Anasayfa / HABER / Ayakkabılar Çıktı Derse İlgi Arttı
Özel Ders
Ayakkabılar-Çıktı-Derse-İlgi-Arttı

Ayakkabılar Çıktı Derse İlgi Arttı

İngiltere Derbyshire’da yer alan Findern İlkokulu’nda öğrenciler, okulda terlikleriyle dolaşıyor. Hürriyet’e konuşan okulun başöğretmeni Emma Titchener’a göre öğrenciler bu sayede öğrenmeye daha açık hale geliyor. Üstelik kendilerini daha rahat hissediyor.

İngiltere’de, ayakkabıların rafa kaldırıldığı terlikli eğitim modeli konuşuluyor. Daha önce Finlandiya’da hayata geçen bu uygulamada öğrenciler sınıflara terlikleriyle giriyor. Findern İlkokulu başöğretmeni Emma Titchener böylelikle öğrencilerin kendilerini evde hissederek derslere ilgilerinin arttığını belirtiyor. Titchener şunları söylüyor:

BEKLENTİMİZ YÜKSEK

“Okulumuzda bir deneme olarak sınıflarda terlik uygulamasına geçtik. Öğrenciler sadece sınıflarda değil, okul binasında da terlikleriyle dolaşabiliyor. Bournemouth Üniversitesi’nin yaptığı, 10 yıl süren bir araştırmayı dikkate aldık. Bu araştırma, ayakkabıların olmadığı sınıf ortamının öğrencilere önemli faydalar sağladığını ortaya koydu. Uygulama henüz üniforma kurallarımız arasında yer almıyor. İleri görüşlü bir okuluz. Öğrencilerimizden davranış ve akademik beklentilerimiz hayli yüksek ve bu sadece üniformayla ilgili değil. Ancak okulumuzda akademik dünyada yapılan güncel eğitim araştırmalarının sonuçlarına göre öğrencilerimizin öğrenmelerinde fark yaratmak için kimi zaman değişiklikler yapabiliyoruz.”

ÖĞRENMEK İÇİN DAHA İSTEKLİLER

Başöğretmen uygulamanın ülkede birçok okulun ve kamuoyunun dikkatini çektiğini, öğrenciler tarafından da destek gördüğünü belirtiyor: “Terlik uygulamasından sonra çocukların öğrenme konusunda daha rahat ve sakin olduklarını gördük. Terlikle kendilerini daha rahat hissediyorlar. Bu da öğrenme konusunda algılarının açılmasını sağlıyor. Başta öğrenciler olmak üzere herkes bu fikre destek veriyor.”

Hürriyet

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

14Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş2 Beğen!1 Yorum Yaz2 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest7 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Ayakkabılar Çıktı Derse İlgi Arttı

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş