1. Türkiye'nin Eğitim Forumuna Hoşgeldiniz !

Eğitim tartışmalarına katılmak, çözemediğiniz soruları sormak ve çok daha fazlası için hemen 'ücretsiz' üye olun...

Duyuruyu Kapat

Fen Lisesi Nedir ?

Konu, 'Fen Liseleri' kısmında admin tarafından paylaşıldı.

1. admin

admin Yönetici
    Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajlar:
    34
    Ödül Puanları:
    2.000
    Sınıf:
    Öğretmen
    Statü:
    Öğretmen

Fen Liseleri, yatılı ve karma eğitim veren, velinin isteğiyle gündüzlü olarak da okunabilinen, sayıca Türkiye'nin en az okul türüdür. Ağırlıklı olarak sayısal eğitim verirler. Öncelikli olarak, nitelikli bilim insanları yetiştirmek, başarı ve zeka seviyeleri yüksek öğrencileri eğitmek amacıyla kurulmuşlardır. Bir çok fen liselesinde birinci yabancı dil İngilizce'dir.

İlk Fen Lisesi 1964 yılında Ford Vakfı´nın desteğiyle Ankara´da açılmıştır. Halihazırda fen liseleri, özel ve devlet fen liseleri olarak eğitim vermektedirler.

Fen liselerinde sınıf mevcutları 30 olup, her yıl okula alınacak öğrenci sayısı 5 şubeyi geçemez.

Fen liselerini öne çıkaran en önemli özellik aslında bu liselere gelen öğrenciler ve velilerdir. Hedefini fen lisesi olarak koyan ve bu hedefine ulaşan öğrenciler, fen liselerindeki etütler, sayısal dersler için var olan laboratuvarlar gibi imkanlarla da birlikte daha sıkı ve disiplinli bir çalışma içerisinde oldukları için daha başarılı olmaktadırlar. Elbette burada iş, her zaman olduğu gibi öğrencinin kendisindedir.

En az fen liseleri kadar iyi eğitim veren bir çok anadolu liselerinin de olduğunu belirtmek gerekir.

Fen lisesi mezunlarının % 10'u temel bilimlere (matematik/fizik/kimya/biyoloji...), %10'u tıp, % 80 'i de mühendislik öğrenimine gitmektedirler.

2014-2015 yerleştirme sonuçlarına göre en yüksek puanlı fen lisesi 496.984 puan ile Ankara Fen Lisesi'dir. Daha sonra sırasıyla İzmir Fen Lisesi, İstanbul Atatürk Fen Lisesi ve Aydın Fen Lisesi gelmektedir.

2014-2015 lise taban puanları için tıklayın.

2. dersehli

dersehli Yeni Üye

Beğenilen Mesajlar:
    1
    Ödül Puanları:
    10
    Okul:
    Düzce Fen Lisesi
    Sınıf:
    9. Sınıf
    Statü:
    Öğrenci
    Teşekkürler Ozan Hocam, Düzce Fen Lisesinden herkese selam.... ;)

Foruma en kısa zamanda Düzce Fen Lisesinin tanıtım yazısını yazacağım iyi akşamlar...

admin bunu beğendi.
Yüklüyor...