Anasayfa / REHBERLİK / Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır ?
Özel Ders
Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır

Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır ?

Lise nakil işlemleri nasıl yapılır? En çok merak edilen ve kafa karışıklığına sebep olan konuların başında geliyor. Lise nakil şartları nelerdir? Lise nakilleri hangi tarihte yapılır? Lise nakillerinde taban puan şartı uygulaması var mı? Lise nakillerinde boş kontenjan şartı var mı? Gelin hepsine cevap bulalım.

Lise nakil işlemleri nasıl yapılır sorusuna cevap vermeye başlarken, lise nakillerinin hangi tarih aralıklarında yapıldığından başlayalım. Bundan önce de önemli bir farkı açıklayalım. Lise nakilleri ile TEOG nakilleri birbirinden farklıdır ve farklı kurallara sahiptir. Bu yazı ‘lise nakilleri‘ ile ilgilidir.

TEOG nakil işlemleri nasıl yapılır? başlıklı TEOG nakilleri ile ilgili her şeyi anlatan yazı için tıklayın
Detaylı olarak bu yazıyı incelemeden önce sizler için hazırladığımız infografiğe göz atabilirsiniz. Detaylı bilgi için yazıyı inceleyebilirsiniz.

Lise nakilleri nasıl yapılır

 

28.10.2016 tarihinde ortaöğretim kurumları yönetmeliği değişmiştir. Değişiklerin lise nakil ile ilgili bölümleri şöyle:

Okullar arasındaki 10’uncu sınıf öğrencilerinin nakil ve geçiş süresi temmuz ayının sonu olarak belirlendi.

669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan askeri okullar ile 6638 sayılı kanunla kapatılan Polis Kolejlerinin öğrencileri için yönetmelikte bulunan ilgili hükümler kaldırıldı.

Nakil ve geçiş başvurusu, aralık ve mayıs ayları hariç olmak üzere her ayın ilk iş gününden başlayarak son iş gününden önce veli tarafından çalışma saatleri içerisinde öğrencinin öğrenim gördüğü okul müdürlüğüne dilekçe ile yapılacak.

Klasik sanatlar ve musiki programı uygulayan Anadolu İmam Hatip Liselerinde açık kontenjan bulunması halinde, sadece diğer ortaöğretim kurumlarının 9’uncu sınıflarından Bakanlıkça belirlenen esaslara göre eylül ayının son haftasında yapılacak yetenek sınavı ile öğrenci nakil ve geçişi yapılabilecek.

Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ndeki değişikliklerim tümü için tıklayın

Lise nakil dönemleri hangi tarih aralıklarında yapılabilmekte?

9. Sınıfta Nakil Var Mı
9. sınıfta nakil dönemi var mı ? Ayrıntılar için tıklayın.

Lise nakil başvuruları aralık ve mayıs ayları hariç olmak üzere  her ayın ilk iş gününden itibaren, her ayın son iş günü mesai saati bitimine kadar yapılabilmektedir.

Lise nakil başvuruları nereye ve nasıl yapılır?

Lise nakil başvurularınızı bulunduğunuz lisenin müdürlüğüne, dilekçe vererek yapabilirsiniz.

Lise nakil başvurusu sonuçları ne zaman ve nereden açıklanmakta?

Lise nakil başvurusu sonuçları, her ayın son iş gününde e-okul ve veli bilgilendirme sistemi üzerinden açıklanmakta. Milli Eğitim Bakanlığı TEOG nakillerinde olduğu gibi ayrıca bir duyuru yapmamakta. Yani öğrenci ve veliler nakil sonuçlarını kendileri kontrol etmeliler. Eğer ayın son iş gününde lise nakil sonuçları açıklanmadıysa, bulunduğunuz lise müdürlüğünden konu hakkında bilgi almanızı tavsiye ederim.

Lise nakil başvurularında taban puan şartı var mı? Nasıl?

Bu sene Danıştay’ın almış olduğu kararla lise nakil başvurularında taban puan şartı uygulanmakta. Yani lise nakil başvurusunda bulunacak öğrencinin puanı, başvuru yapacağı okulun puanına eşit ya da okulun puanından yüksek olmalı. Yoksa başvurusu başarısız olacaktır.

Lise nakil başvurularında okulların taban puanı nasıl belirleniyor?

Lise nakil başvurularında okulların taban puanları boş kontenjan sorgulama ekranından görüntüleyebileceksiniz. Okulların taban puanı, nakiller sonucu oluşan ve okula giren en son öğrencinin puanı demektir.

Lise nakil başvurularında boş kontenjan şartı var mı?

Evet. TEOG nakil başvurularında boş kontenjan şartı aranmıyordu. Yani okulun boş kontenjanı olmasa dahi başvuru yapılabiliyordu. Fakat lise nakil dönemlerinde başvuru yapılacak okulda boş kontenjan olmalı.

e-okul boş kontenjan sorgulama için tıklayın.

Lise nakil dönemlerinde taban puanlar ve boş kontenjanlar hangi sıklıkta güncelleniyor?

Lise nakil dönemlerinde taban puan ve boş kontenjanlar sistem üzerinden her ay güncellenmekte.

Lise nakil başvurularında en çok kaç okul tercih edebilirim?

Lise nakil başvurularında her ay 1 okul tercih edebilirsiniz.

Lise nakil başvuruları ne zaman başlıyor?

Eğer başvuru yapacağınız okulda boş kontenjan var ise ve taban puan şartını da sağlıyorsanız, aralık ve mayıs ayları hariç olmak üzere her iş gününde lise nakil başvurusunda bulunabilirsiniz. Sonuçlar ise her ay olduğu gibi başvuru yaptığınız ayın son iş günü e-okul ve veli bilgilendirme sistemi üzerinden açıklanacak.

Lise nakil yerleştirmeleri neye göre yapılmakta?

Lise nakillerinde yerleştirmeler boş kontenjan ve puan üstünlüğüne göre yapılmakta.

Diğer tüm sorularınız için Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ni inceleyebilirsiniz. Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği için tıklayın.

Bu yazının tüm hakları ozancorumlu.com’a aittir. www.ozancorumlu.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: 3.76 ( 33 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

37Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş1 Beğen!2 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

1.270 Yorum

 1. Hocam simdi anlamadağim saçmalık şu okulun yarisi bis olsa bile puan yetmiyosa nasi giremiyoruz bide bu durumun degisme ihtimali yokmu 475 puanim var 477 lik liseye gitmek istiyorum eve yakin ama gidemiyorum

 2. İYİ GÜNLER…. BEN BU SENE 9.SINIFA GİDİYORDUM 9.SINIFI 1 AY GİTTİM ONDAN SONRA GİTMEDİM AMA 9.SINIFA TEKRAR BAŞLAMAK İSTİYORUM BAŞKA OKULDA OKUMAK İSTİYORUM 9.SINIFI BENİM TEOG PUANIM 171 PUAN GİDECEGİM OKUL İSE 179.652 BEN 10 SENE ONCE AMELİYAT FALAN OLDUM OKULUM UZAK BİDE GİDECEGİM OKUL YAKIN FAKAT MUDURLE FALAN KONUSSAK OLURMU ACABA O OKULA GİTMEM İCİN

 3. ben naklimi verdim 1 konteyjan öğrancini 2 yazıyor bu ne demek

 4. Hocam ben sağlık meslek lisesi 10.sınıf öğrencisiyim.Anadolu lisesine nakil aldırmak istiyorum.Yaz tatilinde Haziranda yada Temmuz ayının sonuna kadar naklimi aldırabilir miyim? ”Okullar arasındaki 10’uncu sınıf öğrencilerinin nakil ve geçiş süresi temmuz ayının sonu olarak belirlendi.” yazmışsınız bu benim içinde geçerli midir?

 5. Hocam ben 11.sınıf öğrencisiyim alanım çocuk gelişimi dalım özel eğitimi nakil vermek istediğim kız meslekte çocuk gelişimi alanı var ama dalı değişik özel eğitim değil erken çocukluk nakil olurmu

 6. Hocam ben 11.sınıf öğrencisiyim çocuk gelişimi özel eğitim bölümüm naklimi başka bi kız mesleğe aldırmak istiyorum ama orada özel eğitim dalı yok okul öncesi yani erken çocukluk var naklim olurmu yinede

 7. Hocam ben 2014 senesinde teoga girdim ve 455 aldim ancak okulu 1sene dondurdum yani 11 olmam gerekirken 10. Sinifim nakil yaparken hangisi ele alinacak 2014 senesine gore mi 2015 gore mi cunku okullarin puani cok faa artmis

 8. Merhaba hocam ben nakili 23 Martta verdim sistem bugun oldu hala basvurunuz devam ediyor diyor kontenjan 12 kisi ben 1.siradayim alirlar mi

 9. Hacam ben nakil verdim okul 9 kişi alıyor bende 7 ci siradayim yarin sonuçlar belli oluyor galiba okulun reddetmemesi gibi bize olmaz demi

 10. Hocam merhaba. Ben anadolu mesleki ve teknik lisesinde okuyorum. 9.sınıf öğrencisiyim. Anadolu lisesine nakil alabilir miyim? Kaçıncı sınıfa kadar alabilme imkanım var? Bölüm seçmem etkili olur mu?
  Ve yakınındaki bir liseye ikametkah götürürsen o okula nakil alabilirlermiş. Bu sadece imam hatip lisesi için mi geçerli böyle bir şey var mı?

 11. Hocam ben 9. sınıfım nakil yaptığım okulun puanı 329,700 benimkide 330 okulda 3 kişilik boş kontenjan var ve ben 3. Sıradayım nakilim çıkar mı?

 12. Merhaba hocam ben 11. Sınıf ogrencisiyim.12. Sınıfta tasinma ihtimalim var .Bolumum bilişim ama naklimi isteyeceğim okulda aynı bölüm yok sizce naklimi kabul ederler mi hocam

  • Merhaba Ecrin.

   Bu konuda net bir bilgim yok. Yanlış yönlendirmek istemem seni. MEB’in danışma hattı olan ALO 147’ye ya da okul müdürlüğüne danışmanı tavsiye ederim.

 13. Hocam aralık ve mayıs hariç nakil yapılabiliyor yazmışsınız.O zaman haziran ayı içerisinde nakil dilekçesini verip temmuz 1 de sonucu alabiliriz.Yani bu tatil ayları içinde geçerli değil mi?

  • Merhaba.

   Okullar açık olduğu tarihlerde nakil başvurusu yapılabiliniyor diye biliyorum. Okullar açıkken aralık ve mayıs hariç yani. Yine de okul müdürlüğüne de sorabilirsin.

 14. Hocam bide benım nakil verdim okul 7 kişi alıyor bende 3 sıradayım suanda nakil kesin olur dimi hocam

 15. Hocam ben simdi 10.sınıftayım nakil verdim benım suanki notlarım etkıler mi nakilimi

 16. hocam 11 sınıfta meslek lısesınden meslek lısesınden meslek lısesıne nakıl olurmu ve nasıl olur yazarsanız sevınırım

 17. hocam ben 11 sınıfa gectgımde okul degıstırcem meslek lısesınde okuyorum meslek lısesıne gescem gececegım okulun alanı benım alanım aynı nakıl olurmu kontanjanda var puanımda yetıyor cevaplarsanız sevınırım

 18. hocam puanım 352 nakil isticeğim okulun puanı 356 ve 12 kişi boş kontejan var gidermiyim

 19. Hocam ben 10.siniftayim. Anadolu lisesine gidiyorum. Ben 11.sınıfta fen puanımın tuttuğu bir fen lisesine nakil almak istiyorum. Ama heralde anadolu lisesinden fen lisesine 10.sınıf sonuna kadar nakil alınabiliyor. Ben 10.sınıfın bittikten sonra yaz tatilinde fen lisesine nakil alabilir miyim?

 20. hocam -20 puan kalktımı? Hocam 10. sınıfım benim puanım 359 nakil istediğim okulun puanı 370 :/ boş kontejanda var. Gidebilir miyim?

 21. Merhaba hocam
  Bugün e okula naklimi kontrol etmek için girdim ama “öğrenci bilgileri yanlış” uyarısı veriyor acaba okul numaram naklimi gerçekleştiği için değişti mi?

 22. Puanım 341 şimdi 9.sınıfta okuyorum 10.sınıfta yıl sonu puanım başka bir okula girme olasılığımı etkiliyormu veya teog puanımı arttırır mı?

 23. hocam şimdi nakil oynaylandıktan sorna kayıt gerekiyormu?

 24. Merhaba hocam;
  Yukarıdaki 10.sınıf nakil ayı temmuz maddesini anlamadım.
  Şimdi bu ay sonunda açıklanan okula,temmuz ayında mı geçebileceğiz?Yoksa 15 tatilden sonra nakil aldırdığımız okula gideceğiz?

  • Merhaba Berru.

   Son başvuru tarihi Temmuz ayının sonu. Yoksa her ay nakiller rutin olarak devam etmekte.

   • peki hocam sağlık meslek liseleri dal seçimi yapıyorlar sonradan temmuz ayında anadolu lisesine geçince sorun olur mu?Çünkü anadolu lisesinde bölüm seçimi de yapmamış

 25. Hocam çok acil yardımcı olurmusunuz ben şimdi istediğim okula ayın başında nakil verdim puanım okula göre yüksekti okulda 2 boş kontejan var ben 4.yüm acaba nakil verdiğim okuldaki öğrencilerin istedikleri okul tutarsa otomatikman bende istediğim okula geçmiş oluyormuyum LÜTFEN YARDIM EDİN HOCAM ÇOK ZOR DURUMDAYIM…

Tartışmaya Katılın

Lise Nakil İşlemleri Nasıl Yapılır ?

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

 • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
 • Derslere Yardımcı Özel Ders
 • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
 • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
 • Skype Özel Ders Seçeneği
%d blogcu bunu beğendi:

Bunu arkadaşınla paylaş