Anasayfa / HABER / Temel Liseler ve Dershaneler Hakkında Soru Önergesi
Özel Ders
Temel Liseler ve Dershaneler Hakkında Soru Önergesi

Temel Liseler ve Dershaneler Hakkında Soru Önergesi

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) dershanelerin kapatılmasının iptal etmesinin ardından halen gerekçeli karar açıklanmış değil. Bu sebepten dolayı da bir çok konu halen belirsizliğini koruyor.

TEOG bitti, LYS bitti ama dershanelerin kapatılmasının iptali halen gündemdeki birinci konu olarak göze çarpıyor. CHP İzmir milletvekili Kamil Okyay Sındır da Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı’nın cevaplaması için TBMM’ye bir soru önergesi verdi.

CHP İzmir milletvekili Kamil Okyay Sındır’ın TBMM’ye verdiği soru önergesi aşağıdaki 9 soruda oluşuyor:

1- Türkiye’de 6528 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği tarih itibari ile kaç dershane vardı? Bunlardan kaç tanesi temel liseye dönüşüm için MEB’e başvurdu? Kaç tanesi onaylandı?

2- Herhangi bir dönüşüm ya da geçiş süreci izlemeyen, 1 Eylül 2015’te kapatılmayı bekleyen kaç dershane var? Bunlar hangi illerde ve hangi tarihten itibaren dershane hizmeti vermekte?

3- İlgili yasanın yürürlüğe girmesi itibari ile hem 1 Eylül 2015’te sona erecek dershane ruhsatı, hem de temel lise ruhsatı bulunan yani çifte ruhsatı bulunan kaç tane eğitim kurumu var?

4- Bakanlığınızın, yeni düzenleme ile temel liseye dönüşüm kapsamında öğrenci başına verilen teşvik ile özel okullarca verilen teşvikin toplam tutarı nedir? Teşvikler devam edecek mi? Önümüzdeki yıl verilmesi öngörülen teşvik miktarı ne olarak hesaplanmıştır?

5- MEB’in, dershane öğretmenlerinin devlet kadrosuna alınacağına ilişkin duyurusu ile bugüne kadar kaç dershane öğretmeni başvuruda bulundu? Başvuru yapanların branşları ne, çalıştıkları dershanelerin illeri neresi?

6- AYM tarafından iptal edilen yasa kapsamında temel liseye dönüşen, bu konuda altyapı çalışmaları ve donanımlarını tamamlamak için büyük maliyetlerin altına giren kurumların durumları hakkında ne gibi çalışmalar yapılmakta ya da yapılacak?

7- Temel liselere gitmek için özel okul ve kolejlerden kayıt alan ancak bakanlıktan nakil olan alamadığı için bekleyen kaç öğrenci var? Bu öğrenciler tekrar eski okullarına dönebilecekler mi? Kayıt yaptırmaları için kontenjan, süre vb. bir çalışma yapılacak mı?

8- Bakanlığınızın yaşanan bu karmaşayı aşma, yeni yasal düzenleme yapma konusunda bir hazırlığı var mı? Ne zaman yapmayı planlıyorsunuz?

9- Devlet okullarında lise üçüncü sınıftan dördüncü sınıfa geçen kaç öğrenci var? Bunlardan kaç tanesinin temel liseye geçeceği öngörülmekte? Buna göre 2015-2016 eğitim öğretim yılında devlet okullarında öngörülen lise dördüncü sınıf sayısı kaç?

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

7Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Temel Liseler ve Dershaneler Hakkında Soru Önergesi

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş