Anasayfa / HABER / 1000’e Yakın Çocuk Evliliğini Sonlandırıp O Çocukları Okula Geri Gönderen Kadın Şef
Özel Ders
1000’e-Yakın-Çocuk-Evliliğini-Sonlandırıp-O-Çocukları-Okula-Geri-Gönderen-Kadın-Şef

1000’e Yakın Çocuk Evliliğini Sonlandırıp O Çocukları Okula Geri Gönderen Kadın Şef

Theresa Kachindamoto, Malavi’nin Dedza bölgesindeki yaklaşık 900 bin insana sözünü geçirebilen bir “kabile reisi“. Theresa, birkaç yıl önce etrafında 12-13 yaşındaki kızların evlendirildiğini görmeye daha fazla dayanamayıp harekete geçti.

Theresa Kachindamoto, Malavi’nin Dedza bölgesindeki yaklaşık 900 bin insana sözünü geçirebilen bir “kabile reisi“. Theresa, birkaç yıl önce etrafında 12-13 yaşındaki kızların evlendirildiğini görmeye daha fazla dayanamayıp harekete geçti. Emrindeki 50 lider (daha küçük bölgelerin kendi şefleri) ile birlikte Dedza bölgesindeki çocuk evliliklerini bitirmek ve o çocukları tekrar okula göndermek için kolları sıvadı.

“Sevseniz de sevmeseniz de bu evliliklerin bir an önce bitirilmesini istiyorum.” diyerek başlattığı hareket Malavi’deki genç kızlar için büyük anlam ifade ediyor. Çünkü her ne kadar Malavi, 2015 yılının başından beri 18 yaşın altındaki bireylerin evliliğini yasalarla engellemeye çalışsa da işler henüz beklendiği gibi ilerlemiyor. Hükümetin kontrolünün zayıf olduğu noktalarda, aile büyüklerinin ve geleneksel liderlerin onayıyla çocuklar evlendirilmeye devam ediyor.

Theresa-Kachindamoto-malavi-cumhuriyeti-cocuk-gelinlerle-mucadele
Malavi’nin fakir köylerinden birinde 16 yaşındaki Suzana Nabanda ve kız kardeşi evlilik töreni sırasında birlikte yürürken… Suzana az önce bir çiftçiyle evlendirildi. (2006) – fotoğraf: Per-Anders Petterson

Emrindeki dört erkek şef çocuk evliliklerini onayladığını, gidişata karşı bir duruş sergilemeyeceklerini ifade ettiğinde Theresa bu şefleri görevinden aldı. “Başta zordu ama insanlar şimdi artık anlıyor.” diyen Theresa okula gönderilen çocukların tekrar okulu bırakmaması için gizli bir ebeveyn ağı kurdu. Herkes birbirini gözetliyor. Eğer bir aile çocuğunu okula göndermezse diğer aile bu durumu Theresa’ya bildiriyor. Eğer aile maddi sebeplerden dolayı çocuğunu gönderemiyorsa masrafları karşılayacak biri bulunuyor ya da Theresa kendi cebinden veriyor.

Theresa-Kachindamoto-malavi-cumhuriyeti-cocuk-gelinlerle-mucadele-2
Chimoya’da bir okulda çocuklar ve anneleri çocuk evliliklerini durdurmak için bir kampanya kapsamında çalışırken… – fotoğraf: Hannah McNeish

“Genç evlilikleri istemiyorum. Hepsi okula gitmek zorunda. Hiçbir çocuk okul zamanında evde ev işleri yapıyor olmamalı.” diyen Theresa 3 yılı aşkın zamandır süren mücadelesinde 1000’e yakın çocuk evliliğini bozmayı ve okul çağındaki çocukları tekrar okula göndermeyi başardı.

Theresa-Kachindamoto-malavi-cumhuriyeti-cocuk-gelinlerle-mucadele-3

18 yaşın altındaki her iki kızdan birinin evlendirildiği, dünyadaki en yüksek çocuk evlilikleri oranlarına sahip Malavi’de Theresa’nın mücadelesi dünyaya örnek olacak öneme sahip. Başka coğrafyalardaki başka mücadelelerde de belki Theresa’nın şu sözünün sürekli akıllarda olması faydalı olacaktır: “Eğer kızlarınızı eğitirseniz, gelecekte her şeye sahip olursunuz.”

www.nolm.us

Değerlendirme

Bu haber işinize yaradı mı ?
User Rating: Be the first one !

Hakkında Ozan ÇORUMLU

Eğitimci. Yıllardır özel ders verir. Bilgiyi paylaşmayı sever. Bu siteyle amacı, her öğrencinin, hakkı olan eğitim hakkından ücretsiz bir şekilde yararlanmasını sağlamak.

Buna da Göz At

Milyonlarca-Veliyi-İlgilendiren-Karar

Milyonlarca Veliyi İlgilendiren Karar

4Paylaşım Facebook’ta Paylaş2 Twitter’da Paylaş1 Beğen!0 Yorum Yaz0 Facebook Messenger’da Paylaş Pinterest1 Google+0 WhatsApp LinkedIn0 …

FACEBOOK YORUMLARI

Tartışmaya Katılın

1000’e Yakın Çocuk Evliliğini Sonlandırıp O Çocukları Okula Geri Gönderen Kadın Şef

İletişim

Bu bölümden sitemiz hakkında yorum, görüş ve isteklerinizi, hak ihlallerini, Özel Ders ve Reklam/Sponsorluk taleplerinizi iletebilirsiniz.

Kişisel bilgileriniz kesinlikle 3. kişilerle paylaşılmaz.

Teşekkürler!
Mesajınız bize ulaştı.
24 saat içerisinde size geri dönüş yapacağız.

Bunu arkadaşınla paylaş