Anasayfa / LYS Hakkında Her Şeyi Sorun
Özel Ders
LYS Hakkında Her Şeyi Sorun !

LYS Hakkında Her Şeyi Sorun

Bu sayfada LYS hakkında her şeyi Ozan Hoca’ya sorabilirsiniz.

Sevgili veliler ve öğrenciler. LYS hakkında kafanıza takılan ya da öğrenmek istediğiniz soruları bu sayfanın altında yer alan Tartışmaya Katılın ya da facebook yorum bölümlerine yazabilirsiniz. Sorunuz en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

Tüm rehberlik yazıları için tıklayın.

Eğitim forumumuz için tıklayın.

SORULARIMI NASIL VE NEREYE KOYABİLİRİM ?

Sorularınızı sitemize nasıl koyabileceğinizi aşağıdaki kısa videoyu izleyerek detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz. Youtube kanalımıza ücretsiz bir şekilde abone olmayı unutmayın 😉

UYARI: Daha önce sitede hiçbir yorumunuz yoksa, öncelikle yorumunuz onaydan geçecektir. Ayrıca bu sayfada çözülemeyen sorular değil, rehberlik, ders çalışma teknikleri, tercihler, LYS hakkında son gelişmeler vb. konular hakkında soru sorabilirsiniz. Çözemediğiniz soruları eğitim forumumuzda yer alan ‘Soru-Cevap‘ bölümüne koyabilirsiniz.

Değerlendirme

Bu sayfa işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

FACEBOOK YORUMLARI

165 Yorum

 1. hocam üsküdar üiversitesi psikoloji bölümü yazdım. benim puanımdan 21 puan düşük 7 kişilik boş var. gelirmi sizce

 2. Merhaba hocam ben avrasya unv. İç mimarlık ücretli yazdım 34 kontenjanı var 199 la kapatmış benim puanım 208 gelme ihtimali var mı ?

 3. Merhaba hocam benim tm 3 puanim 223 yazdığım yerlerden bazıları 10 kişinin üstünde alım yapıyor 216 puanla fatih Üniversitesi 12 kişi alıyor ve benim 2. Tercihim gelme ihtimali kaç bide ilk tercihim Beykent ve puanı yok Fatih’in 199 olan ing bölümünü en sona yazdım açıkta kalirmiyim

  • Merhaba Sevim.

   Puan yazmayan okul olayı piyango bildiğin gibi. Hoş ek yerleştirmeler piyango gibi bir şey. Şans faktörü önemli bir hayli. İmkansız değil durumun, bunu söyleyebilirim. Çok çok büyük bir şansın var diyemem.

 4. Bugün öğleden sonra acikliycaklarmis

 5. Hocam puanim 327 sınıf öğrt ek yerleştirmede gelirmi bartın 326 tokat giresun rize antep yazdim

  • Merhaba Azra.

   Puanlar bir hayli yakın. İlk tercihlerde de bu farkla gelen oldu, gelmeyen oldu. Net bir şey söylemek senin de bildiğin üzre mümkün değil fakat %50 %50 gibi duruyor.

 6. Hocam Merhaba benim tm 3 puanın 223 2. Tercihim özel bir üniversite ve puanı 216 gelme olasılığı kaç acaba bide puan belirtilmeyen üniversitede yazdım açıkta kalırmiyim

  • Merhaba Sevim.

   Puan yazmayan okul olayı piyango bildiğin gibi. Hoş ek yerleştirmeler piyango gibi bir şey. Şans faktörü önemli bir hayli. İmkansız değil durumun, bunu söyleyebilirim. Çok çok büyük bir şansın var diyemem.

 7. Hocam mf4 puanım 227 gaü mimarlık %50(ing) en son 219 ile kapatmış ve 23 ekkontenjan var gelme ihtimali nedir? Ve ek tercihlerde puan mı önemlidir sıralama mı cünkü sıralamaya bakacak olursak puanım daha fazla olmasına ragmen bölüme giremiyorum

  • Merhaba Sevval.

   Normal yerleştirmeler gibi düşünmek gerekiyor. Puan üstünlüğüne göre sıralanmakta ek yerleştirmelerde de çünkü. İmkansız değil durumun fakat büyük bir şansın var denilecek bir durumun da yok.

 8. Peki ygs2 puanım 210, tercih ettiğim bölüm sağlık bölümü ve puanı 213 ya da 217 olan bölümler. Bunun gelme şansı var mı? Bunun içinde mi puanlar arasındaki fark fazla?

  • Merhaba Hazal.

   Evet, söylediğin gibi aradaki fark çok fazla demeyeyim ama az değil. Yalnız ek yerleştirmeler normal yerleştirmeler gibi olmuyor. Daha fazla şans faktörü önemli ve daha beklenmedik şeyler olabiliyor. Bu yüzden net bir yorum yapmak da zorlaşıyor.

 9. HOCAM PUANIMIZDAN YÜKSEK YERİ YAZARSAK PUANIMIZ DÜŞERMİ ??

 10. Hocam ne zaman açıklanir

 11. Merhaba hocam benim ygs5 puanim 331 tercih ettiğim okulların bazıları 333 aceba gelme olasılığı nedir ?

 12. Merhaba. Ben ek tercih yaptım, ygs2 puanım 210 ygs3 puanım 222. Tercihlerimde ygs2 için 213 217, ygs3 için de 250lik yeri tercih ettim. Gelme olasılığı nedir? 250lik yerde boş kontenjan 6 diğerlerinde de aynı şekilde kontenjan 4 5. Bu bölümlerden herhangi birine yerlesebilie miyim yoksa sirf benim puanımdan yüksek olduğu için yerleştirilmez miyim? Cevaplarsaniz eğer çok sevinirim, teşekkürler.

 13. Merhaba hocam ben gıda teknolojisine sınavsız geçiş yaptım il içini yazdım obp puanın 339 yaşadığım şehirdeki myo okullarını yazdım 362 ile kapatani yazdım bide ikinci öğretimini yazdım oda 328 ile aldı sizce yerleşebilir miyim ilk tercihlerinde yerlesemedim yazdıklarım yerler 4kisi gündüz 4 kisi geceye alicak

  • Merhaba Duygu.

   8 kontenjan biraz sıkıntı olabilir. Ek yerleştirmeler için hep aynı şeyi söylüyorum, piyango 🙂 Birisi 1 puan altına yerleşebiliyor, diğeri 20 puan altına yerleşemeyebiliyor. Şans faktörü de önemli yani. 328 için elbette daha çok şansın var.

 14. hocam ben 2014 bilişim tek. meslek lisesi mezunuyum. geçen sene ek tercihlerde bir sınavsız geçiş ile önlisans biryeri kazandım ama maddi durumlar nedini ile kayıt olmadım bu senede tekrar tercih yaptım ilk tercihlerde biryere yerleşemedim sanırım geçen sene kayıt olmadığım için okul puanım düştü ama intten bakıyorum puanımda herhangi bir değişiklik yok gibi gözüküyor bu 2 yıllıklar içnide geçerlmimi bir yer çıkıp kayıt yaptırmassam bir sene puanım düşüyormu? birde bu sene ek tercihleri bekliyorum en çok boş olan kontejanlı yerleri yazdım ob puanım yeten yerleride yazdım ikinci öğretimde yazdım kılavuzu iyi inceledim yani koşulları karşılayan okulları yazdım acaba yerleşme şansım varmıdır acil yardım lütfen şimdiden teşekkürler.

 15. Merhaba ben 2015 meslek lisesi mezunuyum onu puanın 300 direk geçiş hakkım için tercih yaptım kendi bölümüm ayrıca yakin bölümleri yazdım puanı en fazla 280 onu olanları yazdım 8 tercih gelme ihtimali varmi

 16. Hocm sac bakim ve guzellik hizmetleri bolumm obp puanim 379 ilk rechmde ankara yazfm metp icincden alyomus iknci terchimde 28 tne terch verdm cikma olslgi vr mi

 17. hcm genel lise mezunuyum bankacılık ve sigortacılık 2yıllık yzdm puanımdan 20 puan düşük gelirmi

 18. hocam benim puanım 178.5 ygs 3-4 aynı puanda tercihlerimi yerel yönetim ve büro yönetimden kullandım ek tercihlerde gelme şansı varmı?

  • Merhaba Aslan.

   Hangi üniversitelerin yerel yönetim ve büro bölümlerini yazdığın önemli. Örneğin Marmara 302 gibi bir şeydi. Üniversiteden üniversiteye değişir. Fakat bu puana da yerler var. Çok kolay görünmüyor fakat imkansız da değil.

 19. Ek Tercihler nezaman açıklanır

 20. Hocam ilahiyat yazdım 1-2-3-4-5.inci sıradakiler puanımdan 1 2 puan düşük yerler ama 12 13 kişi alıyolar hepsi. 5 den sonrası ise puanımdan yüksek yerler duydumki puandan yüksek yerler gelince puanımız kırlıyormuş hocam hayatım karardı intihar etmek istiyorum artık 2.senemdi zaten.Puanımdan yüksek yerlede benden 1 2 puan yüksek yerler.Hocam ilk sıradakiler sizce gelirmi hepsinin 10 dan aşşağı kontenjanı yok.Teşşekür ederim hocam

  • Merhaba Merve.

   5 tercih demek, 5 ayrı şans demek. Ek kontenjanlarda halen boşluklar var. Ama ek kontenjan olayı için hep aynı şeyi diyorum. Ek kontenjan biraz piyango. 12-13 kontenjan da çok az kontenjanlar değil. Her biri için 12-13 kontenjan varsa tutmak ihtimali var elbette. Ayrıca üniversite her şey değil yahu, sakin. Kaç yaşındasın bilmiyorum fakat önünde daha uzun yıllar var. Dur bakalım, bir bekle ek kontenjan sonuçlarını. İnşallah güzel haberlerini alırsın da bana da yazarsın 🙂

 21. özel üni yazdım 3 boşkontenjan var puanım 10 puan yüksek gelme iht

 22. hcm ek yerleştirmede bankacılık ve sigortacılık iö yazdm puanı yk ve 24 tane boşu var gündüzü puanmdn 20 puan dşk sizce iö gelirmi

  • Merhaba.

   24 boş kontenjan varsa bu büyük bir avantaj. Gayet güzel bir şansın var gibi duruyor. Elbette kesin bir şey söylemek mümkün değil ek yerleştirmeler için fakat güzel bir şansın olduğunu söyleyebilirim.

 23. Hocam, matematikte çok zorlanıyorum. Psikoloji için eşit ağırlıktan 30 bine girmem gerek. Dersaneye gittim, sıfır değilim yani, zaten konu anlatımlarını da gayet yüzeysel yapıyorlar. Dersaneye gitmek yerine iyi bir hocadan haftada 2 saat matematik özel dersi almak ve ağırlıklı olarak da yapılamayan soruları çözdürmek konusunda ne düşünüyorsunuz? Bunu bir hocaya sordum, bu şekilde hiçbir yere varamayız, ideal olanı konuyu anlatıp öyle soru çözmemdir dedi, peki iyi bir hoca için düüşünüldüğünde, sizce özel derslerde konu anlatımı dersanedekinden bu denli farklı olabilir mi, yoksa dersanede dinlediğimin biraz daha ayrıntılısını mı dinleyeceğim? Hocam, dersanede konu doğrudürüst anlatılmıyor da o yüzden özel ders alınıyor zaten dedi, sizce özel dersin kemiği konu anlatımı mı yoksa soru çözümü müdür?

  • Merhaba Damla.

   Özel ders olayı farklı bir olaydır. Yıllardır özel ders veren biri olarak söyleyebilirim ki, büyük para kaybı yaşayıp hüsrana da uğrayabilirsin, verdiğim paraya helal olsun deyip büyük bir kazanımda da olabilirsin. Öğretmen seçimi buradaki anahtar olacaktır.

   Özel dersin kemiği diye bir şey yoktur. Öğrencinin neye ihtiyacı var ise oraya odaklanılmalıdır. Ne oranda, ne lazımsa, buna göre bir program çıkarılır ve bu şekilde işleyiş gerçekleştirilir.

   Yani senin konu anlatımı kısmında hiçbir sıkıntın yoksa, oturup baştan sana konu anlatmanın hiçbir manası yok. Boşu boşuna hem zaman kaybı, hem para kaybı olur senin adına. Bunlara dikkat et.

   Özel dersin amacı şu olmalı. Bunu unutma ve hocanı seçerken buna dikkat et. Özel ders, öğrencinin öğretmene bağımlı kalması değildir. Öğretmen, öğrencinin kendi başına ders çalışabilmesini mümkün kılar hale getirmelidir. Eğer bu gerçekleşmiyorsa ‘öğrenim’ süreci de geçici olur.

   Bu konuda çok fazla mağdur olabiliyor. Hem maddi, hem manevi açıdan dikkatli olmanı tavsiye ederim.

 24. istanbul üni elektrik elektronik sanırım tutacak ingilzceyi hallettiğim zaman ve yükses lisans yaparsam ülkemşzde iş sıkıntısı çekermiyim 5 bin üstü bi maaş kazanabilirmiyim örnekleri varmı bunun

  • Merhaba Mertkan.

   Elektrik-elektronik bölümü gayet iyi bir bölümdür. Mühendislik arasında da iş bulma konusunda çok sıkıntılı bir bölüm denemez. Şunu unutma; hangi meslek dalında olursa olsun, eğer kendini geliştirmezsen, sadece diploma alıp mezun olursan ancak torpille iş bulabilirsin. Ama kendini geliştirip kalifiye bir eleman olursa uzmanlığında, her türlü başarılı olursun.

   Aylık X kadar kazanırsın demek zor, hele ki bugünden. Önünde 4-5 yıl var en az, dereni altından çok sular akar. Ama elbette 5 binden daha fazla kazanan da vardır, eminim. Olay sende bitiyor kısaca.

 25. merhaba ygs de 19104 . oldum ilk 7000 çekmek için net sayısını söyleyebilirmisiniz sayısalım

  • Merhaba Utku.

   Bu sorunun cevabını vermek zor tahmin ettiğin üzre. Çünkü yüzdelik dilim ve standart sapma gibi parametreler var işin içinde. Sorunun cevabını en sağlıklı şekilde puan hesaplama programlarını kullanarak kendin bulabilirsin.

Tartışmaya Katılın

LYS Hakkında Her Şeyi Sorun

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

 Eğitim

Forumu

Türkiye'nin Eğitim Forumu Açıldı!

Ücretsiz üye ol, yerini ayırt.

Çözemediğin tüm soruları arkadaşlarına ve öğretmenlere sor!

Yazılı soruları, testler, denemeler, ders notları, kısaca tüm eğitim dökümanlarını ücretsiz indir!

Eğitim tartışmalarına katıl! Okulunu tanıt, yeni arkadaşlar edin!

Öğretmenler ve veliler için ayrılan özel alanlarda soru sor, tartış, dayanışma içinde ol!

%d blogcu bunu beğendi:

Bunu arkadaşınla paylaş