Anasayfa / HABER / Ankara’ya Yeni Üniversite Geliyor
Özel Ders
Ankara'ya-Yeni-Üniversite-Geliyor

Ankara’ya Yeni Üniversite Geliyor

Ankara’da Ostim Teknik Üniversitesi adıyla yeni bir vakıf üniversitesi kuruluyor.

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nun gündeminde bulunan yeni üniversite kurulmasıyla ilgili tasarı, Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu’nda değişiklik yapıyor.

Ostim-Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi Araştırma, Geliştirme, Eğitim, Kalkınma ve Dayanışma Vakfı tarafından kurulacak üniversite, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik ile Mimarlık ve Tasarım fakülteleri, Meslek Yüksekokulu, Sosyal ve Fen Bilimleri enstitülerinden oluşacak.

Tasarının gerekçesinde, Türkiye’de üniversite çağında olan genç nüfusun yükseköğretime yoğun talepte bulunduğuna işaret edildi.

Gerekçede, 2015-2016 eğitim-öğretim yılında üniversitelerin açık öğretim, uzaktan öğretim ve diğer yükseköğretim kurumları hariç önlisans, lisans, ikinci öğretim, lisansüstü programlarında  eğitim  gören toplam 6 milyon 784 bin 815  öğrencinin 552 bin 120’sinin vakıf üniversitelerinde eğitim-öğretim gördüğü bildirildi.

Vakıflar tarafından kendi imkanlarıyla, kazanç amacı gütmeden, kanunla kurulan ve kamu tüzel kişiliğine sahip vakıf üniversitelerinin, Türk yükseköğretiminin vazgeçilmez bir parçası ve önemli bir bölümünü oluşturduğu belirtildi.

Bu kapsamda kurulacak yeni vakıf yükseköğretim kurumunun, Türkiye’nin genç nüfusunun yükseköğretim talebini karşılamasına katkı sağlayacağı ifade edildi.

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

4Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş1 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

Ankara'ya Yeni Üniversite Geliyor

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş