Anasayfa / GÜNÜN YAZISI / Farkındalığın farkında olmak
Özel Ders
Farkındalığın farkında olmak

Farkındalığın farkında olmak

Herkese merhaba…

Bu yazımda siz değerli okuyucularımla hep üzerinde düşündüğüm bir konu, farkındalık ve farkında olmanın ne olduğuyla ilgili naçizane düşüncelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Hepimiz bir hayat koşuşturmacası içinde oradan oraya savrulup duruyoruz. Kimimiz işleriyle meşgul, kimimiz her şeye yetişeceğini düşünüp kendini harap etmekle meşgul. Hayat akıp giderken hiç düşünüyor muyuz; ‘Bizim bu hayata gelme sebebimiz nedir?’ Hayatta gelmişken yapmamız gerekenler neler? Ben bu hayat için ne kadar gerekli ve ne kadar vazgeçilmezim? Bunları okurken sizin de bunlara benzer sorular gelmiştir aklınıza.

Gelelim farkındalık kavramına. Farkındalık demek, şu an içinde bulunduğumuz anı yaşamaktır. Geçmişte bizi üzen olayların intikamıyla ya da gelecekte gerçekleşme olasılığı olduğu kadar gerçekleşmeme riskinde olan olayları düşünürsek ‘şu anda’ olamayız. Anı yaşayıp mutlu olamayız. Geçmiş ve gelecek arasında sıkışıp kalırız ve bu durum mütemadiyen sürer ve anı asla yakalayamayız.

Farkındalığımızı arttırmak için yaşadığımız olaylara kavanozun dışından bakmalıyız. Yani olanı olduğu gibi görüp algılamalıyız. Bunun tersi durumunda geçmiş ya da gelecek ile ilişkilendirmelere girip an’dan uzaklaşıp farkındalığımızı yerle bir edebiliriz. Hayat hep akan bir su gibi dinamik bir süreç ve bu süreç içerisinde olaylara duygularımızı katmadan bakmayı öğrenirsek çözüme kolay yoldan ulaşıp mutlu oluruz.

İlk paragrafta hayata yönelik sorduğumuz sorulardan birisine kendi açımdan cevap vermek istiyorum. Hayata gelme sebebimiz ne ve amacımız ne? Bana göre hayatın en önemli anlamı mutlu olmak. İnsanlar her yaptıkları şeyi mutlu olmak için yaparlar. Mutlu olmak için çalışırız, didiniriz ve tabii hepimiz için mutluluk farklı anlamlar ifade eder. Kimi için mutluluk zengin bir hayat sürmek, kimi için üst düzey bir statüye sahip olmak, kimi için güzel bir bahçe, kimisi için güzel bir beste, kimisi için hep kabul görmek, kimisi için egosunu hep yüksek tutmak. Bu örnekleri çoğaltabiliriz. Kısacası hepimizin hayattaki amacı mutlu olmaktır ancak mutlu olacağı argümanlar farklıdır.

Yukarıdaki bütün paragrafları bileştirirsek farkındalığımız arttıkça mutlu oluruz. Hayattaki amacımız olan mutluluk için yargısız bir şekilde şimdiki ana odaklanabilmeliyiz. Şimdi ve şu anda olmak insanı özgürleştirir ve mutlu eder. Farkındalıkta ne geçmiş ne gelecek var, aklını önceden olmuş ve sonra olacak durumlardan arındırmak, bilincimizi boşaltmak ve daha sağlıklı düşünmek vardır.

Melek CANOĞLU’nun tüm yazıları için tıklayın.

Sitemizdeki tüm içerikten mail yoluyla haberdar olmak istiyorsanız, aşağıdaki kutucuğa e-mail adresinizi yazıp abone olabilirsiniz. Aboneliğinizi tamamlamak için e-postanıza gelen maili onaylamayı unutmayın.

Bu yazının tüm hakları ozancorumlu.com’a aittir. www.ozancorumlu.com biçiminde aktif bağlantı kurulabilir, açık kaynak gösterilmek kaydıyla içerik kullanılabilir. Açık kaynak göstermeden yapılan alıntılar için yasal takip yapılacaktır. ©

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Melek Canoğlu

1982 yılında Ankara’da doğdu. İlkokulu Çankırı ilinde, ortaokulu Tarsus’ta okudu, lise eğitimini Adana’da tamamladı. 2000 yılında Cumhuriyet Üniversitesi Sosyoloji bölümünü kazandı. Eğitimini 2004 yılında iyi bir dereceyle bitirdi. 2011 yılında yüksek lisans eğitimini tamamladı. 2014 yılında aile danışmanlığı eğitimini İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi'nde tamamladı. Ayrıca aile arabuluculuğu ve çocuk testleri eğitimini tamamladı. Danışmanımız şu an özel bir okulda psikolojik danışman olarak görev yapmaktadır.

Buna da Göz At

Yaktın Bizi Ömer Dayı

Yaktın Bizi Ömer Dayı

53Paylaşım Facebook’ta Paylaş49 Twitter’da Paylaş1 Beğen!0 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Farkındalığın farkında olmak

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş