Anasayfa / HABER / MEB’den 44 Soruda TEOG Tercih ve Yerleştirmeleri
Özel Ders
MEB'den TEOG Yerleştirmeleri İçin 44 Soru ve Cevap

MEB’den 44 Soruda TEOG Tercih ve Yerleştirmeleri

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu ile ilgili öğrenci ve velilerden gelen sık sorulan sorulara cevaplar verdi.

Milli Eğitim Bakanlığı TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu hakkında kafalardaki soru işaretlerini en aza indirgemek için yayımladığı 44 soru ve cevabı.

 • Okulların kontenjan tabloları ne zaman, hangi adresten ilan edilecek?

  Yerleştirme yapılacak okulların tercihlere esas kontenjan tabloları, 24 Haziran 2015 tarihinde oges.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir.

 • Tercih yapılacak okulların tanıtım bilgileri (yabancı dil, pansiyon durumu, öğrenim süresi, alan/dal…) nasıl öğrenilebilir?

  Okulların tanıtım bilgilerine 24 Haziran 2015 tarihinde oges.meb.gov.tr internet adresinde yayımlanacak olan kontenjan tablolarından ulaşılabilir.

 • Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili duyurular nereden takip edilebilir?

  Tercih ve yerleştirme işlemleriyle ilgili tüm duyulara oges.meb.gov.tr internet adresinden ulaşılabilir. Ayrıca bu süreçte yapılması gereken işlemlerle ilgili tüm ortaokul müdürlüklerinden bilgi edinilebilir.

 • Öğrencilerin yerleştirmeye esas puanları (YEP) ne zaman, hangi adresten ilan edilecek?

  Öğrencilerimizin yerleştirmeye esas puanları, 24 Haziran 2015 tarihinde e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir.

 • Yetenek sınavında başarılı olan bir öğrenci, herhangi bir güzel sanatlar lisesi veya spor lisesine kayıt olmak isterse, bu işlemi hangi tarihe kadar yapabilir?

  Yetenek sınavlarında başarılı olan öğrenciler, güzel sanatlar lisesi veya spor liselerine 10 Temmuz 2015 tarihine kadar kayıt yaptırabilecektir.

 • Güzel sanatlar veya spor liselerine kayıt yaptıran öğrenciler yerleştirme veya yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih yapabilir mi?

  Güzel sanatlar veya spor liselerine kayıt yaptıran öğrenciler, hem yerleştirme işlemleri için hem de yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih yapabilirler. Ancak, bu öğrenciler tercihleri doğrultusunda bir okula yerleştirilmeleri halinde, güzel sanatlar lisesi veya spor lisesindeki kayıtları iptal olacaktır. Tercihleri doğrultusunda yerleştirildikleri okula kayıtları otomatik olarak yapılacaktır.

 • Yerleştirme işlemleri için tercihler ne zaman, hangi adresten yapılacaktır?

  Yerleştirme işlemleri için tercihler 6 Temmuz 2015 tarihinden itibaren 16 Temmuz 2015 saat 13:00’e kadar (Ramazan Bayramı tatili sebebiyle) e-okul.meb.gov.tr internet adresinden yapılabilecektir.

 • Yerleştirme işlemleri için evden bireysel olarak tercih yapmak isteyen öğrenciler nasıl bir yol izleyecek?

  Yerleştirme işlemleri için yapılan tercihler e-okul.meb.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapılabilecektir. Tercih yapabilmek için, açılan tercih işlemleri ekranındaki «TERCİH YAPMAK İSTİYORUM» butonu seçilecektir. Tercihler mutlaka herhangi bir okul müdürlüğüne gidilerek elektronik ortamda onaylatılacaktır. Okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih formunun iki nüsha çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalanacak; bir nüshası okulda saklanacak ve diğer nüshası veliye verilecektir.

 • Tercihler okul müdürlüklerine onaylatılmaması durumunda, öğrencinin tercih başvurusu kabul edilir mi?

  Tercihler mutlaka herhangi bir ortaokul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemi tamamlanmış olacak, aksi takdirde öğrenci tercih yapmamış sayılacaktır.

 • Tercih işlemlerini bireysel olarak yapamayan öğrenciler nasıl bir yol izleyecek?

  Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan “Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu – Ek 1” doldurulup veli tarafından imzalanacak ve herhangi bir okul müdürlüğüne teslim edilecektir. Okul müdürlüğü tercih işlemlerini bu forma bağlı kalarak veli adına yapacaktır. Okul müdürlüğü tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih formunun iki nüsha çıktısı alınarak okul müdürlüğü yetkilisi ile veli tarafından imzalanacak; bir nüshası okulda saklanacak ve diğer nüshası veliye verilecektir.

 • Tercihlerle ilgili herhangi bir düzeltme veya değişiklik yapılmak istenirse ne zaman yapılabilir?

  Tercihlerle ilgili herhangi bir düzeltme veya değişiklik yapılmak istenirse, okul müdürlükleri tarafından yapılacak olan elektronik onaylama işleminden önce yapılacaktır. Onaylama işlemi tamamlandıktan sonra herhangi bir düzeltme yapılamayacaktır. Onaylama işlemi yapıldığı anda öğrencinin tercih işlemleri tamamlanmış olacaktır.

 • Yurt dışından sınava giren öğrenciler tercih başvurularını nasıl yapacak?

  Yurt dışından sınava giren öğrencilerden e-okul sistemine kayıtlı olanlar e-okul.meb.gov.tr adresinden tercih yaparak okul müdürlüklerine tercihlerini onaylatacaktır. Tercihlerini okul müdürlüklerine onaylatma imkânı olmayanlar ise Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan Açık Öğretim Ortaokulu ve Yurt Dışı Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu (Ek 2)’nu doldurup APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile 16 Temmuz 2015 saat 13:00’e kadar Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü‐06500 Teknikokullar Yenimahalle/ANKARA adresine gönderecektir. Postada meydana gelecek gecikmeden öğrenci velisi sorumlu olacaktır.

 • Açık öğretim ortaokulu öğrencileri tercih başvurularını nasıl yapacak?

  Açık öğretim ortaokulu öğrencileri, Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu’nda yer alan Açık Öğretim Ortaokulu ve Yurt Dışı Yerleştirme Tercih Ön Çalışma Formu (Ek 2)’nu doldurup APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile 16 Temmuz 2015 saat 13:00’e kadar Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü‐06500 Teknikokullar Yenimahalle/ANKARA adresine gönderecektir. Postada meydana gelecek gecikmeden öğrenci velisi sorumlu olacaktır.

 • Yerleştirme işlemleri için yapılan tercihlerde en fazla kaç okul tercih edilebilir?

  Öğrenciler yerleştirme işlemleri için en fazla 25 okul tercihinde bulunabilecektir.

 • Tercih listesi oluşturulurken nelere dikkat edilmelidir?

  Tercih listesi oluşturulurken okulların tercih kodları, öğrencinin yüzdelik dilimi, okulların kontenjan tablolarında ifade edilen yüzdelik dilimi, yerleştirmeye esas puanı dikkate alınmalıdır ve özellikle okulların kontenjan durumları ve tanıtım bilgileri incelenmelidir.

 • Tercih başvurularının başladığı 6 Temmuz 2015 tarihinden önce özel okullara kayıt yaptıran öğrenciler yerleştirme işlemleri için tercih yapabilir mi?

  24 Haziran – 05 Temmuz 2015 tarihleri arasında özel okullara kayıt yaptıran öğrenciler, tercihte bulunamayacaktır. Kayıt işlemini yapan bu öğrencilere tercih ekranı açılmayacaktır. Bu öğrenciler okul değiştirmek isterlerse bu işlem yerleştirmeye esas nakil döneminde, nakil şartlarını taşıyanlar için mümkün olabilecektir.

 • Tercih başvuruları başladıktan sonra özel okullara kayıt yaptırmaya karar veren öğrenciler ne yapmalıdır?

  Tercih işlemleri için e­-okul.meb.gov.tr internet adresinden giriş yapıldığında, tercih işlemleri ekranında, «TERCİH YAPMAK İSTİYORUM» ve «ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM »  butonları görülecektir. Özel okullara kayıt yaptırmaya karar veren öğrenciler, «ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM »  butonunu işaretleyecektir. Bu öğrenciler tercih hakkını kullanmış sayılacak ancak yerleştirmeye esas nakil başvurusunda bulunabileceklerdir.

 • «ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM» butonunu işaretlediği halde 11 Eylül 2015 tarihine kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencilerin yerleştirme işlemleri nasıl yapılacaktır?

  «ÖZEL OKULA KAYIT YAPTIRACAĞIM TERCİH YAPMAYACAĞIM» butonunu işaretlediği halde 11 Eylül 2015 tarihine kadar herhangi bir okula kaydını yaptırmayan öğrencinin kaydı, bu tarihten itibaren açık ortaöğretim kurumuna otomatik olarak yapılacaktır.

 • Yerleştirme işlemleri yapılırken nelere dikkat edilecektir?

  8’inci sınıfı başarıyla tamamlayan ve tercihte bulunan tüm öğrencilerin yerleştirme işlemleri;

  • tercihleri doğrultusunda,
  • okul kontenjanlarına göre,
  • yerleştirmeye esas puan üstünlüğü dikkate alınarak yapılacaktır.
 • Yerleştirme sonuçları ne zaman, hangi adresten ilan edilecek?

  Yerleştirme sonuçları 14 Ağustos 2015 tarihinde e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir.

 • Yerleştirme sonuçları nasıl öğrenilecektir?

  Yerleştirme sonuçları, meb.gov.tr, oges.meb.gov.tr ve e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden öğrencilerin T.C. kimlik numarası ve okul numarasıyla sorgulanabilecek, ayrıca sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Yerleştirme sonuçları isteyen velilere kısa mesaj ile bildirilebilecektir.

 • Öğrenciler yerleştirildikleri okula nasıl kayıt yaptıracaktır?

  Yerleştirme işlemleri sonucunda öğrencilerin öğrenim görmeye hak kazandıkları okullar belirlenmiş olup kayıtları otomatik olarak yapılacaktır.

 • Tercih yapmayan öğrencilerin yerleştirme işlemleri nasıl yapılacaktır?

  Tercih yapmayan öğrenciler, açık öğretim kurumlarına yerleştirilecektir. Ancak, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri tercih ve yerleştirme kılavuzundaki 1.7, 1.8 ve 1.9 maddelerine göre gerçekleştirilecektir.

 • Hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrencilerin yerleştirme işlemleri nasıl yapılacaktır?

  Hiçbir tercihine yerleşemeyen öğrenciler, açık öğretim kurumlarına yerleştirilecektir. Ancak, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerin yerleştirme işlemleri tercih ve yerleştirme kılavuzundaki 1.7, 1.8 ve 1.9 maddelerine göre gerçekleştirilecektir.

 • Yerleştirme sonuçlarına göre okulların boş kalan kontenjanları ne zaman, hangi adresten ilan edilecek?

  Okulların boş kalan kontenjanları, 14 Ağustos 2015 tarihinde oges.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir.

 • Hangi ortaöğretim kurumlarına öğrenci yerleştirilecektir?

  • Fen Liselerine,
  • Sosyal Bilimler Liselerine,
  • Anadolu Liselerine,
  • Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerine,
  • Çok Programlı Anadolu Liselerine,
  • Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezlerine,
  • Anadolu İmam‐Hatip Liselerine,
  • Açık Öğretim Kurumlarına,
  • Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bağlı özel okullara öğrenci yerleştirilecektir.
 • Tercih işlemlerinde öğrencilerin taşıması gereken genel başvuru şartları nelerdir?

  • 2014–2015 öğretim yılında ortaokul 8’inci sınıfı başarıyla tamamlamış olmak,
  • Başvuru yapılacak okulun kayıt kabul şartlarını taşımak,
  • Yerleştirmeye esas puana (YEP) sahip olmak.
 • Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için kimler tercih yapabilecek?

  Kayıtlı bulundukları okuldan başka bir okula geçmek isteyen tüm öğrenciler  yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih yapabilir.

 • Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih başvuruları ne zaman yapılacaktır?

  Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih başvuruları,

  • 17-21 Ağustos 2015,
  • 24-28 Ağustos 2015,
  • 31 Ağustos-4 Eylül 2015

  tarihlerinde olmak üzere 3 kez yapılacaktır.

 • Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için tercih başvuruları nasıl yapılacaktır?

  Yerleştirmeye esas nakil başvuruları, herhangi bir ortaokul müdürlüğünden yapılabilecektir. Okul müdürlükleri tarafından elektronik ortamda onaylanan tercih bilgilerinin 2 (iki) nüsha çıktısı alınacak, bunlar veliye imzalatıldıktan sonra bir nüshası okulda saklanacak, diğer nüsha veliye verilecektir.

 • Yerleştirmeye esas nakil işlemleri için yapılan tercihlerde öğrenciler kaç okul tercih edilebilir?

  Öğrenciler yerleştirmeye esas nakil başvurularının her birinde üçer okul tercihi yapabilecek ve tercihlerde boş kontenjan şartı olmayacaktır.

 • Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinin üçünde de tercih yapmak zorunlu mudur?

  Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinin her birinde, isteyen öğrencilerin tercih başvurusunda bulunması esastır. Ayrıca ilk yerleştirmeye esas nakil tercih başvuru döneminde yapılan okul tercihlerinin sonraki iki yerleştirmeye esas nakil tercih başvuru döneminde de geçerli olması başvurulan okul müdürlüğünden talep edilebilir. Talebin olmaması halinde her bir yerleştirmeye esas nakil başvuru döneminde yeniden tercih yapılabilecektir.

 • Yurt dışındaki öğrenciler veya açık öğretim ortaokulundan mezun öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercih başvurularını nasıl yapacaktır?

  Yurt dışındaki öğrenciler ve açık öğretim ortaokulundan mezun öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil başvurularını Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmî internet sitesinde açılacak olan “Açık öğretim ortaokulu ve yurt dışı yerleştirmeye esas nakil başvuru ekranı” aracılığıyla yapacaktır. Başvuru çıktıları APS veya dengi hızlı posta hizmeti ile Millî Eğitim Bakanlığı Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü‐06500 Teknikokullar Yenimahalle/ANKARA adresine gönderilecektir.

 • Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinde, yerleştirme işlemleri nasıl yapılacaktır?

  Yerleştirme işlemleri; yerleştirme takviminde belirtilen tarihlerde,  yerleştirmeye esas puan (YEP) üstünlüğüne göre ve boş kontenjanlara merkezî olarak yapılacaktır.

 • Yerleştirmeye esas nakil sonuçları ne zaman, hangi adresten ilan edilecek?

  Yerleştirmeye esas nakil işlemlerinin sonuçları,

  • 24 Ağustos 2015
  • 31 Ağustos 2015
  • 7 Eylül 2015

  tarihlerinde e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir.

 • Millî eğitim müdürlüklerinde kurulan il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına hangi öğrenciler tercih başvurusu yapabilecektir?

  Sadece açık öğretim kurumlarına yerleştirilen öğrenciler, istemeleri halinde millî eğitim müdürlüklerinde kurulan il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına tercih başvurusu yapabilecek ve komisyonlar tarafından il/ilçe sınırları içindeki okullarda boş kalan kontenjanlara yerleştirilecektir.

 • İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları hangi tarihlerde tercih başvurusu alacaktır?

  İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları, 07-10 Eylül 2015 tarihlerinde tercih başvurusu alacaktır.

 • İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına yapılan tercih başvurularında öğrenciler kaç okul tercih edilebilir?

  Öğrenciler bu başvuruda il/ilçe sınırları içinde yer alan 3 okul tercih edebilecektir.

 • İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarına yapılan tercih başvurularına göre  yerleştirme işlemlerini nasıl yapılacaktır?

  Yerleştirme işlemleri; il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları tarafından, nakil mevzuatına göre,  il/ilçe sınırları içinde ve yerleştirmeye esas puan üstünlüğüne göre yapılacaktır.

 • İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları tarafından yapılan yerleştirme sonuçları ne zaman, hangi adresten ilan edilecek?

  İl/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları tarafından yapılan yerleştirme sonuçları, 11 Eylül 2015 tarihinde e-okul.meb.gov.tr internet adresinden ilan edilecektir.

 • Genel ilköğretim programını tamamlayan ve tercih yapan/yapmayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden özel eğitim değerlendirme kurulu raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitim alacak öğrencilerin yerleştirme işlemleri nasıl yapılacaktır?

  Bu öğrenciler, il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonu kararı ile engel durumu ve özellikleri ile ikamet adresleri dikkate alınarak anadolu liseleri, anadolu imam hatip liseleri, mesleki ve teknik anadolu liseleri, çok programlı anadolu liseleri ile mesleki ve teknik eğitim merkezlerine her bir şubede iki öğrenciyi geçmeyecek şekilde, şubelere dengeli bir şekilde yerleştirilebilecektir.

 • Genel ilköğretim programını tamamlayan ve tercih yapan/yapmayan özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerden, özel eğitim değerlendirme kurulu raporu doğrultusunda kaynaştırma yoluyla eğitime devam edemeyecek öğrencilerin yerleştirme işlemleri nasıl yapılacaktır?

  Bu öğrencilerin ortaöğretim kademesindeki gündüzlü özel eğitim okullarına/ kurumlarına yerleştirilmesi/nakilleri ile ilgili iş ve işlemler il/ilçe öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonları iş birliği ile il/ilçe özel eğitim hizmetleri kurulunca yapılacaktır. Ortaöğretim kademesindeki yatılı özel eğitim okullarına/ kurumlarına yerleştirme ile ilgili iş ve işlemler ise Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce yapılacaktır.

 • Özel okullarda %100 burslu okutulacak öğrenciler nasıl belirlenecektir?

  Özel okullarda %100 burslu okutulacak öğrenciler, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından, puan üstünlüğü esasına göre %5’lik dilimden seçilerek yapılacaktır. Yerel şartları dolayısıyla Türkiye genelindeki ilk % 5’lik dilimden öğrenci alamayan özel okullar, tam bursluluğa karşılık gelen boş kontenjanlarını il genelindeki ilk % 5’lik dilimden karşılayabileceklerdir.

 • Yerleştirmeye esas puanları eşit olan iki öğrencinin aynı okulu tercih ettiği ve bu öğrencilerden sadece birinin yerleştirilebildiği bir durumda, hangi öğrenci öncelik hakkına sahip olur?

  Yerleştirmeye esas puanların eşit olması hâlinde, ağırlıklandırılmış ortak sınav puanı, eşitliğin devam etmesi hâlinde sırasıyla 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi hâlinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi hâlinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığı, bunların da eşit olması hâlinde ise öğrencinin doğum tarihine göre yaşça küçük olanların önceliği dikkate alınır.

MEB’in TEOG 2015 yerleştirmeleri ile ilgili 44 soru ve cevabını indirmek için tıklayın.

TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu için tıklayın.

TEOG 2015 Tercih ve Yerleştirme Takvimi için tıklayın.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 1.8 ( 3 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

7Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

53 Yorum

 1. Hocam ama benim istediğim cevap orda degil size sunu soruyorum ( benim ikinci nakilim tuttu ve anladim benim suan kayidim 2. Nakilde tutan yerde ancak ben 3. Yude yinede denedim ve olmadi şimdi ben 2. Nakille tutan yerdeyim ama hhala demi 3. Nakil olmadigi icin ) simdiden saygilar teşekkür ederim.

  • Senin sorunun cevabı orada var. Dikkatli okumamışsın. Bak o yazıda aynen ne yazıyor:

   Özetle; herhangi bir TEOG nakil döneminde bir okula yerleştirilirseniz, artık o okul sizin okulunuz olur

   En son hangi okul tuttuysa, o okul senin okulun.

 2. Merhaba hocam şimdi ben 1. Nakilimi istedim tutmadı 2.nakilde tuttu . Fakat ben yinede 3.de denedim daha iyisi olur belki diye ama 3. Nakil çıkmadı şimdi son yaptığım çıkmadığı için boşta mı kaldım yoksa 2. Nakilde çıkan okulda miyim??

 3. Merhaba abi benim ilk çıkan okulumun yazılı olduğu meb sitesine baktım benim ilk nakilimde istediğim okul çıktı ancak o sitede okulun adi hayla aynı ne yapmam gerekiyor

 4. Merhaba puanım 460 ben ilkte ilçemdeki anadolu lisesine yerleştim. 1. nakil döneminde bize 45 km uzaklıktaki bir fen lisesi tuttu. İlçemdeki tutmadı. 2. nakil dönemindede denedim yine tutmadı. Sormak istediğim şimdi ben komşu ilçedeki fen lisindemiyim yoksa anadoludamı ?

 5. Merhaba
  Kızım 15.tercihine yerleşti ve sonuçların açıklandığı ilk gün yerleştiği okula giderek nakil istediğimizi söyledik. Ancak okul yönetimi ısrarla önce kayıt yapacaklarını ve sonra nakil için başvuru yapmamızı söyleyerek kaydımızı gerçekleştirdi. 2 haftadır nakil başvurusu yapıyoruz ancak maalesef gerçekleşmiyor. Yapılan kaydın nakil işlemine olumsuz etkisi olabilir mi?

  • Merhaba Özge hanım.

   Hayır. Kayıtlar zaten sistem tarafından otomatik olarak yapılmakta. Eğer sizden para falan aldılarsa ‘kayıt’ için, muhtemelen bu yüzden böyle demişlerdir. Nakil ile alakalı olan bir durum değil bu. Eğer nakil başvurularınızı her seferinde herhangi bir ortaokul müdürlüğüne gidip onaylattıysanız bir sorun yok.

 6. Açıköğretim kaydolanlara verilen 4 hakta yep puani ne kadar önemli .mesela kayitlar sonucu fen lisesinde 3 kontenjan bos kaldi puanimiz cok dusuk olsa bile buraya yerlesebilirmiyiz .teşekkürlr

  • Merhaba Abdurrahim.

   Diğer nakil dönemlerinde olduğu gibi YEP üstünlüğü ve boş kontenjana göre yerleştirmeler yapılacak. Bu 4. nakil döneminde sadece kendi bulunduğun il ve ilçedeki okulları yazabileceksin.

 7. Benim nakilim cıktı şimdi ne yapmam gerekiyor

  • Sana da merhaba Emre.

   Ne yapmam gerekiyordan kastın nedir ? Kayıtlar otomatik oluyor sistem tarafından. Bu okulda okumak istiyorsan yeni okulunu bir arayın, nakil oldum diyin.

 8. hocam ben nakil olmak istediim okula gittim orda bana şuan kayıt olduun liseye dilekçe ver dediler ama ben vermedim sadece e okuldan nakil başvurusu yaptım kaybımolurmu dilekçe vermem şartmı

  • Merhaba Nazlı.

   Öncelikle velinle birlikte git. Dilekçe vs. gibi bir durum yok, yanlış bilgilendirmişler. e-okuldan yaptığın nakil başvurunu MUTLAKA herhangi bir ortaokul müdürlüğünden onaylatmalısın, yoksa geçersiz olur.

 9. Hocam ben bugün nakil basvurusunda bulundum 3 tercih yaptim tercihlerimden birini kazanirsam ama diyelimki pisman oldum vazgectim eski kazandigim okula gidebilirmiyim

 10. merhaba hocam ben 483 puan aldım yüzdelik dilimim (il) 1.82 istediim okulun geçen seneki puanı ve yüzdelik dilimi 481 / 1,24 bu sene ise istediim okula en düşük 486 puanlık öğrenci almışlar sizce nakille girme ihtimalim nedir

 11. merhaba hocam ben 483 puan aldım yüzdelik dilimim (il) 1.82 istediim okulun geçen seneki puanı ve yüzdelik dilimi 481 / 1,24 bu sene ise istediim okula en düşük 486 puanlık öğrenci almışlar sizce nakille girme ihtimalim nedir

 12. Merhaba hocam ben puanimin cok altinda olan 5. tercihime yerlestirildim. Yeni cikan puanlara gore de gitmek istedigim okulu 2 puanla kacirmisim. Bugun nakil basvurusunda bulundum. Nakiller hakkinda tahmin yapmak cok zor biliyorum ama yorumlarinizi duymak isterim.

 13. Merhaba hocam ben internetten nakil başvurumu yaptım illa ortaokul müdürlüğüne gitmek gerekiyormu?

 14. 14 ağustosta çıkan okula kayıt yapıp öyle mi nakil işlemi yapılacak?

 15. hocam ben 262 aldım ama 306 puanlı bir liseye gitmek istiyorum gidermiyim

 16. Hocam başka ilden nakil alma nasıl yapilacak

 17. hocam mesela kazandığımız okulu beğenmeyip nakillerde de başka okulu kazanamazsak eski kazandığımız okula gidebiliyomuyuz?

 18. boş yer olmasada o okula gitme imkanım var mı

 19. Hocam diyelim 1.nakil işlemlerinde nir okul tuttu . Tekrar 2.nakil işlemi yapabiliyomuyuz ?

 20. 8.sınıfı okuduğum okuluma gitsem olurmu

 21. Hocam nakil işlemi için sakaryaya gitmem gerekirmi

 22. Hocam benim tercihlerde kod hatası olmuş ben istanbulda oturuyorum ama lise kod hatasıyla birlikte sakaryaya çıkmış benim ne yapmam gerekiyor

 23. Merhaba,
  Oğlumun Türkiye yüzdelik dilimi 27, İl 28. Yüzdelik dilimi 24 olan ve taban puanı tutan bir okula yerleşebilir mi ? Eger bir okula yerlesemez ve acık ögretime kayıt edilirse özele okula kaydetme sansımız var mı ? Cevabınız için şimdiden teşekkürler…

  • Merhaba Senay hanım.

   Önemli olan il geneli yüzdelik dilim ya da taban puan değildir. Önemi olan Türkiye geneli yüzdelik dilimdir.

   %3 lük fark az bir fark değil. Ama imkansız de denilecek bir durum yok. Şansını deneyebilir. Eğer hiçbir okula yerleşemezse otomatik olarak yerleştirmeler sonucu açık liseye kaydedilir. TEOG nakil süresi içerisinde de devlet ya da özel okula nakil başvurusunda bulunabilirsiniz. Teknik olarak imkanlı fakat özel okullarda o tarihlerde boş kontenjan olur mu, boş kontenjan olsa da diliminiz istediğiniz okula yeter mi, bu soruları şimdiden kestirmek imkansız.

   Kafanızda bir özel okul var ise okula bizzat giderek bu düşüncenizi paylaşmanızı ve okul yetkililerinden bilgi ve fikir almanızı tavsiye ederim.

 24. Merhaba Hocam.

  Hocam benim Türkiye yüzdelik dilimim 19,26 ama istediğim okul 13,83 civarı sizce girebilirmiyim :/

 25. hocam meb.gov.tr sitesine giriyorum ama kontenjanlar hala 0 olarak görünüyor yeni kontenjanları nereden öğrenebilirim

Tartışmaya Katılın

MEB'den 44 Soruda TEOG Tercih ve Yerleştirmeleri

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

%d blogcu bunu beğendi:

Bunu arkadaşınla paylaş