Anasayfa / HABER / Ömer Demir’den Tebdil-i Kıyafet İle Sınav
Özel Ders
Ömer Demir'den Tebdil-i Kıyafet İle Sınav

Ömer Demir’den Tebdil-i Kıyafet İle Sınav

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, sınav güvenliğini yerinde görmek için tebdil-i kıyafet sınav teftişi yapıyor. Bir aday gibi sınava giren Prof. Dr. Demir gibi birçok ÖSYM yöneticisi de aynı taktiği uyguluyor.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), geçen aylarda yeni bir uygulama başlattı. ÖSYM Başkanlığı’nda üst düzey görevde olanlardan bir kısmı sınavlara aday gibi girip, soruları yanıtlıyor ve denetim yapıyor.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir de, 22 Kasım’daki Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na (ALES) Ankara Fen Lisesi’nde girdi. Spor kıyafetle sınav salonuna gidip sırasını bekleyen Başkan Demir, güvenlik görevlilerinin araması sırasında ceketinin iç cebindeki kartları unuttu. Güvenlik görevlisinin bunu fark etmesi üzerine kartları hemen yırtıp çöpe attıktan sonra salona girdi.

KİMSE ONU TANIMADI

Sınavın başlamasını bekledi. Gözetmenler ve salon başkanlarının soru ve cevap kâğıtlarını usulüne uygun dağıtıp dağıtmadığını gözlemledi. Sınav sorularını çözerken gözlemlerine devam etti. Sınav bittikten sonra herkesin çıkmasını bekledi. Kimse onu tanıyamadı. Hemen her sınavda Türkiye’nin farklı yerlerinde isimleri sadece başkan tarafından bilinen yöneticiler tebdil-i kıyafet salona gidip gözlem yapıyor, sonrasında sınav güvenliği ile ilgili bir rapor hazırlıyor.

Her sınavda bir gözlemci

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ömer Demir, böylesine gizli bir denetimin amacını şöyle sıralıyor:

Sınavların güvenliğini sağlamak için kameralarımız, ÖSYM görevlilerimiz var. Ancak, salona aday kimliği ile ÖSYM temsilcisini göndermemizin amacı bir de çıplak gözle, içerden tüm sınav süreci boyunca her şeyin kurallara uygun olup olmadığını gözlemlemek. Giden görevliler hiçbir şeye karışmıyor. Soruları çözüyor. Şu an tüm sınavlarda bu uygulamayı yapıyoruz. Kaç kişinin, nerede bu gözlemleri yaptığının bilinmesini istemediğimiz için kişi sayısı konusunda bilgi veremiyoruz. Bu tamamıyla özel bir sistem. Görevli arkadaşlarımız çıktıktan sonra bir rapor tutuyorlar. Bu sistemi uyguladığımız 4-5 sınav yaptık. Bütün illerde bu görevliler salonlarda yer alacak. ÖSYM temsilcisi olduğunu söylese bile, ispat edebileceği bir şey yok. Kameralar da güvenlik için yararlı oluyor. Ancak büyük sınavlarda 120-130 bin kamera kaydı gerekiyor, çok fazla sayıda kamera ihtiyacımız var.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

7Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Ömer Demir'den Tebdil-i Kıyafet İle Sınav

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş