Anasayfa / HABER / TEOG 2015 Tercihleri Başladı
Özel Ders
TEOG Tercihleri Başladı

TEOG 2015 Tercihleri Başladı

TEOG 2015 tercihleri bugün resmen başladı. Adaylar 16 Temmuz saat 13.00’e kadar tercihlerini yapabilecekler. İşte detaylar…

Bugün itibariyle TEOG 2015 tercihleri resmen başlamış oldu. Son gün 16 Temmuz, saat 13.00. Adaylar en fazla 25 okul tercih edebilecekler. Tercihler elektronik ortamda (e-okul dan) gerçekleştirilecek. İsteyen adaylar okullara giderek de tercihlerini yapabilecekler. (Hafta sonu okulların kapalı olacağını unutmayın.)

TEOG sistemi doğrultusunda tercih yapacak adayları, yerleştirme esas puan üstünlüğüne (YEP) göre liselere yerleştirilecekler. Adaylar tercihlerini MEB’in açıklamış olduğu 2014 yüzdelik dilimlerine göre yapacaklar.

TEOG 2015 Tercih Yapmak İçin Tıklayın.

Tercih yapabilmek için, açılan tercih işlemleri ekranındaki «TERCİH YAPMAK İSTİYORUM» butonu seçilecek. Tercihler mutlaka herhangi bir okul müdürlüğüne gidilerek elektronik ortamda onaylatılacak. Okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih formunun iki nüsha çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalanacak; bir nüshası okulda saklanacak ve diğer nüshası veliye verilecek.

Tercihler mutlaka herhangi bir ortaokul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacak.

Tercih işlemlerini bireysel olarak yapamayan öğrenciler nasıl bir yol izleyecek?

Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan “Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu – Ek 1” doldurulup veli tarafından imzalanacak ve herhangi bir okul müdürlüğüne teslim edilecek. Okul müdürlüğü tercih işlemlerini bu forma bağlı kalarak veli adına yapacak. Okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih formunun iki nüsha çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalanacak; bir nüshası okulda saklanacak ve diğer nüshası veliye verilecek.

Tercihlerle ilgili herhangi bir düzeltme veya değişiklik yapılmak istenirse, okul müdürlükleri tarafından yapılacak olan elektronik onaylama işleminden önce yapılacak. Onaylama işlemi tamamlandıktan sonra herhangi bir düzeltme yapılamayacak. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemleri tamamlanmış olacak.

Yerleştirme Sonuçları Ne Zaman ve Nereden Öğrenilecek ?

Yerleştirme sonuçları, meb.gov.tr, oges.meb.gov.tr ve e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden öğrencilerin T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sorgulanabilecek, ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Yerleştirme sonuçları isteyen velilere kısa mesaj ile bildirilebilecek.

2015 TEOG Nakil İşlemleri Nasıl Olacak ?

Tüm öğrenciler nakil işlemi için başvuruda bulunabilecekler.

Nakil işlemi sonucu okul değiştiren güzel sanatlar lisesi ve spor lisesi öğrencileri, bu haklarından vazgeçmiş sayılacaklar.

Yerleştirmeye esas nakil başvurusu yapacak olan adaylar 3 adet tercih yapabilecekler.  Yapılacak tercihler 3 nakil dönemi için de geçerli olabilecek. Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinde il ya da ilçe sınırlandırılması olmayacak. Yani adaylar farklı şehirlerdeki okullar için de nakil başvurusu yapabilecekler. Boş kontenjan şartı aranmaksınız her okul için nakil başvurusunda bulunulabilecek.

Açık öğretim kurumlarına yerleştirilen öğrenciler, istedikleri taktirde nakil başvurusunda bulunabilecekler. Adaylar, nakil başvurularını il ve ilçe komisyonlarına sunacaklar ve 11 Eylül tarihinde nakil yerleştirmeleri gerçekleştirilecek. Bu işlem sonrasında da 14 Eylül’de eğitim öğretime başlanacak.

MEB’in yayımlamış olduğu TEOG tercihleri hakkında 44 soru ve cevap için tıklayın.

Lise türleri hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

4Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş1 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

21 Yorum

 1. Hocam yerleştirmeler neye gore yapilacak? Puana mi yuzdelik dilime gore mi ? Istedigim okul 473.5 benim puanim ise 469.5556 yerlesme ihtimalim var mi ?

 2. Hocam yuzdelik dilimim 4.1 istedigim okulun yuzdelik dilmi 2.15. Sizce buraya yerlesebilme ihtimalim nedir ?

 3. Merhabalar benim yep puanım 455 yüzdelik dilimim il 8 Türkiye 7 istediğim lisenin yüzdelik dilimi 5 sizce bu liseye girebilir miyim boş kontenjandan falan

 4. Hocam İzmir’de yaşıyorum. Atatürk Anadolu Lisesi’ni düşünüyorum.
  Okulun ; yüzdelik dilimi = 1.09 Taban puanı(Geçen sene) =482.4703
  Benim ; İl Geneli =2.47 Türkiye Geneli = 1.92 YEP Puanım = 482.3816
  Atatürk Anadolu Lisesine girebilir miyim ?

  • Merhaba Osman.

   Şansın yok diyemem fakat çok kolay görünmüyor. Elbette listene yaz üstlerden, şansını dene. Ama mutlaka garanti tercihlerde de bulun açıkta kalmamak için. Önemli olan puanlar değil, Türkiye geneli yüzdelik dilimlerdir.

 5. güvenlik kayıt no konusunda sitede bi problem var sanırım.Sonuçlarımıza baktığımızda güvenlik kayıt nosunun 32 haneli olduğunu görüyoruz ama sitede yazabilmek için 8 hane var.

 6. hocam, tercih ekranında güvenlik kayıt no yazıyor.Bu numarayı nerden bulabiliriz ?

 7. Hocam Güvenlik Kodu İstiyor 🙁 Sanırım Bize Verilmiş Bu Kod.

Tartışmaya Katılın

TEOG 2015 Tercihleri Başladı

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

%d blogcu bunu beğendi:

Bunu arkadaşınla paylaş