Anasayfa / HABER / Eğitim-İş’ten TEOG Açıklaması
Özel Ders
Eğitim-İş'ten TEOG Açıklaması

Eğitim-İş’ten TEOG Açıklaması

Eğitim-İş sendikası, TEOG 2015 YEP puanlarının ve okul kontenjan tablolarının halen açıklanmaması ile ilgili bir yazı yayımladı.

Eğitim-İş’in yayımladığı bildiri şu şekilde:

Milli Eğitim Bakanlığı, 1 milyon 273 bin öğrencinin liselere girişte kullanacağı Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) ortak sınav sonuçlarını açıklamayacağını duyurdu. TEOG sınavlarında bir sorunun hatalı olduğu iddiasıyla dava açıldığı, liselere girişte kullanılacak Yerleştirme Esas Puanları’nın (YEP) mahkeme kararı sonrasında ilan edileceği bildirildi.

Milli Eğitim Bakanlığı tüm sınavlarda olduğu gibi bu sınavda da her şeyi yine eline yüzüne bulaştırmıştır. Bakanlığın bu beceriksizliğinin bedelini yine öğrencilerimiz ve velileri ödeyecektir.

“Sınavları kaldıracağım” dediği halde sınav sayılarını artırarak öğrencilerimize yarış atı muamelesini reva gören bakanlık, öğrencilerin geleceğini belirleyen sınavların tamamını şaibesiz bir şekilde sonuçlandıramamıştır.

Ne yazık ki AKP iktidarı döneminde yapılan bütün sınavlara şaibe karıştırılmıştır. Bundan da en büyük zararı, devlete güvenerek büyük umutlarla sınava giren çocuklarımız görmektedir.

Bunun temel sorumlusu iş başına getirilen liyakatsiz ve yeteneksiz yöneticiler ve onları işbaşına getiren AKP iktidarıdır. Eğitim politikaları konusunda iktidarın ve eğitimden sorumlu kurumların, görevlerini yerine getiremedikleri ortadır.

Bugün sınava dayalı değil, bilimsel düşünmeye ve üretmeye dayalı bir eğitim sisteminin gerekliliği kaçınılmaz hale gelmiş, sınav skandallarıyla oluşan güvensizlik ortamı öğrenciler, veliler ve kamuoyunda şüphe yaratmıştır.

Bakanlık uyguladığı eğitim politikaları ile öğrenci ve velileri mağdur etmek, eğitim sistemini kendi amaçları doğrultusunda yaz-boz tahtasına çevirmek dışında bilimsel, pedagojik ve çözüme dayalı politikalar geliştirmemiştir. TEOG yerleştirmeleri sürecinde yaşanacak muhtemel sorunlar ve yargı kararı sonucu oluşacak kaosun öğrencilerimizi mağdur etmesi engellenmeli, yanlış hesaplama sonucu mağdur olan öğrencilerimizin de mağduriyeti giderilmelidir.

Eğitim-İş olarak her sınav sonucuyla birlikte eğitim sistemine ilişkin oluşan kuşkuların ve belirsizliklerin ortadan kaldırılması için başta Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere tüm ilgili kurumları, gerekli önlemleri almaya davet ediyoruz.

EĞİTİM-İŞ MERKEZ YÖNETİM KURULU

TEOG 2015 YEP Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak ? yazısı için tıklayın.

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

7Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

8 Yorum

 1. akp hükümeti neyi doğru yatıki bunu yapsın

 2. Hocam 2 gun sonra aciklancakmis türkçe ilk dönem virgül sorusu da varmis o ne olacak

 3. Son yazılarınızda hep siyaseti karıştırıp duruyorsunuz hep eleştiri hep eleştiri…

  • Merhaba Tablet.

   Keşke ismini de yazsaydın da isminle sana hitap edebilme şansım olsaydı.

   Öncelikle yukarıdaki bildiriyi yazan ben değilim, Eğitim-İş Sendikası.

   Bunun ötesinde eğitim ve siyaset birbirinden ayrı şeyler değildir. Neyin karıştırmasından bahsettiğini anlayamadım. Bu ülkede her sene kopya skandalları oluyorsa, her sene her sınavda bir sürü soru yanlış çıkıyorsa, üstüne bu yanlış soruların büyük bir çoğunluğu kabul edilmeyip milyonlarca insanın hakkına giriliyorsa, yıllardır düzgün bir sınav sistemi kurulamamışsa, her sene bir sürü değişiklik oluyor ve hiçbiri de başarılı olamıyorsa bunu eleştirmek herkesin hakkıdır. A partisi ya da B partisi fark etmez. Bunların 1. sorumlusu da elbette Milli Eğitim Bakanı’dır.

   Bu hükümetten önce başka hükümetler vardı, sen büyük ihtimalle yeni doğmuştun. O zaman onları da eleştiriyorduk yanlışlar yaptıkları zaman. Yarın da yanlış yapan kim varsa onu eleştiririz. Eleştiri olacak ki yanlışlar düzelsin, insanlar mağdur olmasın, hak yenmesin.

   Benim tarafım belli. Benim tarafım öğrencilerin, velilerin, öğretmenleri tarafı. A partisi, B partisi beni ilgilendirmiyor. Kim hata yapıyorsa eleştiririm yüksek sesle, kim güzel bir şey yapıyorsa alkışlarım gene yüksek sesle.

   Sen şu an içinde bulunduğun durumdan memnun isen diyecek lafım yok elbette.

   • Ağzınıza sağlık hocam. Hayatımızı ilgilendiren bir sınava girdik ve doğru düzgün bir sonuç bile alamadık daha. Hakkımızda hayırlısı…

  • .

 4. Şu Akp gitsede kurtulsak

Tartışmaya Katılın

Eğitim-İş'ten TEOG Açıklaması

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

%d blogcu bunu beğendi:

Bunu arkadaşınla paylaş