Anasayfa / HABER / TEOG Sonuçları Mahkemeyi Bekleyecek!
Özel Ders
TEOG-Sonuçları-Mahkemeyi-Bekleyecek

TEOG Sonuçları Mahkemeyi Bekleyecek!

Nisan ayında yaklaşık 1.2 milyon öğrencinin ter döktüğü 2. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG)’ndaki yapılan itirazlar sonucu inceleme başlatan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) çalışmalarını tamamladı.

27-28 Nisan’da yapılan 1.2 milyon öğrencinin ter döktüğü 2. Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı (TEOG) 4 sorunun hatalı olması üzerine inceleme başlatan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)’nın başlattığı çalışma tamamlandı.

Sınav sonrasında sosyal medyada çıkan özellikle Türkçe testinde “Özveri”, din kültürü ve ahlak bilgisi testinde “Yardımseverlik-Hoşgörü” ile fen ve teknoloji testinde ise “Gürültü” sorularının hatalı olduğu iddiaları tartışmalara yol açmıştı. Sınava en çok da T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testindeki “Selanik” konulu soru damga vurmuştu. İtiraz edilen soruları değerlendiren Milli Eğitim Bakanlığı Bilim Kurulu sorularda hata olmadığına karar verdi.

İtiraz edilen “Selanik” sorusuyla ilgili hazırlanan Bilimsel Doğruluk Raporu’nda konunun, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük dersinin “Bir Kahraman Doğuyor” başlıklı 1. ünitesinde, “Atatürk’ün çocukluk dönemini ve bu dönemde içinde bulunduğu toplumun sosyal ve kültürel yapısını analiz eder” kazanımında anlatıldığı vurgulandı.

Milli Eğitim  Bakanlığı tarafından yayımlanan raporda, ”Selanik” sorusuyla ilgili herhangi bir hata olmadığı ifade edilerek sorunun 8. sınıf öğrencilerinin cevaplayabileyeceği düzeyde olduğu ve anlatım yönünden doğru olduğu kaydedildi. Konuyla ilgili bir açıklama yapan  MEB Ölçme ve Değerlendirme Hizmetleri Genel Müdürü Bayram Çetin,

Mahkeme, kararını 35 gün içinde verecek. Bu sürecin ardından sınav sonuçlarını açıklayacağız.

dedi.

TARTIŞMALI SORULAR MAHKEME YOLUNDA

Milli Eğitim Bakanlığı Bilim Kurulu sorularda hata olmadığına karar verince veliler itirazlarını mahkemeye taşımaya hazırlanıyor.

TEOG ile ilgili her şeyi Ozan Çorumlu’ya sormak için tıklayın.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

7Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

TEOG Sonuçları Mahkemeyi Bekleyecek!

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş