Anasayfa / HABER / Cizre ve Silopi’de 80 Bin Öğrenci Karnesiz !
Özel Ders
Cizre-ve-Silopi’de-80-Bin-Öğrenci-Karnesiz-!

Cizre ve Silopi’de 80 Bin Öğrenci Karnesiz !

Şırnak’ın sokağa çıkma yasağı kaldırılan Silopi ile yasağın sürdüğü Cizre İlçesi’nde yaklaşık 80 bin öğrenci karnelerini alamadı. Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, öğrencilere Midyat ve Batman’da telefi eğitimleri uygulanacağını söyledi.

Şırnak’ın Silopi ve Cizre ilçelerinde 14 Aralık günü sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Silopi’de yasak kararı 19 Ocak günü saat 05.00 ile akşam saat 18.00 arasında kaldırıldı. Cizre ve Silopi’de öğretmenlere 14 Aralık günü İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü aracılığıyla SMS gönderilerek, hizmet içi eğitim tutuldukları belirtilerek, eğitimleri memleketlerinde alabilecekleri bildirilmişti. Bunun üzerine iki ilçede görev yapan öğretmenlerin büyük bölümü ilçeleri terk ederek, memleketlerine gitmiş ve okullar da tatil edilmişti.

Silopi’de 68 okulda eğitim alan 39 bin 128 öğrenciye bugün karne verilemedi. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri, ikinci dönem öğrencilerin eğitimlerini devam edeceğini belirtti. Silopi İlçesi’nde sokağa çıkma yasağı nedeniyle Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’na (YGS) başvuramadıklarını söyleyen çok sayıda öğrenci sürenin uzatılmasını istedi. Öğrenciler,  “Sokağa çıkma yasağı nedeniyle evden çıkamıyorduk. Yasağın kalkmasının ardından, yıkılan, hasar gören evlerimize daldık. YGS kaydının bittiğini öğrendik. Bunun uzatılması lazım. Mağdur olduk. Kayıt süresini uzatsınlar” dedi.

Sokağa çıkma yasağının sürdüğü Cizre İlçesi’nde ise 104 okulda toplam 41 bin 127 öğrenci karnelerini alamadı.

İDİL’DE KARNELER DAĞITILDI

Şırnak’ın İdil ilçesinde 21 Ocak’ta sokağa çıkma yasağı uygulanacak söylentileri üzerine bazı vatandaşların ilçeyi terk etmesinin ardından bugün okullarda öğrencilere karneleri dağıtıldı. Geçen hafta içinde bazı okullara yapılan saldırılar nedeniyle öğrencilerin büyük bölümü bu okullara gitmedi. Bugün yaklaşık 10 bin öğrencinin dağıtılan karnelerinin bir bölümünü velileri alırken, bazı öğrenciler de okullara giderek karnelerini kendileri aldı.

Yaşanan olaylar nedeniyle Milli Eğitim Bakanlığı İdil’de eğitim alan öğrencilere telafi eğitimi verileceğini açıkladı. Bunun üzerine Mardin’in Midyat İlçesi’nde verilecek olan telafi eğitimi pazartesi günü başlayacak. Eğitim 10 gün sürecek ve gündüz 8 saat, akşam 3 saat etüt şeklinde verilecek. Midyat’a giden öğrenciler ilçede bulunan yurtlarda misafir edilecek. İdil’den eğitim için farklı branşlarda 30 öğretmen görevlendirildi. Telafi eğitimi görecek olan 12’nci sınıf  öğrencilerine YGS’ye hazırlık, 8’inci sınıf öğrencilerine TEOG sınavına hazırlık için eğitim verilecek ve eğitime ilçe merkezinden 500 öğrenci katılacak.

MİDYAT VE BATMAN’DA TELEFİ EĞİTİMİ

Şırnak İl Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, kent merkezindeki TOKİ İlkokulu’nda katıldığı karne töreninde Silopi ve İdil ilçelerindeki öğrencilerin durumlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Yılmaz, Silopi ve İdil ilçelerinde bulunan öğrencilerin telafi eğitimi için Batman ve Midyat’a gönderileceğini, Cizre’de devam eden sokağa çıkma yasağı nedeniyle öğrencilerin karne almadığını ve yasak kalkar kalkmaz öğrencilerin telafi eğimine tabi tutulacağını söyledi. Yılmaz, “Şırnak ilimizde de öğrencilerimizle karne heyecanını birlikte yaşadık. Başarılı öğrencilerimize türlü hediyeler verdik. Heyecanlarını paylaştık. Başarılı öğrencilerimiz de var. Şırnak denildiği zaman hep belki akademik olarak başarısız bir il gibi görünüyor olabilir ama TEOG sınavı da bize gösterdi tüm olumsuzluklara rağmen birçok öğrencimiz çok da güzel sonuçlar aldı. İnşallah bunu en kısa zamanda netleştiği zamanda kamuoyu ile paylaşacağız” dedi.

Şırnak’ın Cizre ve Silopi ilçelerinde sıkıntılar yaşandığını ifade eden Yılmaz, “Eğitim öğretime ara vermek zorunda kaldık. bu sömestir tatilini boş geçirmeyeceğiz. Milli Eğitim Bakanlığımızın desteği ve girişimleriyle artı biz Şırnak İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak Cizre ve Silopi, İdil merkezdeki öğrencilerimizin 8’inci sınıf ve 12’nci sınıf öğrencilerimizi yoğunlaştırılmış program ile telafi eğitimlerimizi sunacağız. Bu eğitimlerimiz yarın başlıyor. Hem öğrencilerimize maddi bilginin, yanında artı çocuklarımızın bir moral motivasyonu içinde İdil ilçemizi Midyat’ta misafir edeceğiz. Cizre ve Silopi’deki öğrencilerimizi Batman’da çok güzel pansiyonlu okullarımız var. Taşınması, konaklaması tamamı biz Milli Eğitim olarak karşılayacağız ve bu çocuklarımıza 8’inci ve 12’nci sınıftaki çocuklarımıza yoğunlaştırılmış bir telafi eğitimi uygulayacağız. İnşallah bu telafi eğitiminden sonra öğrencilerimizin eksik kaldığı konularının büyük bir kısmını tamamlamış olacağız. İkinci dönemden sonra telafi eğitimlerimiz devam edecek ve ara sınıftaki öğrencilerimizi de dönem içerisine yayarak müfredata verilmesi gereken tüm konulara işleyeceğiz. Çocuklarımızın mağduriyetini bu şekilde gidermiş olacağız” diye konuştu.

TELAFİ EĞİTİMİNE BAŞVURAN ÇOK

Şırnak merkezde karne almayan öğrencinin bulunmadığını belirten Yılmaz, “Şırnak’ta karnesini almayan öğrencimiz yok. Biz Cizre ilçemizde sokağa çıkma yasağı devam ettiğinden dolayı öğrencilerimize karne veremedik ama diğer öğrencilerimizin tümü karnelerini aldılar. İnşallah tüm olumsuzluklara rağmen biz Milli Eğitim Bakanlığımızın destekleriyle Şırnak İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak da kamu hizmetinin devamının esas olduğuna inanarak eğitim-öğretim faaliyetlerimize devam ediyoruz. İlimizde bazen bu terör olaylarından dolayı eğitim-öğretim bazen sekteye uğruyor ama biz boş durmuyoruz. İnşallah dediğim gibi sömestir tatili yarından itibaren telafi eğitimlerimize başlayacağız. Sömestir tatilinden sonra da telafi eğitimlerimiz devam edecekt” dedi.

Cizre ve Silopi’den telafi eğitimlerini almak için çok sayıda kişinin başvurduğunu belirten Yılmaz şöyle devam etti:
“Şu anda bire bir ben çocuğumu göndereceğim. Bu telafi eğitimlerinden yararlanmasını istiyorum deyip veli izni aldığımız net sayı söylemesem de çok büyük bir oran var. İnşallah bu öğrencilerimizin tamamı bu telafi eğitimlerinden geçecek. Bu da bu şekilde bizi mutlu ediyor. Her şeye rağmen çocuklarının eğitimden mahrum kalmaması adına çocuklarımıza telafi eğitimleri alması adına her türlü gayreti veliler de bizimle beraber gösteriyorlardır. Bu da şunu gösteriyor ki, eğitime verilen önemin ne derece olduğunu bize gösteriyor ve bu da bizi mutlu ediyor. İnşallah biz de çocuklarımızın eğitimlerinden mahrum kalmaması için her türlü çaba içerisindeyiz. Bu öğrencilerimizin geri kalmış olduğu, eksik kalmış olduğu telafi eğitimlerimizi yapacağız ve öncelikli 8’inci ve 12’nci sınıf çünkü bu çocuklarımız mart ve nisan ayında sınava girecekler, önceliğimiz sömestir tatilinde onlardır. Ara sınıflarımız da dönem içerisinde döneme yayıp hafta içi ve hafta sonları telafi eğitimlerimizi sürdüreceğiz.”

Hürriyet Eğitim

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

7Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Cizre ve Silopi’de 80 Bin Öğrenci Karnesiz !

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

 Eğitim

Forumu

Türkiye'nin Eğitim Forumu Açıldı!

Ücretsiz üye ol, yerini ayırt.

Çözemediğin tüm soruları arkadaşlarına ve öğretmenlere sor!

Yazılı soruları, testler, denemeler, ders notları, kısaca tüm eğitim dökümanlarını ücretsiz indir!

Eğitim tartışmalarına katıl! Okulunu tanıt, yeni arkadaşlar edin!

Öğretmenler ve veliler için ayrılan özel alanlarda soru sor, tartış, dayanışma içinde ol!

Bunu arkadaşınla paylaş