1. Türkiye'nin Eğitim Forumuna Hoşgeldiniz !

  Eğitim tartışmalarına katılmak, çözemediğiniz soruları sormak ve çok daha fazlası için hemen 'ücretsiz' üye olun...

  Duyuruyu Kapat

Lise Hakkında Kafamda Oluşan Sorular

Konu, 'Sosyal Bilimler Liseleri' kısmında İbrahimErdgn tarafından paylaşıldı.

Etiketler:
 1. İbrahimErdgn

  İbrahimErdgn Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Mart 2016
  Mesajlar:
  7
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Ödül Puanları:
  10
  Sınıf:
  9. Sınıf
  Statü:
  Öğrenci

  Ben 15 yaşındayım ve bu sene liseye başlayacağım. Yaşadığım yer bir ilçe ve istediğim güzel lise yoktu. Bunun için İl de bir liseye yerleştim. Aklımda çok fazla soru var ve kime soracağımı bilmiyorum. Çevremde bilgilendirecek doğru düzgün insan yok olandan da utanıyorum soramıyorum.Aklımdaki soruları sizlere sormaya karar verdim.

  1) Öncelikle lise sosyal bilimler lisesi. Bu yüzden hazırlık okumam gerekiyor. Bu hazırlık neyin nesi ? hangi dersleri göreceğim?

  2) İl ve ilçe arası 1.30 saat muhtemelen okulun pansiyonun da kalacağım. Liseye kayıt olmak ve pansiyona yazılmak için gidip başvurmam gerekir mi?

  3) Pansiyonda kişisel ihtiyaçlarım için ayrılan yerler var mı? mesela benim sakallarım çıkıyor ve 2-3 gün arası kesmem gerekiyor yoksa bildiğiniz çıkıyor yani okulda da yasak olduğu için kesmem için ayrılan bir yer var mıdır?

  4) Eğer var ise, ben sakallarımı evde permatik ile kesiyorum pansiyona permatik sokmama izin verirler mi ? vermezler ise traş makinası mı almalıyım? dalga konusu olmaz mıyım?

  5) Yemek konusu nasıl olacak? Sabah kalvahtısı öğle yemeği ve akşam yemeği olacak mı? Olacaksa nasıl olacak?

  6) Okul saatleri dışında ne yapacağım? pansiyonda oturacak mıyım? Etüt falan olacak mıdır?

  7) Pansiyonda kalacağım için alınması gereken şeyler var mıdır? (Terlik , eşofman takımı vs...)

  8) Cumartesi ve pazar ailemin yanına dönebilir miyim?

  9) Odalarda tek başıma mı kalacağım? Tek başıma kalmayacaksam benden büyük birisi ile kalmak zorunda mıyım?

  10) İstemediğim bir kişi ile aynı odaya düşersem yada sorun çıkarmaya beni tehdit etmeye başlarsa yada çok düzensiz dağınık ve pis birisi olursa oda değiştirme yada başka birisi ile yer değiştirme söz konusu mu?

  11) Hastalandığımda kime gideceğim?

  Aklıma takılan bir kaç tane daha soru vardı şuan aklıma gelmiyor , gelince eklerim. Konuya hakikatten bilgili ve pansiyonda kalmış kişiler cevap verirse çok sevinirim onların tecrübeleri çok önemli benim için. Konuma cevap veren herkese şimdiden teşekkürler.
   

 2. Ender_

  Ender_ Yeni Üye

  Kayıt:
  17 Ağustos 2016
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  5
  Okul:
  Semt okulu
  Sınıf:
  9. Sınıf
  Statü:
  Öğrenci
  Soru nasil soruluyor yardimci olurmusunuz?
   
 3. demigod

  demigod Yeni Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2016
  Mesajlar:
  1
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Ödül Puanları:
  5
  Okul:
  Bursa TOFAŞ Fen Lisesi
  Sınıf:
  9. Sınıf
  Statü:
  Öğrenci
  Ben de bu sene pansiyonda kalacağım Sorularını elimden geldiğince cevaplayayım.

  1) Hazırlık demek bir yıl boyunca sadece yabancı dil dersleri almak demek. Bu çoğu lisede İngilizce oluyor. Belli başlı birkaç lisede de Fransızca ve Almanca olabiliyor. Okula bağlı biraz da. Bazı okullar hazırlık yılı süresince akademik dersler de veriyor, bazıları ise sadece yabancı dil dersleri veriyor. Olabildiğince hazırlık süresince kendini geliştirmeye bak zira ileride sana çok faydası dokunacak. Yabancı dili mutlaka ciddiye al.

  2) Pansiyonda kalabilmek için önceden başvurman gerek. Okulun verdiği belgeleri doldurup teslim edeceksin. Paralı ve parasız yatılılık seçenekleri var. Eğer önceden PYBS'ye (Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı) girdiysen ve geçtiysen, parasız yatılı olarak okuyabilirsin. Yani pansiyon için bir ücret ödemeyeceksin. Tabii bunun için yıllık gelirinin belli bir sınırın altında olması gerek. Eğer öyle bir durum yoksa paralı yatılı olarak okuyabilirsin.

  3) Bu tür ihtiyaçlarını tuvalet/banyoda giderebilirsin. Özel ayrılan bir yer yok.

  4) Permatiğe izin vereceklerdir ancak yine de okula bağlı. Öğrencilerine sakal kesmeyi zorunlu kılan bir okulun da gerekli imkanları oluşturması gerekir.

  5) Sabah kahvaltısı ve akşam yemeğini sadece yatılı olarak okuyan öğrenciler yaparken öğle yemeği bütün okul öğrencileri ile yenir.

  6) Okulların neredeyse hepsinde sabah kahvaltısından sonra dersler başlayana kadar etüt yapılır. Bir de okul bittikten sonra akşam yemeğinin ardından etüt yapılır. Akşam yemeğine kadar boş vaktin olur ve bunu pansiyonda geçirirsin. Haftanın bir günü dışarı çıkma izni vardır, o zaman dışarı çıkabilir ve ihtiyaçlarını tamamlayabilirsin.

  7) Okul size gereken malzemeler ile ilgili bilgi verecektir. Zaten bütün kişisel malzemelerini kendin götürmek durumundasın.

  8) Cuma akşam saat 17.00'dan Pazar akşam saat 17.00'a ya da Pazartesi sabah 08.00'a kadar evci çıkma iznin var. Evci olarak çıkacağın yerin adresini pansiyona kaydolurken belirtmen gerekir.

  9) Odada tek başına kalmak çok nadirdir ve genelde 2-4 kişilik odalarda kanılır. 6-8 kişilik odalarda da olabilir. Etik olarak kendi yaşıtlarınla beraber kalırsın ancak eğer okul yurdunda gerekli yer yoksa çok nadir de olsa kendinden büyüklerle beraber kalma durumu olabilir.

  10) Eğer uzun vadede ciddi sıkıntılar yaşadığın biriyle aynı odada kalırsan bunu pansiyon yönetimine bildirebilirsin, gereğiyle ilgileneceklerdir.

  11) Okulun reviri yoksa pansiyon ve okul yöneticilerinin yazılı izni ile hastaneye gidebilirsin.
   
Yüklüyor...
Benzer Konular - Lise Hakkında Kafamda Forum Tarih
Sosyal Bilimler Lisesi Nedir ? Sosyal Bilimler Liseleri 10 Aralık 2015

Sayfayı Paylaş