1. Türkiye'nin Eğitim Forumuna Hoşgeldiniz !

  Eğitim tartışmalarına katılmak, çözemediğiniz soruları sormak ve çok daha fazlası için hemen 'ücretsiz' üye olun...

  Duyuruyu Kapat

LYS Nedir ?

Konu, 'YGS-LYS' kısmında admin tarafından paylaşıldı.

 1. admin

  admin Yönetici
  Yetkili Kişi

  Kayıt:
  28 Kasım 2015
  Mesajlar:
  509
  Beğenilen Mesajlar:
  34
  Ödül Puanları:
  2.000
  Sınıf:
  Öğretmen
  Statü:
  Öğretmen

  LYS Nedir ?

  LYS, Lisans Yerleştirme Sınavı'nın kısaltılmışıdır. ÖSYM tarafından 2010 senesinden beri uygulanan LYS, üniversite sınavlarının YGS'den sonra 2. aşamasını oluşturmaktadır.

  LYS, her yılın Haziran ayı içerisinde yapılmaktadır. YGS'den 180 ve üzeri puan alan üniversite adayları LYS sınavlarına girebilmektedirler. LYS toplam 5 sınavdan oluşmaktadır. Adaylar, bu 5 sınavdan istediklerine girebilmektedirler. ÖSYM, adayların 2 sınava girmelerini tavsiye etmekle birlikte, tüm sınavlara girmekte herhangi bir hak kaybı vb. olumsuz durum bulunmamaktadır. Aynı şekilde fazla sınava giren adaylar herhangi bir avantaj elde etmezler.

  LYS Sınav Türleri ve Soru Dağılımları

  LYS – 1 : 120 dakikadır. Soru sayısı 80 tanedir. Matematik ve Geometri soruları sorulmaktadır. Matematikten 50, Geometriden 30 soru olmak üzere.

  LYS – 2 : 135 dakikadır. Soru sayısı 90 tanedir. Fizik, Kimya ve Biyoloji soruları sorulmaktadır. Fizikten 30, Kimyadan 30, Biyolojiden 30 soru olmak üzere.

  LYS – 3 : 120 dakikadır. Soru sayısı 80 tanedir. Türk Dili ve Edebiyatı ile Coğrafya (1) soruları sorulmaktadır. Türk Dili ve Edebiyatından 56, Coğrafya (1)‘den 24 soru olmak üzere.

  LYS – 4 : 135 dakikadır. Soru sayısı 90 tanedir. Tarih, Coğrafya (2) ve Felsefe soruları sorulmaktadır. Tarihten 44, Coğrafya (2)‘den 16, Felsefeden 30 soru olmak üzere.

  LYS – 5 : 120 dakikadır. Soru sayısı 80 tanedir. Yabancı Dil soruları sorulmaktadır. (İngilizce,Almanca ve Fransızca olmak üzere.)

  LYS Puan Türleri Nelerdir ?

  LYS'de 4 puan türü bulunmaktadır.
  • Sayısal Puanı
  • Eşit Ağırlık Puanı
  • Sözel Puanı
  • Yabancı Dil Puanı
  Sayısal puan için Matematik ve Fen, eşit ağırlık puanı için Matematik ve Sözel Bilimler, sözel puan türü için Sözel Bilimler ve Yabancı Dil puanı için temel alınan ders yabancı dildir.

  LYS‘de en küçük puan 100, en büyük puan 500 olarak düzenlenmiştir.

  ÖSYM tarafından hatalı olduğu kabul edilen sorular, tüm adayların bu soruyu doğru yaptığı varsayılarak düzenlenmektedir.

  LYS’de 4 yanlış 1 doğruyu götürmekte ve bu şekilde ham puan hesaplanmaktadır.
   

Yüklüyor...
Benzer Konular - Nedir Forum Tarih
YGS Nedir ? YGS-LYS 2 Aralık 2015

Sayfayı Paylaş