Anasayfa / HABER / TEOG 2015 Mary Sanders Was a Succesful Artist Sorusunun Cevabı
Özel Ders
TEOG 2015 Mary Sanders Sorusunun Cevabı

TEOG 2015 Mary Sanders Was a Succesful Artist Sorusunun Cevabı

TEOG 2015 İngilizce ortak sınavındaki bir soru büyük tartışmalara yol açtı. Bir kısım sorunun doğru olduğunu fakat çok zor olduğunu savunurken, bir kısım ise sorunun 2 cevabı olduğunu söylemekte. TEOG İngilizce sorusu iptal olacak mı, olmalı mı ?

TEOG 2015 İngilizce ortak sınavındaki ‘Mary Sanders was a succesful artist. Before she died….’ sorusu hem öğrencileri, hem uzmanları ikiye böldü. Hatta bu konuda bir internet sitesinde öğrenciler tarafından bir anket düzenlendi. Sorunun iptalini isteyen öğrenciler binlerce oy topladı. Peki bu sorunun cevabı ne ?

Uzmanlık alanım ingilizce olmadığı için bu zamana kadar gerek öğrencilerden gerek velilerden bu konu ile ilgili gelen soruları cevapsız bırakmıştım. Hoş bu soru için uzmanlık alanının ingilizce olmasına da gerek yok ama gene de hassas bir durum oluşunca insanları yanlış yönlendirmek istemedim. Fakat bu soru ile ilgili gün geçtikçe gelen sorularda bir yoğunluk olmaya başladı.

Ben de bu konuda 10 yıldan uzun bir süredir yurtdışında yaşayan, lise ve üniversite hayatını kesintisiz yurtdışında devam ettirmiş, ingilizce seviyesi ‘anadil’ olan kardeşime danıştım. Kendisi TEOG‘u hiç takip etmemiş, olan bitenden haberi yok. Bu daha da güzel oldu tarafsız da bakması açısından. Kendisinin açıklamasına aşağıdaki resimden ulaşabilirsiniz.

TEOG 2015 Mary Sanders Sorusunun Cevabı

 

 

Artık bu tartışmanın kapanması gerekiyor. Sadece bu soruyu yanlış yapanları değil, bu soruyu doğru yapan adayları da huzursuz eden ve çığ gibi de büyüyen bir durum oluşmaya başladı çünkü. Kanımca tartışılması gereken şey, 1 yıl önceden hazırlanan soruların, hem de orta öğretim seviyesinde, bu kadar tartışmaya yol açılmayacak sorulardan oluşması gerektiği.

Siz öğrenciler, öğretmenler ve veliler de bu konu ile ilgili fikirlerinizi konunun altına yorum yazarak yapabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın soru ile ilgili açıklaması için tıklayın.

TEOG hakkında her şeyi Ozan Hoca’ya sormak için tıklayın.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 2.49 ( 15 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

7Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

50 Yorum

 1. Merhaba ozan hocam bn iptal olan soruyu doğru yapmıştım şimdi bnm puanın düşecek mi

 2. C şıkkında “has” yerine “had won several awards” denmiş olsaydı; mükemmel bir doğru cevap olurdu.

 3. Bir İngilizce öğretmeni olarak yorumum sorunun iptal edilmesi gerektiğidir.Gramer olarak doğru anlamca yanlış anlam olarak doğru ama gramer olarak yanlış soru kökü veya cevap anahtarı hazırlamak sınav metedoloji açısından yanlış bir durumdur ve maddi hata oluşturur.Soru hazırlayıcıların da mevcut kural ve bilimsel kriterlere uygun davranması zorunludur.Bu bakımlardan soru hatalıdır iptali gerekir.Özel olarak da belirmek isterim ki gramer olarak hatalı bir örnek aynı cümle elemanları ile sorulmalıdır hem kelime öbeği hem de gramer yapı değiştirilerek öğrencinin gramer hatası yapmamasını beklemek ya da bunu ölçtüğünü iddia etmek yine test tekniğine aykırı bir yaklaşım biçimidir.O yüzden c şıkkının gramer hatası taşıması bir mazeret değildir.Üstelik yeni İngilizce öğretme teknikleri gramer doğruluktan çok anlaşılabilir olmayı anlamlı olmayı ön plana koymaktadır.Genel dil öğreniminde akademik kusursuzluk değil iletişim becerisi geliştirilmeye çalışılmaktadır.Bu genel yaklaşım TEOG sınavları özeline de yansımaktadır aslında.Örneğin ‘The hamburger ate the man.’cümlesi gramer olarak doğru ancak anlamca yanlıştır.Ancak konuşma İngilizcesinde sayısız gramer hatası o dilin anadili kullanıcıları tarafından bile yapılabilir ve hatalı görülmez cümle veya diyalogun anlaşılabilir olmasına bakılır ve acceptability(kabul edilebilirlik) olarak yorumlanır.Henüz gramer olarak tüm yapıya hakim olmayan kısıtlı alanda pratiği olan öğrencilere tüm alana hakim olanların anlayabileceği türden çelişkiler yaşatacak sorular sorulamaz.Hakkaniyetli olan sorunun iptalidir.

  • Sevgili Arkadaşlar, Yurt dışında uzun süre yaşamış ve epeydir serbest tercümanlık yapan birisi olarak, evvelce belirttiğim gibi; hem gramer hem de anlam bakımından D şıkkı doğrudur. Zira, “Before she died” past tense ile kurulmuş bir cümledir. Bu nedenle, cümleye present perfect tense ile devam edemeyiz. (Burada yapılan hata Türk kafasıyla düşünmek). Aksini düşünen var ise Cambridge veya Oxford üniversitelerinden onay alması gerekir bu durumda. Doğru cevap KESİNLİKLE D şıkkıdır.
   Not: Past Tense+could V1 veya Past Perfect Tense + V3 olmalıdır. Past tense + Could Have olmalıdır diyenler bu kurala dikkat etsinler lütfen.

 4. Pardon da ben de birsürü resim çizerim ama başarılı değilim.Bunun için D şıkkı anlam bakımından hatalı.C de grammer bakımından hatalı bu durumda sorunun iptal olması gerek.

 5. Bu Soru Yuzunden İstediği Liseye Gidememe İhtimali Olan Çocuk

  Eğer bu soruda c ve d şıkkı tartışılıyorsa MEB iki şıkkı da doğru kabul etsin ve herkes memnun olsun bence kimsenin başının yanmaması için bu yapılmalı

 6. Bence sorunun cevabı tartışmasız C olmalı çünkü ben ingilizce dersi de alan biriyim Öğretmenime birçok defa kelimeden sorunum olduğunu söylemiştim öğretmen ise bana kelimeye çok çalışmam gerektiğini söyledi çünkü birkaç defa hem kendisi hem arkadaşları milli eğitime mesaj yazmış ingilizce konusunda onlar da kelime öğretin kelime soracağız gramer sormayacağız demişler buna karşın sorunun cevabı d olursa gramer, C olursa kelime sormuş oluyorlar gramer sormayacağız dediklerine göre de cevap bence kesinlikle C oluyor zaten uzun bir zaman dilimi Şili de yaşadıktan sonra D.bakır gelen bir arkadaşımız var sınıfta o da ingiliz arkadaşları da cevabın C olduğunda hemfikir kısacası cevap kesinlikle C C C olmalı…
  ama şöyle birşey de konuşuluyor etrafımda cevap 2 tane gramer olarak d, kelime olarak C diyorlar bu ise çok kafa karıştırıcı ama şu açıdan bakarsak 2 şık da konuşuluyor ama burada çoooooook büyük bir çoğunluk C dediği için cevap C olmalı …

 7. son karar ne iptal edilecek mi?mahkeme ne zaman karar verecek

 8. Zaten sorun da TEOG’dan ve 8.sınıf ve Ortaokul müfredatından, kazanımlarından haberi ve bilgisi olmayanların bu tür yorumları. Müfredat, kazanım, ölçme-değerlendirme, sınava hazırlık, vs sizlerin umurunda değil. “Soruda hiçbir yanlışlık yok, cevap kesinlikle D” diyenleri şiddetle kınıyorum. Şu tespitimin bir açıklamasını yaparsanız, beni de ikna etmiş olursunuz. “Kendi sınıfımdan ingilizceden 5-10 arası yanlış yapıp bu soruyu (MEB’e göre) doğru yapan 7 öğrencim; 19 soruyu da doğru yapıp, bu soru üzerinde 10 dk kafa yorduktan sonra C şıkkı yapan yine 7 öğrencim var. İyi öğrenci yanlış yapar, vasat ve başarısız olan öğrenci doğru yapar, öyle mi?”

  • Öncelikle merhaba Ayhan bey.

   Sakin olmanızı ve yukardaki yazıyı derin bir nefes aldıktan sonra tekrar okumanızı rica ederim.

   Sorunun doğru ya da yanlış olması başka bir şeydir. Sorunun müfredatta olması başka bir şeydir. Bunun ayırt edilmesi gerekiyor. Ben daha önce de, bu yazıda da sorunun iptal edilmesi gerekir ya da iptal edilmemesi gerekir diye hiçbir yorum yapmadım. Hem veli, hem öğrenci hem de öğretmen arkadaşlarımdan bana iptal konusunda ya da iptal olmama konusunda gelen her isteği itidal çağrısı yaparak cevaplandırdım. Olayın bir tek açısı yok. Bu soruyu müfredatta olmamasına rağmen gramer bilen, çalışan, bilinçli bir şekilde D seçeneğini işaretleyen öğrencileri de düşünerek ve en önemlisi de sakin bir şekilde değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

   Bu soru bu şekliyle iptal olursa eğer A ve B seçeneğini işaretleyen, bu soru hakkında hiçbir fikri olmayan çocuk ile deliler gibi çalışıp, bilgili olan hatta öğretmenler kadar sınav esnasında C ve D seçeneği arasında kalmış çocuğu bir kefeye koyacağınızın farkında mısınız ?!

   Ben bu yazıda sorunun yanlış olmadığını dile getirdim. Sorunun müfredat dışı olduğunu, böyle bir sorunun hiçbir şekilde sorulmamış olması gerektiğini de ayrıca belirttim. Sanırım dikkatlice okumadığınız için yazıyı ‘sizlerin umurunda değil’ gibi cümleler kurup, ‘kınama’ yazısı yazıp kalbimi kırmaktasınız.

   Bilmenizi isterim ki ben bu site ile birlikte cebimden kendi çapımca da olsa büyük paralar harcayıp tek bir kuruş kazanmayıp (böyle bir amacım da yok) 1 senedir bu çocuklara ücretsiz videolar çekiyorum, rehberlik yazıları hazırlıyorum ve haberler duyurup bilgilendiriyorum. Öğretmen olduğunuzu varsayarak söylemek isterim ki, karşınızdakinin kim olduğunu, ne yaptığını, ne yapmaya çalıştığını bilmeden fevrice suçlamalarda bulunmak bir eğitimciye yakıştırdığım bir üslup değil. Bunu bir eğitimci olarak söylüyorum.

   Bu konu ile ilgili başka bir öğretmen arkadaştan detaylı bir mail aldım bugün. Eğer hukuki bir durum olmaz ise (şu an kendisiyle mailleşme aşamasındayım.) kendileri bir rapor hazırlamış, hatta MEB’e sunmuş ve tüm gerekçeleri de raporunda belirtmiş, bu yazıyı de sitede hepinizle paylaşmayı düşünüyorum. Rapor da soruya itiraz niteliğinde bir rapor, bunu da bilmenizi isterim. Fakat bana bu maili atan ‘öğretmen’ in üslubu ile sizin üslubunuz arasında hiçbir paralellik bulunmuyor ve açıkçası bu beni üzdü. Bilmenizi isterim.

   Gene de heyecanınızı ve öğrencilerinizi düşündüğünüz için böyle bir halet-i ruhiye içerisinde bulunduğunuzu düşündüğüm için fikir ve düşüncelerinizi saygıyla karşıladığımı bilmenizi isterim.

   Önemli olan tek şey çocukların geleceği ve zannederim ki en azından bu konuda hemfikirizdir.

   Saygılarımla.

   • Eleştirim, isyanım size değil, bildiğinizi tahmin ediyorum. 20 yıllık İngilizce öğretmeni olarak, kendi kafasına göre yorum yapıp ahkam kesenleri anlamıyorum.Ayrıca itiraz başvurusunu detaylı bir belgeler klasörü de ekleyerek yaptım ve dün itibariyle “BİLİMSEL DOĞRULUK RAPORU” adı altında İngilizce komisyonu tarafından hazırlandığı ifade edilen bir belgeyle karşılık verildi ve itirazım reddedildi. Benim isyanım da bu Rapor’a. Ben de inatla mücadelemi devam ettirip YARGI (tabi kaldıysa) yoluna gideceğim. Yazık çocuklarımıza, yazık eğitimimize, yazık geleceğimize…
    Sabırla okuyup, yine sabırla cevap verdiğiniz için teşekkür ederim…

    • Rica ederim. Hassasiyetinizi de inanın çok iyi anlıyorum. MEB’in yaptığı ilk vukuat bu da değil, bu siz de çok iyi biliyorsunuz. Üzüldüğüm tek şey olan çocuklara oluyor.

    • Ayrıca bugün bu konu ile ilgili bana bir ingilizce öğretmeninden gelen mail ile ilgili kendisinin ve okulca yaptığı, MEB’e sunulan raporu yayınlayacağım. 1 saat içerisinde siz de bana mail yoluyla ulaşıp hazırlamış olduğunuz raporları yollarsanız isteğiniz üzerine bugün yayınlayacağım yazı içerisinde yer verebilirim Ayhan hocam.

 9. d şıkkı da olmuyo c de hazırlayanların dikkatsizliği yüzündn milyonlarca öğrencinin gelecek hayallerini yıkmayın o sorunun iptal olması şart

 10. 2014-2015 Öğretim Yılı 8. Sınıf İngilizce Çalışma kitabında (Unique 8 – Workbook) (Atlantik Yayınları – Erkan Yılmaz) 39. sayfada aşağıdakiler var:

  It was the year 2201 AD. It was the time for the first manned expedition to Jupiter. The name of the spaceship was “Peregrinator” and a team of 100 astronauts prepared themselves to travel in this spaceship. They were going to bring sample objects from Jupiter’s surface. Geologists hoped to and some metals there because metal stock in the Earth was getting less and less ………..
  …………………………………………………………
  1. They have never had manned expedition to Jupiter before 2201 . (……….)

  Verilen metne göre T-F (doğru-yanlış) işaretlemesi gereken öğrenciler daha birinci soruda present perfect tense ile bir zaman ikilemine düşürülüyor. Olay bir bilim-kurgu hikayesi, yani gelecekte oluyor. O zaman için geçmiş olan bir dönemden bahsederken, gelmiş geçmiş ve kendi zamanına kadar uzanmayan bir olayı anlatmak için present perfect tense kullanılıyor. Soruda yanlış gramerle “Jupitere 2201 yılından önce hiç insanlı keşif yapmadılar.” İfadesinin metne göre doğru mu yanlış mı olduğunu soruyorlar ve yanlış dilbilgisi içeren bu soruya doğru (T) cevap verilmesi isteniyor. Bu ders kitabına yanlış diyen düzeltme getiren yok. Bu 8 sınıflara öğretilen. Aslında “present perfect tense” geçmişte başlayıp zamanımıza kadar devam eden zamanımıza ulaşan zamanımızla ilgili ilişkili olaylar için kullanılır. Sınavda sorulan soruya ise bir çok kişi ezbere ressam ölmüş artık present perfect tense kullanılmaz diye yorum getiriyor. Oysa ki İngilizlerin bile “may be true hence a person might continue winning awards after her death. “Before she died she has won several awards and she still does”(which would fit the “having a conneciton with the present” rule of the Present Perfect Tense.)” şeklinde yorumladığı gibi ödül alma olayı ölümden sonra da devam edebileceği için şimdiki zamanla bir bağlantısı olan durumda present perfect tense kullanıldı diye dilbilgisi yönünden sözde hatalı diye anlamca da doğru olan soru yanlış kabul ediliyor. Ders işledikleri kitaptaki bu örneğe ses çıkarmayanların bu soruda kendilerince kuralı hatırlayıp, o da bence yanlış yorumlayarak dilbilgisi yönünden yanlıştır demeleri acaba ne kadar adaletli ve hakkaniyetlidir. Past perfect olsa daha iyi olurmuş!. İyi güzel de o da lise II müfredatında var.

  • Merhaba Ali bey.

   Yazıyı dikkatli okursanız zaten bu sorunun sorulmaması gerektiğini söyledim. Sorunun yanlış olduğunu düşünmüyorum. Ama müfredat dışı böyle bir soruyu MEB in hangi akla hizmet sorduğunu ben de merak ediyorum.

   Sorunun iptali konusunda da hiçbir platformda ‘edilmeli ya da edilmemeli’ diye bir yorum yapmaktan her zaman kaçındım, kaçınıyorum da. Çünkü sorunun iptal edilmesi tüm öğrencierin istediği bir şey de değil. Bu soruyu doğru yapan öğrencilerin de puanları düşecek. Olaya iki açıdan da bakıp öyle değerlendirmek gerektiğini düşünüyorum.

   Ne yapılması gerekir sorusuna da açıkçası cevap veremiyorum. Çünkü bu sorunun hiç sorulmaması gerekirdi ama artık sorulmuş. MEB bu işin içinden nasıl çıkacak herkes gibi ben de merak içerisindeyim.

   Ama olan gene her yıl olduğu gibi çocuklara olacak ne yazık ki…

 11. Sorunun doğru olup olmadığını anlamak için ingilizce uzmanı olmaya gerek yok.Tali şık koymaya çalışmışlar ama hatalı olmuş hiç kimse birinin başarılı olduğunu ölçmek için – Sen ne kadar resim çizdin, çok çizmişsin vallaha başarılısın. demez böyle bir olay yok başarıyı anlayabilmek için ne kadar gramer hatası olsada Cevap C şıkkı olmalıdır Hatalı bir soru kesin iptali gerek!!!

 12. Soruda Hata olduğu Bariz Belli. C şıkkında gramer D şıkkında anlam hatası var Her iki şık da doğru deil iptal edilmesi gereken bir soru..!

 13. Marry sorusu mağduru

  Bir insan çok resim yaptığı için başarılı olmak zorunda değil. O yüzden bu soru iptal edilmeli. Cevap D şıkkı ama sadece gramer bakımından. C şıkkı da anlam bakımdan doğru. D şıkkına daha mantıklı bir cevap konmalıydı. Ders kitabında bile böyle saçma cümleler yoktu. Ne kadar cevap D de olsa saçma.Burada biz mağduruz. Ya iptal edilmeli ya da insanlar mağdur bırakılmalı. (C şıkkı doğru demiyorum.)

 14. İptalinin gerektiğini düşünüyorum ve sonuna kadar gideceğim bu kadar çocuğun canını yakıyorlar.. Ayrıca sizede teşekkürler Ozan Çorumlu.

 15. Grameri doğru olmayan hiçbir cümle olamaz diye bir genelleme yapamayız bu çok yanlış bir kelime grameri doğru olup anlam hatası olan bir çok cümle vardır bilginize……

  • Sanırım yanlış anladınız. Gramer olarak doğru olup anlam hatası olan elbette cümle olabilir. Bununla ilgili bir yorum yapmadım. Söylediğim şey gramer yanlışsa eğer burda halen anlamlı mı, anlamsız mı aranmaz. Gramer yanlışsa, yanlıştır. Elbette gramer doğruyken anlam hatası olabilir bir cümlede.

 16. Soru mantık açısından kesinlikle hatalı ne kadar gramer açısından doğru olsada ancak C şıkkı ile tamamlanabilir hem Has geçmiş zamanda kullanılabiliyor birçok yerde gördüm.

 17. Haklısınız C de Gramer hatası var D şıkkında anlam düşüyor,bu yüzden sorulmaması gereken bir soru anlam sormaya çalışmışlar ama olmamış bu yüzden iki şık da olmuyor iptal edilebilir..

  • Gönlüm bu sorunun hiç sorulmamasından yana. Şu an iptal edilmeli desem şu an bu soruyu doğru yapan çocuklar yanacak, iptal edilmemeli desem müfredat dışı ve garip bir soru sorulmuş, bu çocuklara da yazık.

   Açıkçası MEB bunun altından nasıl kalkacak ben de bilmiyorum. Hoş bu zamana kadarki tercübelerim ne yazık ki bu tarz şeyler ülkemizde ne ilk, ne de son olacağını söylüyor. Olan her türlü çocuklara oluyor.

 18. o açıdan bakacak olursak bazı resamlar-Da Vinci gibi- o döneminde daha ödül anlayışı Yoktur.örneklem üzerinden devam edelim;Orhan Pamuk bir çok eser bırakmıştır ama eğer Nobel Edebiyat ödülü almasaydı Onun başarısı kitleler tarafından kabul edilmezdi .

  • Demek istediğim zaten tam olarak bu. Dünyanın ödülünü alsın, ben Orhan Pamuk’u başarılı bulmam mesela 🙂 Bunlar çok öznel yorumlar ve bu tarz sorular sorulmamalı anlama göre. Fakat zaten C seçeneğinde gramer hatası var. Yani hiç kimse C seçeneği doğru diyemez. Bu soru niye soruldu diyebilir, sorulmamalıydı da diyebilir, sonuna kadar haklı da olur. Ben de bunu diyorum zaten. Fakat gramer hatası olan bir cümlede anlam aranmaz.

 19. C şıkkında has kullanımı have been kalıbının she öznesine göre çekimlenmesiyle olmuş. Has won kullanımı bence doğru

 20. Haklisiniz hocam c de gramer hatasi var lakin d ye baktigimiz zaman anlam dusuklulugu o kadar belli ki biz ogrencilerin anlam mi gramere mi bakicagimizi ikilemde birakiyorlar. C anlam olarak gayet dogru d ye bakaraktan.Basarili olmasi ve olmeden once vurgusu o kadar vurgulanmis ki sadece resim cizmesi yaninda etkisini bile gostermiyor.Bu cocuklarin hakki ne olucak.İngilizce ogretmenlerini bile bir hayli dusunduren soruyu cocuklar nasil saniyelerde cevaplayabilecek.Ve gramer konusu bizim mufredatta yoktu anlama bakarakten cevapliyoruz.Bu ne olucak peki? Allah hakkimizda hayirlisini versin

  • Merhaba Şeyma.

   İngilizce uzmanı değilim. Müfredatta da gramer var mı yok mu tam bilmiyorum ama olmamasına şaşırdım.

   Ayrıca gramer olarak yanlış bir cümlenin anlamca doğru olması mümkün değil mantık olarak. Gramer olarak yanlış demek, böyle bir cümle kurulamaz demek.

   Bana kalırsa bu sorunun hiç sorulmaması gerekirdi. Orda hepinize hak veriyorum. Yazıda belirttim de bunu. İptal edilecekse de soru yanlış olduğu için iptal edilemez çünkü soru yanlış değil. Bunu anlatmaya çalışıyorum. MEB’in bu zamana kadar yanlış olduğu çok aşikar bazı soruları dahi iptal etmediğini de çok iyi bildiğim için bu konuda da karamsarım ne yazık ki.

   Ayrıca kamuoyu oluştururken bu soruyu şu an doğru yapmış olup, soru iptal edilirse puanı düşecekleri de düşünmek gerekiyor.

   Elbette her türlü olan size, öğrencilere oluyor 🙁

   • Onlara da hak veriyorum tabiki bizler sasirdik zaten soruyu gorunce her 5cocuktan 3u kesinlikle o sorufa bir durmustur cunku bize ogretilenler gramerler felan filan hepsi karman corman oldu hangisini isaretleyebilecegimizo sastik.ben de sinavda sorunun hatali oldugu kamisima vardim bari anlamca dogru olan c yiisaretliyim dedim ama soyle bir seyde var iptal olmazsa bizlere yazik olmicak mi o 1 soru yuzimden belki istedigimiz liseye bile gidemicez hocam cok uzgunum:(

    • Şeyma’cım öncelikle soruyu ben hazırlamadım, MEB i falan da savunmuyorum 🙂

     Tepkinize hak veriyorum. Sadece sorunun yanlış olmadığını söyledim ve soru yanlış değil.

     Kazanımlarınız dışında soru çıkması, bir sorunun öğretmenler tarafından dahi bu kadar tartışılır olması MEB’in saçmalığı ve ben de sonuna kadar bu konuda öğrencilerin tarafındayım.

     Fakat şöyle de bir şey var. Bir çok öğrenci de denemelerde bu tarz sorularda önce gramer e bakıldığını, denemelerde bu tarz bir çok soruyla karşılaştıklarını söylemekte.

     Özetle bu işin MEB altından nasıl kalkacak bilmiyorum ama kaybeden ne yazık ki her türlü öğrenciler olacak. Yazık.

     • şeyma gültekin

      Hocam biz hep ingilizceyi yorumlama anlama olarak işledik.MEBin kazanım testlerinde bile gramer yok anladığını ifade etme var.Hocam 1. teogta da gramer hatası olan sorular vardı ama Meb anlama baktı ve mantıken düşündüğümde sınav anında başarılı kelimesi vurgulandığından direk c olarak dusundum ama hata da var c de malesef gramer hatası ya da meb silcekti ordan başarılı kelimesini veya silmeyip d sıkkına cok güzel harika gibi sıfatlar koyacaktı tamam o zaman haklısınız gramer yanlış diyelim.Ama anlam düşüklüğü olduğundan ister istemez hatalı olmasa bile birçok öğrencinin kaderiyle oynandığını düsünüyorum.

      • Ben de senin gibi bir çok öğrencinin kaderiyle oynandığını düşünmekteyim Şeyma. Bunlar ne yazık ki geçen senelerde de, üniversite sınavlarında da, KPSS’de de, ülkede yapılan her sınavda ne yazık ki olmakta. Keşke olmasa. Keşke…

 21. Soru Gramer bakımından D şıkkı doğru,anlam bakımından ele alacak olursak C şıkkı daha uygun gözüküyor.Çünkü bir insan resim çizerek başarılı olamaz ancak çizdiği resimler bir ödül kazandığında ancak başarısı ortaya çıkar…

  • Haklisin ben de boyle dusunuyorum iptali gerekir

  • Anlam bakımından bakılırsa öznel yorumlar ortaya çıkmakta. Ödül, her zaman bir başarı kriteri değildir mesela. Ya da hiçbir ödül almayan fakat yıllarca resim çizen ve büyük kitleler tarafından başarılı kabul edilen bir çok ressam da mevcut.

   Ayrıca C seçeneği gramer olarak yanlış.

   • O zaman niye hep biz basarili sanatcilari odul olarak ogrendik gerek workbook gerek studentbooktan ve biz kitaba bagliyiz ve gecen seme cikan bir soruda ayni bunun gibi ve basarisi odul olarak olmus.o zaman her sey oznel olursa yorumlar hep gramer sorsunlar biz niye anlama bakiyoruz? O zaman diger sorulari da ogrenciler bildigi gibi dusunur.Bizim kazanimlarimizda anlama anladigini ifade etme var gramer yok.

    • D seçeneği de grammer’de yanlıştır. Çünkü ölmüş biri için could değil could have yapısı kullanılır. Grammer bizi cevaba ulaştırmadığında ise anlama bakrız. Böyle olduğunda soru irdelenmemeli ki öznel yorumlar ortaya çıkmasın.Yani net cevap C oluyor. Ve şu da önemli Past Perfect de Could have de 8. sınıf konusu değil.

     • Past tense ile başlayan bir cümleyi present perfect tense ile devam ettiremeyiz gramer açısından. D şıkkı doğrudur. past tense+could V1 veya past perfect tense+could have V3 olması gerekir.

   • D seçeneği de yapı bakımından yanlıştır hocam. Çünkü ölmüş biri için could değil could have yapısı kullanılır. Böyle olduğunda grammerin bizi cevaba ulaştırmadığını görüyoruz. İşte bu yüzden anlam devreye giriyor. Ayrıca yorumların öznel olduğu doğrudur fakat eğer biz “ödül almak başarıyı kesin sembolize etmez” gibi bir yorum yaparsak ve bu bakış açısını her ders için kullanırsak Teog içinden çıkılmaz bir sınav olur. Siz de bilirsiniz ki anlam bilgisi zaten öznel olduğu için zor ve eleyici oluyor. Amaç da bu zaten.

   • fakat 8.sınıf teog konuları müfredatında böyle bir konu yok present perfect var ve before, after ile ilgili herhangi bir konu bağlı değil.

Tartışmaya Katılın

TEOG 2015 Mary Sanders Was a Succesful Artist Sorusunun Cevabı

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

%d blogcu bunu beğendi:

Bunu arkadaşınla paylaş