1. Türkiye'nin Eğitim Forumuna Hoşgeldiniz !

Eğitim tartışmalarına katılmak, çözemediğiniz soruları sormak ve çok daha fazlası için hemen 'ücretsiz' üye olun...

Duyuruyu Kapat

Sosyal Bilimler Lisesi Nedir ?

Konu, 'Sosyal Bilimler Liseleri' kısmında admin tarafından paylaşıldı.

1. admin

admin Yönetici
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    34
    Ödül Puanları:
    2.000
    Sınıf:
    Öğretmen
    Statü:
    Öğretmen

Sosyal bilimler liseleri, ilk defa 2003 yılında İstanbul’da açılmıştır.

Ortaokul veya imam-hatip ortaokulu üzerine öğrenim süresi 4 (dört) yıl olan yatılı ve/veya gündüzlü olarak eğitim ve öğretim veren kurumlardır. Sosyal bilimler liselerinde hazırlık sınıfı açılır; ayrıca Bakanlıkça uygun görülen diğer ortaöğretim kurumlarında da hazırlık sınıfı açılabilir. Bu nedenle bu okullarda öğretim süresi, bir yılı hazırlık olmak üzere 5 (beş) yıldır.

Sosyal bilimler liseleri, edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında öğrencilerin bilim insanı olarak yetiştirilmelerine kaynaklık etmektedir. Kuruluş yönetmeliğinde sosyal bilimler liselerinin amaçları şu şekilde sıralanmıştır:
    • Edebiyat ve Sosyal Bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan üstün nitelikli bilim adamlarının yetiştirilmesine kaynaklık eder.
    • Edebiyat ve sosyal bilimler alanlarındaki ilgi ve yetenekleri üst düzeyde olan öğrencileri bu alanlarda yüksek öğretime hazırlar.
    • Öğrencilerin bilimsel, kültürel ve teknolojik gelişmeleri izleyebilecek düzeyde Türkçe ve yabancı dil öğrenmelerini sağlar.
    • Öğrencilerde geçmiş nesiller ile çağdaşları arasında ortak duyguların uyandırılmasını sağlar.
    • Türk sanat ve kültür birikimini anlayıp yorumlayabilen, yeni bilgi ve projeler üretebilen bireyler yetiştirir.
    • Toplumun ekonomik ve kültürel kalkınmasına bilinçli bir şekilde katkıda bulunur.
    • Öğrencileri edebiyat ve sosyal bilimler alanlarında araştırmaya yöneltecek ve gelişmelere ilgilerini uyandıracak ortam ve şartları hazırlar.
    Sosyal bilimler liseleri'nin üniversite yerleştirme sınavları konusunda istatistikleri oldukça yüksektir. Sosyal bilimler liselerinde öğrenciler; Türkçe, Matematik ve Sosyal Bilimler alanlarında öğrenim görmektedirler.

Sınıf mevcutları 30 olup, hazırlık sınıfına her yıl alınacak öğrenci sayısı 5 şubeyi geçemez.

Bu okullara merkezi yerleştirme ile öğrenci alınmaktadır. Merkezi yerleştirmeye başvuru için öğrencilerin o yıl ortaokulun/imam-hatip ortaokulunun 8’inci sınıfında öğrenim görüyor olmaları gerekmektedir.

İstanbul Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesinde IB Programı uygulanmaktadır.

Bakalorya programını takip ederek uluslararası geçerliliği olan IB diploması alan öğrenciler, yurt dışındaki pek çok üniversiteye girişte avantajlı duruma gelmekte, hatta bazı üniversitelere sınavsız kabul edilmektedirler.

IB Programı, halen 125 ülkede uygulanmaktadır.

2014-2015 lise taban puanları için tıklayın.

Sayfayı Paylaş