Anasayfa / HABER / Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliğinde Değişiklik
Özel Ders
Özel-Öğrenci-Yurtları-Yönetmeliğinde-Değişiklik

Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliğinde Değişiklik

Özel öğrenci yurtları, pansiyonları, öğrenci apartları ve öğrenci stüdyo dairelerine yönelik önemli düzenlemeler geliyor.

MEB, Özel Öğrenci Barınma Yönetmeliği Taslağı’nı hazırlayarak Başbakanlığa gönderdi. Taslakla, belediyeler, üniversiteler, kamu kurumlarının öğrenci misafirhaneleri ve benzeri yerler, yönetmelik kapsamına alınıyor. Ayrıca, öğrenci yurdu, öğrenci pansiyonu, öğrenci apartı, öğrenci stüdyo dairesi tanımlanıyor.

Taslağa göre, ortaokul öğrencileri için özel öğrenci yurdu ve pansiyonu açılabilecek. Kız öğrencilerinin barındığı kurumlarda kadın, erkek öğrencilerinin barındığı kurumlarda erkek yönetici görevlendirilecek.

Her kurum, lisans mezunu ve öğrenci barınma hizmetleri yönetici sertifikasına sahip bir müdür tarafından yönetilecek.

Kurucu gerçek kişi, kurucu temsilcisi, kurum müdürü ve müdür yardımcısı, genel müdür ve genel müdür yardımcısı, en az lisans mezunu olacak. Belleticiler ve yönetim memurları için en az yükseköğretim mezunu olması şartı getirilecek.

Kontenjanı 150 ve üzeri olan kurumlarda hemşire/hemşire yardımcısı veya acil tıp teknikeri zorunlu personel olarak çalışacak.

Ortaokul ve ortaöğretim öğrencileri, müstakil binalarda ve sadece öğrenci yurtlarında veya öğrenci pansiyonlarında barınabilecek.

Yurtlarda en az 40 öğrenci olacak     

Taslakta, özel barınma hizmeti sunacak kurumların asgari kontenjanı da belirleniyor. Buna göre öğrenci yurdunda en az 40 öğrenci, öğrenci pansiyonunda en az 30, öğrenci apartında en az 10, öğrenci stüdyo dairesinde en az 10 öğrenci kalacak.

Yatakhanelerde barınacak öğrenci sayısının da yer aldığı taslağa göre, ortaokul ve ortaöğrenim öğrencilerine yönelik yurt ve pansiyonlarda en az 3, en fazla 6 öğrenci; yükseköğrenim öğrencilerine yönelik yurt ve pansiyonlarda en az 1 veya 3, en çok 6 öğrenci; öğrenci apart dairesinde 1 ya da 3 öğrenci; öğrenci stüdyo dairesinde en az 1 veya 3, en çok 6 öğrenci kalabilecek.

Yurda kaydolan her öğrenciye kurum yönetimi, belleticisi kurum binasını tanıtacak, acil durumlar için tahliye yollarını, toplanma yerlerini gösterecek.

Kurumlarda, kurum personelinin ve öğrencilerin katıldığı acil durum tahliye tatbikatı her öğretim döneminin birinci haftasında olmak üzere yılda 2 kez yapılacak.

Otomatik yangın söndürme sistemi zorunlu

Bu yurtlar binalarında iç, dış duvar ile tavan döşemelerinde ahşap ve yanma özelliği yüksek malzemelerden yapılan giydirmeler kullanılamayacak. Yargın merdivenleri ve kaçış yollarının kapıları, yangına karşı dayanıklı malzemelerden yapılacak. Acil çıkış kapıları dışarıdan açılamayan ve içeriden kilitlenmeyen veya yangın ikazıyla otomatik olarak açılacak şekilde olacak.

Kontenjanı 100 öğrenciden fazla olan kurumlarda, yangın ikaz amacıyla duman ve ısıya duyarlı, gaz kaçaklarını algılayan sensörler, alarm sistemi, otomatik söndürme sistemi zorunlu tutulacak.

Yurtların denetimi öğretim yılı içinde en az iki kez yapılacak.

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

'Sadece-8'den-soru-çıksın'-Kampanyasına-44-Bin-İmza

‘Sadece 8’den soru çıksın’ Kampanyasına 44 Bin İmza

9Paylaşım Facebook’ta Paylaş6 Twitter’da Paylaş1 Beğen!1 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Özel Öğrenci Yurtları Yönetmeliğinde Değişiklik

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş