Anasayfa / HABER / CHP’li Böke’den Proje Okul Tepkisi
Özel Ders
chpli-bokeden-proje-okul-tepkisi

CHP’li Böke’den Proje Okul Tepkisi

CHP’li Böke, “Proje okullarında” görev yapan öğretmenlerin başka okullara gitmeye zorlandığını ifade etti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Selin Sayek Böke, “Proje okullarında” görev yapan öğretmenlerin başka okullara gitmeye zorlandığını ifade ederek, Bakan Yılmaz’a “Hukuki olmayan bu uygulamanın esas amacı siyasi bir yaklaşımla öğretmenleri yönlendirebilmek, dolayısıyla öğrencileri değiştirmek mi” diye sordu.

Böke, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

“Proje okulları”nda görev yapan öğretmenlerden 8 yılını dolduranların başka yerlere atanacağının açıklandığını anımsatan Böke, bu duruma tepki gösterdi. “Proje okul”a dönüştürülmeden önce bu okulların öğretmen ve yönetim kadrosunun başarı puanlarının yüksekliğine göre ve sınavla atandıklarını belirten Böke, 2015-2016 eğitim yılı kapanırken, bir dayatma bu öğretmenlerin kadro fazlası gösterilerek, kendi istekleri dışında başka okullara gönderildiğini ifade etti.

“ÖĞRENCİ VE VELİLER DE ETKİLENİYOR“

Bu uygulama karşısında açtıkları davalar sonucu öğretmenlerin görev yerlerinin değiştirilmesine mahkemeden yürütmeyi durdurma kararlarının çıktığına dikkat çeken Böke, “Buna rağmen bakanlığın yargı kararlarını uygulamak yerine yeni bir yönetmelik yayımlayarak proje okullarında görev yapan öğretmenleri öğrencilerinden ve okullarından ayırma yoluna gidilmiştir. MEB’in proje okullarında görev yapan öğretmenlerin başka okullara gitmeye zorlamasının sadece öğretmenleri ve okul yöneticilerini değil, bu okullarda öğrenim gören öğrencileri ve velileri de etkilemiştir” dedi. Böke, Bakan Yılmaz’dan şu soruların yanıtını istedi:

  • “İzmir İli genelinde ‘Proje okulu’ olarak belirlenen okul sayısı kaç tanedir?
  • Bu okullar ‘Proje okul’ olarak hangi somut kriterlere göre belirlenmektedir?
  • Proje okullarına atanmış olan ve bundan sonra da atanacak öğretmenlerde hangi nitelikler aranmaktadır?
  • İzmir İli genelinde ‘Proje okulu’ kapsamında kaç yönetici ve öğretmenin yeri değiştirilmiştir?
  • Özellikle başarılarıyla Türkiye’nin övünç kaynağı olan, gençlere demokratik hakları olan eleştirme özgürlüğünü sağlayan okullardan Bornova Anadolu Lisesi’nde 58 öğretmenin, Cihat Kor
  • Anadolu Lisesi’nde 30 öğretmenin, İzmir Fen Lisesi’nde ise 14 öğretmenin ’norm fazlası’ denilerek proje okulu uygulaması ile görev yerlerinin değiştirilmesi ile ne hedeflenmektedir?
  • Kıdemi, hizmet süresi ve liyakatine bakılmaksızın binlerce yönetici ve öğretmenin proje okulu/kurumuna atanması ile veya bu eğitim kurumlarında görev yapan yönetici ve öğretmenlerin görev yerinin değiştirilmesi ile amaçlanan nedir?
  • Hukuki olmayan bu uygulamanın esas amacı siyasi bir yaklaşımı ile öğretmenleri yönlendirebilmek, dolayısıyla öğrencileri değiştirmek midir?
  • 15 Temmuz 2016 sonrasında Türkiye genelinde kaç sınıfın öğretmensiz olduğu, ataması yapılmayan kaç öğretmenin işsiz olduğu ve kaç öğrencinin öğretmensiz olduğu hususundaki veriler nelerdir?
  • Daha önce pilot olarak seçilmiş ve uygulanmış olan ‘Proje okulu’nun okula, öğrenciye, öğretmene, topluma nasıl bir yarar sağladığının ve ‘Proje okulu’ ile neyi amaçladığının ölçme ve değerlendirmesi yapılmış mıdır? Yapıldı ise bu ölçme ve değerlendirmenin sonuçları ne olmuştur?

ANKA

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

7Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz1 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

CHP'li Böke'den Proje Okul Tepkisi

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş