Anasayfa / HABER / LYS İçin Kritik Başvuru Rehberi
Özel Ders
LYS-İçin-Kritik-Başvuru-Rehberi

LYS İçin Kritik Başvuru Rehberi

Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nda 180 barajını geçerek Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) katılmaya hak kazanan yüz binlerce aday, şimdi başvuru telaşı yaşıyor. Uzmanlar, bu sürecin de sınav kadar önemli olduğunu söylüyor. Çünkü LYS sonucunda hesaplanacak puan türleri bu başvurulara göre olacak.

Üniversiteye girişin ikinci adımı Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) başvurular, 17 Nisan’da bitecek. Yükseköğretime Geçiş Sınavı’nın (YGS) sonuçlarına göre bu yıl 180 puanını aşarak, LYS’ye girmeye hak kazanan 1 milyon 506 bin 479 aday, şimdi başvuru telaşında. Başvurular, 17 Nisan’a kadar ÖSYM’nin internet adresinden ya da ÖSYM sınav merkezlerinden yapılabilecek. Sınav ücreti için son tarih, 18 Nisan. LYS’deki 5 sınav için ayrı ayrı başvurulacak. Her bir oturumun ücreti 40 TL. Farklı puan türlerinin hesaplanabilmesi için LYS’lerin tamamında sınava girilmesi önerilirken, uzmanlar dikkat edilecekleri şöyle özetliyor:

EKSİKSİZ TAMAMLAYIN

Öncelikle başvurunun doğru biçimde, zamanında ve eksiksiz tamamlanması gerekiyor. Bu internetten bireysel başvuru şeklinde yapılabileceği gibi ÖSYM sınav merkezlerinde de gerçekleştirilebilir. Merkezde yapanlar için başvuru hizmeti ücreti ise 5 TL.

Adaylar ekranda başvuru tamamlandığına yönelik ibare görmeden ekranı kapatmamalı. Başvuru bitince sınav ücreti yatırılacak.

Sınava giriş merkezi dikkatli seçilmeli. Çünkü başvuru süresi bitince değiştirilemiyor.

Adayların MF, TM ve TS puan türleri için en az iki ayrı sınava girmeleri gerekiyor. Sadece yabancı dilde, tek sınava girmek puanın hesaplanması için yeterli bir koşul.

2017 ösys puan türü değişen bölümler

İYİ KARAR VERİN

Kaç sınava girileceği kararı önemli bir aşama. Çünkü LYS sonrasında hesaplanan tüm puan türleri girilecek sınavlara bağlı. Yapılacak tercihlerin puan türüne göre, katılınacak oturumlar belirlenmeli.

Farklı alanlarda puan türlerinin hesaplanabilmesi, tercih sürecinde alternatifleri çoğaltmak için birkaç sınava girilmeli. Örneğin MF öğrencileri üçüncü olarak Edebiyat-Coğrafya’yı, TM adayları Sosyal Bilimler’i, TS öğrencileri ise Matematik sınavını seçebilir.

YGS puanıyla öğrenci alan 14 bölümün artık LYS’yle yani TS, TM, MF puan türüyle öğrenci alacağı hatırlanmalı. Bunları hedefleyenler başvuruda bunu dikkate almalı.

LYS-1’deki geometri, matematik testine aktarılarak, 80 soru tek kitapçık ve teste dönüştürüldü.

15 DAKİKA KURALINA DİKKAT

İlk kez YGS’de uygulanan ‘15 dakika kuralı’ nedeniyle birçok aday mağdur olduğunu belirtmiş, sınav merkezleri önünde ağlayanlar olmuştu. ÖSYM, adayları bir kez daha ‘15 dakika’ için uyardı. Adaylar, saat 10.00’da başlayan sınavlarda 09.45’ten, 14.30’dakilerde 14.15’ten sonra sınav binasına alınmayacak.

Hürriyet

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

4Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş1 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

LYS İçin Kritik Başvuru Rehberi

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş