Anasayfa / REHBERLİK / Hangi Okul Türü Daha Başarılı ?
Özel Ders

Hangi Okul Türü Daha Başarılı ?

Tercih zamanı geldiğinde bir çok öğrenci ve velinin kafasında okul türleri hakkında ne yazık ki çok bilgi olmuyor. Ben de bu yüzden sizlere bu yazıda okul türlerinin üniversite kazanma başarıları hakkında bilgiler vermek istiyorum.

TEOG tercih zamanlarında tüm öğrenci ve adayların kafasındaki sorulardan bir tanesi ‘Hangi lise türüne gitmeliyim?‘ oluyor. Bunun için eğer okumadıysanız Lise Türleri yazısını okumanızı tavsiye ederim. Eğer okuduysanız devam edebiliriz.

Öncelikle lise türleri yazısında da bahsettiğim okul türlerine göre TEOG puan aralıklarını genel hatlarıyla bir inceleyelim:

LİSE TÜRÜ

PUAN ARALIĞI

 • Fen Lisesi
 • Özel Fen Lisesi
 • Özel Kolejler

500-485

 • Köklü 1. Derece Anadolu Lisesi
 • İlçe Fen Liseleri
 • Sosyal Bilimler Lisesi

485-450

 • 2. Derece Anadolu Liseleri
 • Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

450-400

 • 3. Derece Anadolu Lisesi
 • 1. Derece Mesleki ve Teknik Lise (Sağlık Meslek Liseleri)

400-385

 • 2. Derece Mesleki ve Teknik Liseler
 • 4. Derece Anadolu Liseleri
 • 1. Derece İmam Hatip Liseleri

385-330

 • 3. Derece Mesleki ve Teknik Liseler
 • Çok Programlı Liseler
 • 2. Derece İmam Hatip Liseleri

330-0

Yukarıdaki tabloyu incelediğimizde, aslında bu tablonun üniversite kazanma oranlarıyla büyük paralellik içinde olduğunu da söyleyebiliriz. (İstisnalar elbette her zaman vardır.)

Lise okul türlerinin üniversite kazanma başarı oranları hakkında fikir sahibi olmak için son 3 yılın LYS sonuçlarını incelemek faydalı olacaktır. Ben de sizler için bu verileri derledim. Veriler resmi ÖSYM verileridir ve LYS-2012, LYS-2013 ve LYS-2014 sınavları sonucu adayların aldıkları puanların okul türlerine göre dağılımları gösterilmiştir.

(Resimlerin üzerine tıklayarak büyütebilirsiniz.)

Sonraki Önceki
 2012 LYS Okul Türlerine Göre Dağılım-12012 LYS Okul Türlerine Göre Dağılım-1
2012 LYS Okul Türlerine Göre Dağılım-2 2012 LYS Okul Türlerine Göre Dağılım-2 
2013 LYS Okul Türlerine Göre Dağılım-1 2013 LYS Okul Türlerine Göre Dağılım-1 
2013 LYS Okul Türlerine Göre Dağılım-2 2013 LYS Okul Türlerine Göre Dağılım-2 
2014 LYS Okul Türlerine Göre Dağılım-1 2014 LYS Okul Türlerine Göre Dağılım-1 
2014 LYS Okul Türlerine Göre Dağılım-2 2014 LYS Okul Türlerine Göre Dağılım-2 
Sonraki Önceki

Dikkatinizi çekecektir ki yukarıdaki resimlerde belirtilen bir çok okul türü şu an yok. Bir çok okul türü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kategorisinin altına girdi. Anadolu Öğretmen Liseleri diğer türlere dağıldı. Hatta bazıları da Anadolu Lisesi oldu. Fakat gene de bu tablolardan belli başlı çıkarımlar yapabiliriz:

 • Fen Liseleri ve Özel Fen Liseleri‘nin üniversite başarı oranlarının ne kadar yüksek olduğunu gayet rahat söyleyebiliriz ki bu zaten bilinen bir gerçek.
 • Anadolu Liseleri tercih edecekler için yukarıdaki tablolar çok net bir şey söylemiyor bizlere. Çünkü bir kaç sene önce tüm düz liseler Anadolu Lisesi oldu. Bir çok düzenleme geldi. Bu yüzden bu okul türündeki liselerin eğitim kaliteleri çok dağınık. Yazının en başında belirttiğim köklü Anadolu Liseleri’nin (Galatasaray Lisesi, İstanbul Erkek Lisesi vb.) üniversite başarıları gayet iyidir. Diğer kategorilerde ele alacağımız liseler için de genelleme yapmak biraz zor. Peki neye göre tercihte bulunacağız ? Milli Eğitim Bakanlığı’nın sitesinden Türkiye’deki tüm liselerin resmi internet sitelerine erişebilirsiniz. Bu sitelerde de bir çok lise, kendi öğrencilerinin üniversite kazanma başarılarını açıklarlar. Hangi öğrenci kaç puan almış, hangi üniversite ve bölümü kazanmış inceleyebilir ve fikir sahibi olabilirsiniz.
 • Özel Lise kategorisini incelediğimizde de bir çoklarının şaşıracağı derecede düşük bir oran görebilirsiniz. Özel Lise’nin adı fiyakalı gelse de kazın ayağı öyle değil. Özel Lise tercihi yapacak öğrenci ve veliler de mutlaka çok dikkatli olmalılar. Özel Lise kategorisindeki liselerde de Anadolu Lisesi türünde olduğu gibi çok farklı eğitim kalitesinden okul mevcut. Özel Lise tercih etmeyi düşünen adaylar, binaların dış görünüşlerine değil, eğitim kalitelerine bakmalıdırlar. Hele ki TEOG 2015 için konuşursak, bu sene bir çok dershane özel okul oldu. Halen dershane gibi eğitim veren okullar var. Bu yüzden adaylar çok dikkatli olmalılar ve düşündükleri okulları mutlaka çok iyi araştırmalılar.
 • Sosyal Bilimler Liseleri‘ni incelediğimizde de üniversite kazanma oranlarının ne kadar yüksek olduğunu rahatlıkla görebiliriz. Bunun elbette bir çok sebebi var. Örneğin sınıfların 30 kişinden fazla olamaması -ki geçen sene 24 idi- bir etken. Liseye başlar başlamaz müfredatın TM ve TS ağırlıklı, nokta atış olarak ilerlemesi ve bu liseye başlayan öğrencinin daha 1. sınıftan itibaren meslek olarak nereleri hedeflediğinin aşağı yukarı belli olması da bir etken. Elbette sayısının az olması da bir etken. Nihai olarak Sosyal Bilimler Lisesi düşünen adaylar da gidecekleri okulları iyice araştırmalı, bu lise türünden mezun olurlarsa hangi meslekler sahip olabileceklerini ve bu mesleklerin iş olanaklarını detaylı olarak incelemesi gerekmekte.
 • Meslek Liseleri‘ni tercih edecek adayların işin biraz daha zor. Çünkü Teknik ve Mesleki Anadolu Lisesi türü altında bir çok alan var. Bu türü seçecek adaylar mutlaka aklında olan alanları, mezun olduktan sonra hangi mesleklere sahip olabileceklerini, iş imkanlarını, üniversiteye girişte ek puan verilip, verilmediğini sıkı bir şekilde araştırmalılar. Diğer lise türleri için önerdiğim şey bu lise türü için de geçerli. Okullara gidin, birinci ağızdan bilgi almaya çalışın muhakkak.
TEOG-2016-puan-hesaplama
%100 MEB Uyumlu TEOG Puan Hesaplama Modülü İçin Tıklayın.

Toparlamak gerekirse, hangi okul türünü seçeceğiniz gördüğünüz gibi çok önemli. Elbette sadece verilere bakarak tercih yapmak da yanlış olabilir. Örneğin kamu istiyorsanız bunun yeri Fen Liseleri değil, Sosyal Bilimler Liseleri ya da kaliteli Anadolu Liseleridir. Ne olmak istediğiniz, hangi derslerden daha çok zevk aldığınız gibi şeyler de tercihlerinizde bir kriter olmalı.

Her şey gönlünüzce olsun.

TEOG hakkındaki kafanıza takılanları sormak için tıklayın.

Sitemizdeki tüm içeriklerden mail yoluyla haberdar olmak istiyorsanız, aşağıdaki kutucuğa e-mail adresinizi yazıp abone olabilirsiniz. Aboneliğinizi tamamlamak için e-postanıza gelen maili onaylamayı unutmayın.

Değerlendirme

Bu yazı işinize yaradı mı ?
User Rating: 4.31 ( 8 votes)

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

13-Yaşına-Gelmeden-Önce-Oğlunuza-Öğretmeniz-Gereken-13-Şey

13 Yaşına Gelmeden Önce Oğlunuza Öğretmeniz Gereken 13 Şey

39Paylaşım Facebook’ta Paylaş31 Twitter’da Paylaş2 Beğen!3 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest3 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

64 Yorum

 1. Hocam merhaba benim puanım 487.7 fen lisesi ni kazandım kazandığım fen lisesi nin taban puanı 486 (şehit ilhan varank fen lisesi) sizce orda mı kalmalıyım yoksa burak bora ya geçiyimmi gitme şansım varmış.

 2. Hoccam merhaba ben tercihte sadece 5 okul yazdım puanım 391 yuzdelik dilimim 30 gitmek istediğim okulun yuzdelik dilimiz 33 tutturabilirmiyim ve okul sadece 68 kişi aliyor sizce anadolu yada sağlık hangisi daha iyi hocam hangisinde iş bulabilme imkanım çok

 3. hocam ben 10.sınıfa gidiyorum okulumdan memnun değilim. istediğim bir Anadolu lisesi var ama benim puanım 409 o lisenin puanı 330 sizce gitmelimiyim.

 4. hocam ben mesleki ve teknik anadolu lisesi 2.sınıfım ordaki dersleri bize kolay olarak sunuyolar buda üniversitede iyi olmaz bölümüm bilgisayar Anadoluya geçmeyi düşünüyorum ama yapamam diye de korkuyorum meslekte ek puan veriyorlar bide bi mesleğin oluyor sizce ne yapmalıyım???

  • Merhaba.

   Bıçak sırtı bir soru. Sadece verdiğin bu bilgilere dayanarak sağlıklı bir cevap verebilir miyim bilemiyorum açıkçası. Kendi durumunu en iyi sen bilirsin. İçindeki ‘saf’ bir korku mu yoksa çok fazla altyapısal eksikliğin var ve kapatamayacağını mı düşünüyorsun bilemiyorum. Bu konuda seni iyi tanıyan öğretmenlerine de danışmanı tavsiye ederim.

 5. Hocam benim yüzdelik dilimim14,92. İstediğim okul 11,01 sizce o okula girebilir miyim?

  • Merhaba Buse.

   Aradaki fark az bir fark değil. Zor görünüyor.

   • Hocam çok teşekkür ederim. Birde Üsküdar Çamlıca Kız Anadolu Lisesi nin yüzdelik dilimi 17.11 Bu okuluda tercih etmek istiyorum. Fakat yüzdelik dilimi benimkinden daha yüksek olduğu için kararsız kaldım. Sizce ben kendi yüzdelik dilimime yakın olanı mı tercih etmeliyim

    • Öncelikle yüzdelik dilimlere takılmadan seçenekler arasındaki tüm okulları ailenle birlikte gezmen, araştırman vs. gerekiyor. Böyle sadece sayılara bakılarak tercih falan yapılmaz.

 6. Hocam merhaba ben Berfin.Ben Anadolu liselerini mi tercih etsem sosyal bilimler lisesini mi tercih etsem bilemıyorum.Ama Fen dersim iyi değil.Yani derslerden en kötüsü fen.”4”.Türkçem çok iyi.Matematiğimde iyi.Ve hukuk okumak istiyorum.Ayrıca eşit ağırlık seçicem büyük ihtimalle sizce ben hangi lise türünü tercih etmeliyim cevap verirseniz sevinirim 🙂

 7. mrhba hocam bn kazandm aama okulu mu değiştirmk istiyom nakil yapabilirmiym bide hcm nakil tercihi yptğmda cıkmazsa yine ilk kazandığım okula gidebilirmiym acil

  • Soruna cevap verildi. Aynı soruyu birden fazla sorman alacağın cevabı değiştirmeyeceği gibi alacağın cevabın süresini de azaltmayacak, bilakis arttıracak ve devamında hiçbir soruna cevap verilmemesini sağlayacaktır. Bilgine.

 8. Hocam merhaba ben 451 aldım sosyal bilimlere gitmek istiyorum orası 445 benim yuzdelik dilimin 7.31 fakatmorasi 6.25 puanim ortadan yüksek ama yuzdelik dilimim ortadan kötü sizce gidebilirmiyim lütfen cevap verin

  • Merhaba Neslihan.

   Sitede sorunu koyduktan sonra cevabı beklemen gerekmekte. Bunu haricinden ‘hocamm, lütfen’ vb. söylemler, soruna alacağın cevabın süresini kısaltmaz, bilakis arttırır, bundan sonrası için bilgilendirmiş olayım.

   Önemli olan puan değil, yüzdelik dilimdir. Yüzdelik dilimlere baktığımda da garanti girersin denilecek bir durumun yok fakat şansının olduğunu da söyleyebilirim.

 9. bu arada etimesgttaki hcamm

 10. hocamm benimm bi de ankarda yeni açılmış istediğm bi fen lisesi var 10.64 le girebilir miyimm yüzdesi yokk teşekkürler…

  • Merhaba Fatma.

   Öncelikle yorum yazarken ‘internet sitesi’ bölümüne şu saçma youtube linkini koymaktan lütfen vazgeç 🙂 Zaten böyle şeyleri siliyorum düzenli olarak, sadece beni haybeye uğraştırmış oluyorsun.

   Yeni açılmış bir okulun bu sene alacağı yüzdelik dilim aralığını bilmek de zor. Bunu en iyi bu okulun yetkilileri öngörebilir. Ama onlar dahi net bir şey söyleyemezler.

 11. merhaba hocam size ilk defa yazıyorum HOCAM BENİM YÜZDELİK DİLİMİM 22.643 GİTMEK İSTEDİĞİM FEN LİSESİNİN YÜZDELİK DİLİMİ 10.456 SİZCE BU OKULA GİREBİLİRMİYİM? HOCAM AMA BU OKULDA BOŞ KONTENJAN OLMA DURUMU YÜKSEK.

 12. hocam benim sayısalım çok iyi değil(yıl sonu ortalamam 82)ama sözelim mükemmel ayrıca fenimde mükemmel sosyal bilimler lisesinemi yoksa fen lisesinemi gitmem benim için daha iyi olur

 13. hocam cevabınızı tam olarak anlayamadım bir daha yazarmısınız

 14. hocam benim yüzdelik dilimim % 8.89
  tercih ettiğim okullar:
  1-kayseri fen lisesi % 0.52
  2-develi imkb fen lisesi % 5.29
  3-kayseri kilim sbl % 6.25
  4-m.koyuncu fen lisesi % 6.38
  5-hidayet aydoğan sbl % 11.9
  hocam dersanelerin dönüşümünün iptalini göze alarak kazanma olasılıklarımı yazarsanız sevinirim

 15. hocam hangi okulu kaç kişi tercih etmiş onlara bakabiliyormuyuz yani listesi varmı

 16. hocam merhaba tercihlerimi yaptım gibi yüzdelik dlimin 3.18 yazdığım okullar:
  1-3.20(468) 90 konenjanlı

  2-3.79(462 ama kontenjanı 90 dan 60 a düşmüş
  3-3.72(462)90 kontenjanlı sizce 3 ünden biri tutar mı

 17. merhaba hocam bnım yuzdelık dılımim %24kusur anadolu lısesı de 21 sızce gıdebılırmıyım

 18. hocam hayırlı ramazanlar puanım 475 istediğim lisenin puanı 461 idi.Benim yüzdelik dilimim 3.18 okulun yüzdelik dilimi 3.79.Şimdi bizim ilimizde yaklaşık 2800 kişi sınava girdi şimdi benim il yüzdelik dilimim 4.22 fakat okul kontenjanı 90 dan 60 a düşmüş ve merkezdede bir fen lisesi var oranında taban puanı 468 oranında kontenjanı 90 ikisinden birine yerleşme ihtimalim nedir hpcam lütfen cevap verin

  • Merhaba Adnan.

   Bu soruna cevap verdim. Sorunu sorduktan sonra yapman gereken cevabı beklemek. Aynı soruyu ayrı ayrı yazılarda tekrar tekrar sorman alacağın cevabı da, alacağın cevabın süresini de etkilemeyeceği gibi, bunu ısrarlı yapman sonucunda bundan sonra cevap alamamana sebebiyet verecektir. Bilmeni isterim.

 19. hocam puanim 493 fen lisesimi yoksa burslu ozel fen lisesimi tercih etmeliyim.

  • Merhaba Deniz.

   Dikkat etmen gereken okulların eğitim kalitesi. Aklında olan okulları çok iyi araştırmalısınız ailenle birlikte. Okullara bizzat gidip görmenizi de tavsiye ederim.

 20. Merhaba hocam nasılsınız?size bi sorum olacaktı benim puanım yaklaşık 458.5biraz geçiyo adanada yaşıyorum 461puanlı bi liseye giremezsem 59puanlı olan onada giremezsem 47puanlık bi lise var sizce hangisine girme ihtimali m daha yüksek hocam biliyorum hep aynı sorular ama bizzin size ihtiyacımız var

  • Merhaba Ata.

   Teşekkürler, dün tüm gün hasta hasta yattım, onun haricinde iyiyim 🙂

   Bahsettiğin tüm liselere girme şansın var direkt olarak fakat hiçbiri olmazsa 447 lik lise çok büyük ihtimalle olacaktır.

 21. Hocam öncelikle merhaba hayla aklima takilan bi soru olacakti nakilde ancak 20 puan üstteki liselerimi yazabiliyoruz yoksa böyle bir kural yok mu ? Sımdiden tesekkurler 🙂

 22. Hukuk okumak için Sosyal Bilimler Liseleri mi daha iyi yoksa 1.dereceden Anadolu Liseleri mi?

  • Merhaba Feriha.

   1. dereceden Anadolu Lisesi diye belirtmemdeki sebep, sınıflandırarak daha iyi anlatmaya çalışmam idi. Resmi olarak 1. dereceden, 2. dereceden diye bir şey yok, bunu belirteyim öncelikle.

   Bu gideceğin okula göre değişir. Mesela Galatasaray Lisesi sözel ağırlıklı çok kaliteli bir eğitim verirken, İstanbul Erkek Lisesi sayısalda çok daha iyidir. Burada okul türünden öte okulların eğitim kalitesini araştırıp, tercihini buna göre yapmanı öneririm.

 23. Elif Tugce Sehitoglu

  Hocam benim puanim 478 . istedigim lise 1. Dereceden lise ve gecen seneki puani 487 ama biz liseyi gormeye gittigimizde en dusuk giren ogrenci 480 dediler. Bu sene liselerin kontenjanlarida artacagindan o liseyi tercihlerim arasinda en basa yazsam gidebilirmiyim sizce ?

 24. hocam puanım 2.dereceden anadolu liselerine yetyo sizce iyimi ?

  • Merhaba Cem.

   Yukarıdaki tablo tahmini bir tablodur. Elbette istisnalar vardır. Yapman gereken aklında olan liselerin hepsine ailenle birlikte bizzat gitmen. Okulları görmen. Birinci ağızdan fikirlerini alman, kafandaki sorulara cevap araman. Okulları tarihçesine, eğitim kadrolarına, üniversite başarı oranlarına bakman.

 25. İbrahim Topaloğlu

  Hocam Allah sizleri başımızda eksik etmesin.
  Sagolun..

Tartışmaya Katılın

Hangi Okul Türü Daha Başarılı ?

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

'Özel Ders' İçin Doğru Yerdesin !
Ozan Hocayla Özel Ders

“Özel ders, öğrencinin tek başına ders çalışabilmesini sağlamaktır.”

 • TEOG Sınavına Profesyonel Hazırlık (Matematik-Fen)
 • Derslere Yardımcı Özel Ders
 • Ücretsiz Öğrenci Koçluğu
 • Özel Hazırlanan Sorular ve Deneme Sınavları
 • Skype Özel Ders Seçeneği
%d blogcu bunu beğendi:

Bunu arkadaşınla paylaş