkaktır. A seçeneğinde “dostumun beni hiç yargılamadan dinlemesini beklerim” ifadesinde yazar dostundan yargılama hakkından fedakârlık ederek kendisini özverili bir şekilde dinlemesini beklemektedir. Dinleme başlı başına özveri gerektiren bir eylemdir. Her şeyden önce dostunu dinlemek için kendi zamanından özveride bulunmakta ve başka işlerini halletmek, kendi çıkarları doğrultusunda kullanmak yerine dinlemek için ayırdığı zamanı arkadaşı için feda etmektedir. Biri için kendi isteklerinden, çıkarlarından vazgeçmek (özveride bulunmak) söz konusu olduğunda en değerli unsurlardan biri, geçen ve yerine bir daha konulamayan zamandır. Bu açıdan bakıldığında A seçeneğinin de doğru olarak kabul edilmesi gerekmektedir. Zira sorunun A ve C seçeneği olmak üzere iki doğru cevabı bulunmaktadır. Bu nedenle sözü edilen sorunun iptalini talep etmekteyim.

Kaynak: Kozacıoğlu, Gülsen, Psikoterapötik Ortama Giriş, s.130, İstanbul Üniversitesi Psikoloji Bölümü

Eğitim ile ilgili tüm şikayetlerinizi ‘Şikayetler‘ bölümünden bizlere ulaştırabilir, sesinizi duyurabilirsiniz.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

7Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

TEOG Türkçe 'Özveri' Sorusuna İtiraz

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş