Anasayfa / HABER / ‘Güneydoğu TEOG’a Hazır Değil’ Endişesi!
Özel Ders
guneydogu-teoga-hazir-degil-endisesi

‘Güneydoğu TEOG’a Hazır Değil’ Endişesi!

Liseye geçiş için 23-24 Kasım’da yapılacak TEOG’a sayılı günler kala Güneydoğu’da öğrencilerin yeterince hazırlanamadıkları, bazılarının okula düzenli gitmeden sınava gireceği iddia ediliyor. İl milli eğitim müdürleri ise herhangi bir sorun yaşanmadığını belirterek, “Hazırız” diyor.

Güneydoğu’daki illerde Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sınavlarıyla ilgili eğitimciler endişeli. Geçen yıl telafi eğitimi almak zorunda kalan, hızlandırılmış programların uygulandığı Diyarbakır, Şırnak, Mardin gibi illerde eğitimin nasıl olduğunu yetkililerle konuştuk. 23-24 Kasım’da yapılacak TEOG’a sayılı günler kala, bölgedeki okul müdürleri ve bazı öğretmenler öğrencilerin derslere yeterince hazırlanamadığını, nitelikli eğitimcilerin eksikliği, motivasyon kaybı ve devamsızlık gibi sorunlar yaşandığını iddia ediyor. Bazı eğitimciler, “TEOG’a hiç hazırlanmadan girecek, hatta katılamayacak çocuklar var. Bölgemizde yetişkinler travma yaşarken çocukların psikolojisini tahmin etmek zor değil” derken, bölgeyle ilgili olumsuz algı yaratılmaya çalışıldığını belirten il milli eğitim müdürleri ise önlemlerin alındığını vurguluyor.

ANKARA’DA NASILSA ÖYLE

Nurettin Yılmaz (Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü): “132 bin öğrenci, 7 bin öğretmen var. TEOG’a ortalama 7-8 bin öğrenci katılacak. Telafi eğitimlerini yaptık, destekleme kurslarına katıldılar. Kendi okullarında, sınava girecekler. Öğretmen ihtiyacımız diğer illerdeki gibi. Ankara’da eğitim nasıl sürüyorsa, Şırnak’ta da öyle. Çocukların motivasyonlarının olmadığı, sınavlara iyi hazırlanamadıkları, okula gitmedikleri gibi iddialar doğru değil.”

Hasan Aslan (Diyarbakır İl Milli Eğitim Müdürü): “Merkezdeki okullar için güvenlik güçleri, köylerdekiler için jandarmayla toplantı yaptık. 450 bin öğrenci ve 21 bin öğretmenimiz var. Öğretmen eksiğimiz yok. Bölgeye yönelik olumsuz algı oluşturulmaya çalışılıyor ancak doğru değil. Örneğin Sur’daki öğrencilerin devam durumlarını günlük takip ediyoruz. İlde 390 sınav merkezinde 33 bin öğrenci sınava katılacak. Öğrenciler için bütün önlemler alındı. Sorun olursa telafi sınavı var.”

Yakup Sarı (Mardin İl Milli Eğitim Müdürü): “250 bin öğrenci, 10 bin öğretmenimiz var. Sınava girecek 16 bin öğrenciyi hazırladık. Tüm önlemleri aldık. Eğitimlerine devam ediyor, kurslara katılıyorlar. Sınavlara sorunsuz girecekler.”

Hürriyet

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

4Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş1 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

'Güneydoğu TEOG'a Hazır Değil' Endişesi!

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş