Anasayfa / HABER / Bursa’daki okullarda “e-sınav” dönemi
Özel Ders

Bursa’daki okullarda “e-sınav” dönemi

114

Bursa’daki ortaokul ve lise öğrencilerine, İl Milli Eğitim Müdürlüğünün İngiltere merkezli açık kaynak kodlu “modül” sistemini kullanarak altyapısını öğretmenlere hazırlattığı yöntemle “online deneme sınavları” yapılacak.

İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Ar-Ge ve stratejiye çok önem verdiklerini, bunu güçlendirmek için Bursa’nın eğitim sistemindeki bilgileri bir merkezde toplayıp analiz ettiklerini söyledi.

İngiltere merkezli açık kaynak kodlu yani geliştirilebilir “modül” kurslarına başlayacaklarını anlatar Sarıkaya, öğretmen ve zümrelere bu yöntemi tanıtacaklarını belirtti.

Modül sisteminin uzaktan deneme sınavı yapmaktan akran değerlendirmesine kadar birçok detayı bulunduğunu söyleyen Sarıkaya, “Bu sistem, Türkiye’de önemli birçok üniversitenin kullandığı bir sistem. Teknolojiye eğitimi ya da eğitime teknolojiyi entegre etmek gibi bir şey. İki türlü de düşünülebilir” dedi.

Sarıkaya, bu sistem sayesinde “online deneme sınavları” yapacaklarını söyledi.

Öğrencilerin, cep telefonundan bile sınavlara katılabileceği bilgisini veren Sarıkaya, şöyle konuştu:

“Bu program Türkçe ve altyapısı tamamen bize ait. Deneme sınavlarındaki soru bankalarının oluşturulmasından analizlerine kadar her şeyi kendimiz yapacağız. Bursa Milli Eğitim Müdürlüğü, on-line deneme sınavları yapacak. Sınavın süresi bittiği anda analizler ve sonuçlar hazır. Ayrıca öğrenciler bu sistemle öğretmeniyle birebir sesli veya görüntülü iletişime geçebilecek. Müfredatınızı bir süreç içinde modüle entegre ediyorsunuz. Sonrası büyük bir derya. Ondan sonrası öğretmenin sanatçılığına bağlı. Modül o kadar geniş bir dünya ki ölçme değerlendirmeden yöntem ve tekniklere kadar her şeyi öğreteceğiz.

Sınavlar için ücret talep edilmeyecek

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Bölümü Şube Müdürü İbrahim Ataman ise modül eğitimin kendilerini çok heyecanlandırdığını bildirdi.

Sınavların gerçekleştirilmesinden önce eğitimcilerin uyumunu sağlamak için 35 öğretmeni mesleki gelişim uzmanı olarak yetiştireceklerini dile getiren Ataman, “Branş öğretmenleri, ünitelere göre ders anlatımlarını içeren videoları modül sistemine yükledikten sonra öğrenciler bu videoları izleme fırsatı bulabilecek. Sunum, materyal, resim gibi görseller de modül sistemine yüklenebilecek” dedi.

Ataman, sistemle ilgili Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile iş birliği yaptıklarını ve onlardan yardım aldıklarını belirtti.

Bir sınıfa ortak deneme sınavı yapılmasının 40 ila 45 bin arasında öğrenci olacağı için yüksek maliyet gerektirdiğini vurgulayan Ataman, şöyle konuştu:

“Modül sistemiyle sınavları ücretsiz yapacağız. Belli zaman aralığına yayarak, öğrencilerimiz kişisel şifreleriyle modül üzerinden sınav olabilecek. Kazanımların öğrenciler tarafından elde edilmesini amaçlıyoruz. Dünyada eğitimin trendi değişiyor. Artık insanlar kendi kendine elektronik ortamda uzaktan eğitimle birtakım belgelere sahip olabiliyor. Milli Eğitim Müdürlüğüne ait yüzde 100 yerli bir sistem olacak. İlçeler bazında soru bankaları oluşturacak komisyonlar kuracağız. Soruları, kazanımlara göre öğretmenlerimiz hazırlayacak. Daha sonra öğrenciler, bir, iki gün gibi belli aralıkla evde, okulda, sabah akşam ne zaman istiyorsa bu sınavları olabilecek.”

Kaynak: AA

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

14Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Bursa'daki okullarda "e-sınav" dönemi

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş