Anasayfa / HABER / Liselerde boş kontenjan 300 bine ulaşacak
Özel Ders
Liselerde boş kontenjan 300 bine ulaşacak

Liselerde boş kontenjan 300 bine ulaşacak

MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, liselere yerleştirme sonucunda 71 bin 373 öğrencinin yerleşemediğini ancak okullarda 248 bin 908 kontenjan boşluğunun olduğunu belirtti. Kurt, “Yani yaklaşık 3-4 katı kontenjan boşluğu var. Bir de bu yerleştirmelerin bir kısmının özel öğretim okullarına geçeceğini düşündüğünüzde 30-40 bin civarında, bu kontenjan artarak 300 binleri bulacak” dedi.

MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt,

1 milyon 288 bin 315 öğrencimizin, Yerleştirmeye Esas Puanları (YEP) hesaplanmıştı. Bunlardan 1 milyon 108 bin 182’si tercihte bulundu. Öğrencilerimizden yüzde 94’ünü yaptıkları tercihlere yerleştirdik. Öğrencilerimize biz 25 tercih hakkı vermiştik, 25 tercihinden birine yerleşen öğrencilerin oranı yüzde 94.

diye konuştu.

960 bin 136 öğrencinin ilk 10 tercihinden birine yerleştiğini, bu öğrencilerin de toplam tercih yapan öğrencilerin yüzde 87’sini oluşturduğunu belirten Kurt, “Başarılı bir tercih ve başarılı bir yerleştirmeden söz edebiliriz” dedi.

Daha iyi okullara yerleşmek için neler gerekiyor?

Yerleştirmelerin devam ettiğini ve boş kontenjanlar için sürecin işlediğini belirten Kurt, açıklamasına şöyle devam etti:

Öğrencilerin tercihleri dışında bir yere yerleştirme yapmıyoruz. Ancak, tercih yapıp da bir ortaöğretim kurumuna yerleşemeyen öğrencilerimiz var. Bunların sayısı da 71 bin 373, yaklaşık yüzde 6 gibi, bu öğrencilerimizi açık lise kurumlarına yerleştiriyoruz. 17 Ağustos itibarıyla yerleştirmeye esas nakillerimiz başlıyor, 3 hafta boyunca 7 Eylül’e kadar devam eden yerleştirme nakillerimiz var.

Öğrencilerimiz daha iyi yerlere yerleşmek, boşalan kontenjanları değerlendirmek için 17 Ağustos’tan itibaren yerleştirme nakillerine başvurabilecekler. Bu arada her hafta 3 tercih yapacaklar, bir ortaokuldan bu tercihlerini onaylatacaklar, dolayısıyla 3 hafta boyunca devam eden süreç 7 Eylül’de bitmiş olacak. Yerleştirmeler okullar açılmadan bir hafta önce tamamen gerçekleşmiş olacak.

2015-2016 Boş Kontenjan Sorgulama için tıklayın.

“248 bin 908 kontenjan boşluğu var”

Kurt,

71 bin 373 öğrencimiz yerleşememiş ancak bizim okullarımızda 248 bin 908 kontenjan boşluğu var. Yani yaklaşık olarak 3-4 katı kontenjan boşluğu var. Bir de bu yerleştirmelerin bir kısmının özel öğretim okullarına geçeceğini düşündüğünüz de 30-40 bin civarında bu kontenjan artarak 300 binleri bulacak. Dolayısıyla biz her öğrencimize bir örgün eğitim kurumunda yer açmış bulunuyoruz. Öğrencilerimiz dilerlerse, nakiller boyunca tercihlerini yaparak bir orta öğretim kurumuna yerleşmeleri sağlanacak.

açıklamasında bulundu.

Öğrencilerin tercih etmediği yere yerleştirilmediğini belirten Kurt, “Herkesin kendi ilçesinde, mahallesinde okul olarak kontenjanımız var bunu açık söyleyebilirim” dedi.

MEB’in dijital veri sistem analiz merkezi

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kurt, TEOG sonuçlarının açıklanması sırasında bilgisayarlarına yönelik siber saldırılara karşı aldıkları önlemleri de şöyle anlattı:

TEOG sonuçlarını öğrenmek isteyen öğrencilerden, şu an itibarıyla anlık dakikada 20 bin başvuruyu karşılıyoruz. Bizim saniyede 20 bin başvuruyu karşılayabilecek kapasitede alt yapımız var. Şu ana kadar 45 dakikada 500 bin civarında öğrencimiz sonuçlarını öğrenmiş bulunmaktadır. Şu an itibariyle yaklaşık 4 bin siber saldırı gerçekleşti, bunu da sistem otomatik olarak devre dışı bırakıyor. Buradan anlık olarak bütün öğrencilerimizin istemlerini, sunucularımızın durumunu, saldırıları her türlü teknik alt yapıyı izleme ve anında müdahale etme şansımız var. Bu anlamda kapasitemiz yeterli.

TEOG 2015 nakil işlemleri ile ilgili her şeyi öğrenmek için tıklayın.

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

7Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

40 Yorum

 1. Hocam peki kesin taban puanlar nakillerden sonra açıklanır mı ?

  • Merhaba Duru.

   Kesin taban puanlar lafından neyi kast ettiğini anlayamadım. Şu an açıklanan taban puanlar kesin olmayan taban puanlar değil 🙂 Nakil puanlarından bahsediyorsan, açıklanır elbet nakil dönemi bittikten sonra ama tam olarak ne zaman bilmiyorum. Bununla ilgili bir duyuru olmadı MEB tarafından. Ayrıca o puanlarla sizin bir işiniz yok zaten.

 2. Hocam fen liselerinin avantajları nelerdir. Anadol llisesi nden fazla sayısal derslerimi var bu konuda bilgi istiyorum

  • Merhaba Güliş.

   Emrin olur 🙂

   Fen lisesi sadece müfredat olarak değil, etütleri olsun, ambiansı olsun daha farklıdır. Fakat bu 2 okul türü içinde de iyi okullar olabileceği gibi iyi olmayan okullar da olabilir. Örneğin Galatasaray Lisesi anadolu lisesidir ama bir çok fen lisesinden çok daha iyi bir eğitimi vardır. Yani buradan okul türü bazlı değil, okulun eğitim kalitesi bazlı düşünmeni tavsiye ederim. Bu konuda aşağıdaki linkter yer alan yazı sana yardımcı olacaktır.

   http://ozancorumlu.com/2015-lise-turleri/

 3. Hocam mebin yayınladığı kontenjanların hepsi 0 olarak gözüküyo acaba neden ?

 4. Hocam bir soru sorucam geçen gün de sordum ama bazı sitelerde 20 puan şartı yok yazıyor bazı sitede 20 puan şartı var yazıyor MEB 3 temmuzda valiliklere gönderdiği yazı ile danistayin verdiği karara uymamalari gerektiğini soylemisler. Geçen yıl aralarında 200 puan fark olan liselere öğrenci alınmış bu sene 50 puan fark lik anadolu lisesine girebilir miyim

 5. şimdi siteye girdim 3 tane lise seçme hakkım var seçeceğim liselerin hiçbirinde boş kontenjan yok şimdi seçmesem liselerde boş kontenjan olunca mı seçeyim ???

 6. Hocam bir de okuldan her nakil için ayrı ayrı gelmeniz lazım dediler.Bu doğru mu?

 7. Hocam ben nakil yaptım.İnşallah olur verdiğiniz bilgilerden dolayı teşekkür ederim. 😀

 8. hocam nakil için tercih yaptıktan sonra illaki onaylatmamız gerekiyor mu yoksa kabul edilmez mi ?

 9. hocam merhaba boş kontenjanları nerden takip edebilirz acaba linkini atabilirmisiniz?

 10. merhaba hocam ben açıkta kalmışım herkesle berabermi yapıcam seçimlerimi yoksa zaten yerleşmiş kişiler seçim yaptıktan sonramı yapıcam yardımcı olursanız çok sevinirim

 11. Hocam sim ben 17-21 ağustosta nakil yapicam sonra 2 kere dahami yapicam

 12. Hocam şuan bir okula yerleştim 3 defa da nakil hakkımı kullanmak istiyorum 1. nakilde istediğim okul geldi diyelim 2 .nakilde yine başka istediğim diğer bir okulu 3 nakilde diğer istediğim okulu tercih edebiliyomuyum acaba

  • Merhaba Güliş.

   Bu konu kılavuzda açıkça belirtilmemiş ama tahmin ediyorum ki evet, tekrar başvuru yapabileceksiniz. Ama %100 bir bilgi olarak alma bunu, nakil zamanı biraz daha yaklaşsın, her şey daha da netleşecektir.

 13. Hocam nakil yapılırken yüzdelik sıraya göre mi neye göre sıralama yapıcaz

 14. Imam hatipde lise 1 i bitirdikten sonra baska bir liseye gecis varmi

 15. Merhaba hocam
  Benim istediğim lise 461 ile almış benim puanım 458 nakille girme şansım nedir?

 16. Mrb benim puanim 302 nakil de tercih yapacagim okullarin puani 321 kontenjani 170 ikinci okul ise 328 kontenjani 238 ucuncusu ise 328 kontenjani 272 bu ucunden birine buyuk ihtimalle yerlesebilir miyim bir de -20 puan sarti var midir

 17. hocam peki neden boş kontenjanların hepsi dolu görünüyor?

 18. Bu acikta kalanlar 3 tane kontenjandan faydalanabilcekmi ?

Tartışmaya Katılın

Liselerde boş kontenjan 300 bine ulaşacak

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

%d blogcu bunu beğendi:

Bunu arkadaşınla paylaş